Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Сумщина у трійці найзабрудненіших областей України

212

Сумська область посіла 22 місце в Екологічному рейтингу областей України 2022. Виходячи з результатів рейтингу, вона входить у трійку найгірших регіонів України через незадовільне поводження з відходами, зокрема з агрохімікатами, забруднення повітря та водойм.

 

Екологічний рейтинг областей України 2022, який уп’яте підготувала редакція Фокусу, створений із двох частин. Це аналіз статистики й довідок про кожну область України, які допомогли підготувати екологи, що знаються на місцевих проблемах. Ці проблеми хронічні: незадовільне поводження з відходами, зокрема з агрохімікатами, забруднення повітря та водойм.

Про два регіони писали поза рейтингом. Стосовно АР Крим офіційної інформації немає, а в Києві за деякими показниками значення на два порядки відрізняються від середньостатистичних. Наприклад, на 1 кв. км площі столиці припадає 52 681,7 кг небезпечних відходів при середньому значенні по країні 881,4 кг/кв. км і 19 756,8 куб. м забруднених стічних вод, тоді як у середньому по Україні цей показник — 858,5 куб. м/кв. км. Тому просто зафіксуємо, що Київ — найзабрудненіше місто країни.

У цьогорічному рейтингу ми ввели новий показник: зростання/зниження викидів в атмосферу від пересувних джерел забруднення на одну особу.

По-перше, аналіз структури викидів свідчить, що в багатьох областях автомобілі більше забруднюють повітря, ніж підприємства, в Києві — майже в сім разів.
По-друге, цей критерій демонструє, як пандемія коронавірусу допомогла довкіллю: у більшості областей автомобільні викиди зменшились.

Як рахували

­Рейтинг Фокусу побудовано на офіційних даних, опублікованих держустановами: Держстатом, Держводагентством, Національним інститутом раку. Статистичні звіти традиційно запізнюються, тому ми змушені оперувати цифрами за 2020 рік.

Для оцінки екологічної ситуації в регіонах Фокус обрав шість критеріїв. За кожним із них ми вивели середнє значення по країні, з ним порівнювали ситуацію в кожній області. Усі бали вираховувалися, виходячи з цього показника: середнє значення — 0 балів. Якщо ситуація в регіоні виявилася гіршою, ніж загалом по країні, нараховувалися бали з від’ємними значеннями, якщо кращою — з додатними.

Максимальні 5 балів та мінімальні -5 балів можна було отримати за такі показники: кількість викидів в атмосферу від стаціонарних та пересувних джерел забруднення; утворення відходів І–ІІІ класів небезпеки (це, наприклад, батарейки та ртутні прилади); обсяг забруднених стічних вод; кількість захворювань на злоякісні новоутворення.

За п’ятибальною шкалою (від -2,5 до 2,5) оцінювалися такі показники: зростання/зниження викидів в атмосферу від пересувних джерел забруднення на одну особу; утворення відходів у цілому (I–IV класів небезпеки). Наприкінці кількість набраних кожною областю балів підсумовували й визначали лідерів та аутсайдерів рейтингу.

Всі дані у підсумку внесли у порівняльну таблицю.

Сумська область — 22 місце
Місце в рейтингу 2021 року — 19

Сортування сміття
Одна з найактуальніших проблем довкілля в регіоні — поводження зі сміттям. Найпоказовішою є ситуація зі звалищем медичних відходів, що склалася ще в грудні 2020 року. Тоді жителі Старого Села біля Сум виявили звалище, де лежали просто неба використані маски і ПЛР-тести. Протягом 2021 року відбулися суди з підприємством, яке перевозило відходи без ліцензії, директора декілька разів штрафували. Звалище перевезли до Сум, проте невідомо, якою буде подальша доля цих відходів і чи почнуть їх належним чином переробляти.

Порушення природно-заповідної території
Також в області порушують природно-заповідні території. Як розповідає Фокусу геоботанік Сергій Панченко, заплави річок Сейм і Псел розорюють, а малі річки перегороджують греблями, через що підвищується ризик водної та вітрової ерозії ґрунтів. І хоча в області займаються популяризацією природного туризму, місцевій владі не вистачає розуміння, як зберігати природний фонд.

“Вирішенню цих проблем заважає відсутність політичної волі й координації зусиль влади різних рівнів та органів місцевого самоврядування. Хоча є випадки, коли влада підтримує окремі екоініціативи на місцях: Глухівщина, Путивль”, — пояснює науковець.