Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Суми в екотренді: виставка-ярмарок органічної продукції пройшла у Сумах (Фото)

400

У найбільш масштабного торгового свята України – Сорочинського ярмарку – з’явився гідний конкурент. Так вважають сумчани, які суботу 14 вересня провели на Четвертому Міжрегіональному форумі «Сумщина Аграрна 2019», що відбувся у Сумському національному аграрному університеті.

Трохи похмура і прохолодна погода не завадила святу: захід зібрав тисячі відвідувачів та більше двохсот учасників з різних куточків Сумщини, серед яких були виробники сільськогосподарської техніки та продовольства, майстри народних промислів, представники бізнесу та шанувальники екологічно чистої продукції. Проводи літа вдалися на славу – щедрий урожай овочів і фруктів, вирощений на полях області, м’ясна і молочна продукція від виробників, вишиванки і сувеніри ручної роботи, органічна косметика … Словом, на прикрашених квітковими композиціями прилавках можна було знайти товари для душі, тіла і задоволення… До речі, місце проведення – територія СНАУ, яка виглядає ніби справжній сад, створювала чудову атмосферу і служила гідною декорацією для дарів природи і товарів ручного виробництва, зібраних на ярмарку.

Такий смачний канабіс
Починався ярмарок ще за воротами СНАУ, де на під’їзній алеї вишикувались різноманітні сіялки, ґрунтообробні агрегати, трактори, оприскувачі та ін. механічні помічники фермерів. Особливе захоплення ця експозиція викликала у дітлахів, адже представники підприємств-постачальників дозволили посидіти в кабінах машин та уявити себе на місці справжніх комбайнерів. На території університету починалися торгові ряди, де можна було придбати в’язані іграшки, посуд з дерева, ляльок-мотанок, кавові сувеніри, картини та прикраси. На сусідній алеї йшла жвава торгівля натуральною соняшниковою, лляною та конопляною олією, фіточаєм та зборами трав.

Звичайно, черги утворилися біля імпровізованих крамничок медових напоїв та ковбас. Там же можна було спробувати корисний і незвичний продукт – кокосові чіпси з ваніллю, пармезаном або апельсинами, кавою та цинамоном. Але справжній фурор викликали кондитерські вироби з додаванням конопляного борошна. Біля ятки з конопляними кексами і печивом можна було спостерігати справжній натовп.

Недивлячись на те, що один маленький кекс коштував 30 грн., їх розібрали буквально за пару годин. Особливо святково оздоблені подарункові набори. Конопля цього року в тренді на Сумщині. І це не дивно, адже наша область – лідер коноплярства не тільки в Україні, але далеко за її межами. І до речі, саме у нас, в Інституті луб’яних культур НААН України (м. Глухів), вперше вивели сорт коноплі без наркотичних сполук.

Еники-беники, їли вареники!
Біля головного корпусу СНАУ розташувалися майданчики з інформацією про факультети і підрозділи вишу. «Родзинкою» ярмарки в цьому році стали тематичні осінні фотозони, що потопали у копицях сіна, виблискували яскраво-помаранчевими гарбузами, соняшниками і іншими врожайними дарами.

А тим часом у внутрішньому дворику СНАУ вирував фестиваль вареників, де частували цією традиційною українською стравою кулінарні майстри СНАУ та професійно-технічних закладів міста. Здійснення найпотаємніших мрій можна було довірити символічному Варенику бажань, а на майстер-класах справжні гуру ліплення вареників передавали відвідувачам свої секрети майстерності. Заздалегідь зареєстровані учасники змагалися за призи у чемпіонаті зі швидкісного поїдання вареничків. А творчі колективи СНАУ своїми музичними та танцювальними виступами розважали гостей.

Поряд зі святом вареників розташувалась експозиція художніх виробів різних видів декоративно-ужиткового та народного мистецтва Сумщини від колективу обласного художнього музею ім. Никанора Онацького, співробітників науково-методичного центру культури і мистецтв та музею горюнської культури. Там можна було побачити сучасні та стародавні стилі вишивки, ткацтва, лялькарства, писанкарства, народного вбрання та багато чого іншого.

Пухнасті розбишаки
Після всього з’їденого, випитого і побаченого, з повними кишенями візитівок від виробників, відвідувачі відправлялися за покупками в сільськогосподарський ряд. Однак ті, хто приїхав на ярмарок разом з дітьми, могли потрапити туди далеко не відразу. Справа в тому, що поруч влаштувався «живий куточок», де можна було погратися й навіть потримати на руках кролів, нутрій, хом’яків, а також отримати цінні поради з дресирування від господарів собак. Міські діти, у яких в селі не живуть бабусі й дідусі, можливо, вперше в житті погладили справжню живу корову. До речі, не просту корову, а представницю лебединської породи, щодо якої наразі вживають заходів по збереженню, залучаюючи генетичний матеріал з Німеччини та Австрії.

Звичайно, сподобався дітлахам і поні, якого дозволяли годувати яблуками. «А якої він породи?» – спитав хтось із батьків. «Золотої», – з посмішкою відповіла власниця, але потім додала, що порода називається «Шетлендській поні», а золотий він, бо дорого коштує. І справді, в середньому за таких коників правлять біля 12 тис. грн. До речі, шетлендських поні часто тримають у загородних котеджах замість… собак. Для поні відводиться окреме приміщення в будинку з виходом на вулицю, під час прогулянок на них одягають спеціальні підгузки. Живуть вони довше собак . Взагалі, ця порода відрізняється довговічністю, вік в 30 років для шетлендських поні не рідкість.

Неможливо було пройти й повз пухнастих вуханчиків – кролів, яких розводить учасник виставки із смт Миколаївка Білопільського району Євген. «А чому вони не вистрибують з ящиків?» – питає хтось із малечі. «Вони зараз злякані, але є серед них і страшенні бандити, які тільки й чекають нагоди втекти», – пояснює Євген.
І нарешті гості свята вирушали за найсвіжішими овочами, фруктами і ягодами, що привезли на ярмарок місцеві сільгоспвиробники. Купили золотистої картоплі і вітамінної моркви, рум’яних яблук, величезних темно-синіх слив, налитих сонцем виноградних грон і баночки з консервацією, в яких працьовиті фермери зберегли урожай на зиму. Раптом на одному з столиків бачимо величезне блюдо полуниць… Жовтень на носі? Ні, не чули… Тут же продавалися саджанці і насіннєвий матеріал для тих, хто вирішив серйозно зайнятися садівництвом, і дізнатися секрети багатих врожаїв.

Стриматися і не зібрати додому повних пакетів дарів літа було абсолютно неможливо. Словом, захід вдався на славу, і численні фотозвіти сумчан в соцмережах тиждень поспіль це тільки підтверджують. До речі, нагадаємо, що краще один раз десь побувати, ніж сто разів про це почитати. Тож наступного року чекайте анонсів і не проґавте наступного ярмарку.

Ксенія Соболєва
Панорама №39-2019