Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Сумчани потерпають від ожеледиці

212

Через погодні гойдалки «дощ-сніг-відлига-мороз» вулиці Сум перетворилися на зону підвищеної небезпеки. Ожеледь додала роботи травматологам – 133 сумчанина отримали вуличні травми, і це лише ті, хто звернувся за допомогою до лікарів. Скільки людей, які впали і забилися, через неочищені і не посипані тротуари, лікуються вдома, можна лише здогадуватись. У Сумах пішоходам доводиться триматися за паркани і дерева, щоб дістатися до зупинок громадського транспорту.

За інформацією завідуючого амбулаторного ортопедично-травматологічного відділення КНП «ЦМКЛ» СМР Володимира СУХОСТАВЦЯ,  в основному травми легкі – це розтягнення і забої, втім третина містян отримали переломи променевих кісток і кісток гомілки. І це доволі високий відсоток. За словами пана Сухоставця, наразі до травмпункту потрапляє більше молодих працездатних людей, аніж літніх.

У природи є погана погода
Чи лише погода несе відповідальність за утворення крижаного «килиму» на тротуарах у місті? Для початку визначимо, хто саме забезпечує життєдіяльність міста під час негоди. Очищенням та посипанням автомобільних шляхів опікується КП «Шляхрембуд». Поблизу закладів торгівлі, громадського харчування, офісів, установ і організацій прибирання мають забезпечити їхні керівники та власники, а прибудинковими територіями займаються двірники обслуговуючих організацій. До речі, відповідно до ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів, тягнуть за собою накладення штрафу від 340 до 1 360 грн на громадян і на посадових осіб, громадян -суб’єктів підприємницької діяльності – від 850 до 1700 грн.

Хто відповість?
Чи можуть розраховувати на компенсацію громадяни, що отримали травми через падіння на слизьких доріжках? Юристи радять спробувати пошукати справедливість у судовому порядку. Для початку треба визначити, хто саме винен у неналежному стані тротуарів. Вище ми вже згадували, хто і за що відповідає. Так, якщо «падіння» відбулося на території обслуговування жеку, доцільно сформулювати претензію і направити її рекомендованим листом з повідомленням на адресу контори, що відповідає за експлуатацію ділянки, на якій ви впали. У листі слід вказати, що ви розраховуєте на компенсацію у термін до певної дати, а також додати до листа копії документів, що підтверджують викладені обставини. Якщо балансоутримувач не визнає своєї вини і відмовляється компенсувати завдану шкоду, ви маєте право звернутися до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я (як матеріальної, так і моральної) за вашим зареєстрованим місцем проживання чи перебування або за місцем заподіяння шкоди. Для звернення до суду з відповідним позовом необхідно зібрати докази, що підтверджують падіння в певному місці та отримання травми, а саме: довідки з лікувальних закладів, рецепти лікарів, чеки, квитанції з аптек; додати відео- та фотозйомку місця події із зазначенням дати та часу; покази свідків, тощо.

Відповідачем у даній справі також можуть бути міська рада, до повноважень якої належить забезпечення утримання в належному стані вулиць, у тому числі тротуарів, а також навіть Державна агенція автомобільних доріг України у випадку суміщення дороги державного значення з вулицею міста, залежно від того на чиєму балансі знаходиться дана вулиця.

Як не стати жертвою голольоду
Слушні поради, як пережити зимові негоди, дав директор Сумської обласної дитячої клінічної лікарні Ігор ЗМИСЛЯ, який до цього 15 років працював у міській травматології. «Особливу увагу зверніть на зимове взуття. Воно має бути неслизьким, стійким – краще з гумовою чи рельєфною підошвою. Відмовтеся від високих підборів! Для слизької підошви є спеціальні насадки – льодоходи. Є і народний лайфхак – звичайний пластир. Його можна наклеїти на підошву хрест-навхрест або ж драбинкою. Це дасть тимчасовий ефект.

Сильна ожеледь у Сумах призвела до чисельних випадків травмування містян

На слизьких ділянках рухайтеся, наче лижник – невеликими плаваючими кроками, наступаючи на всю підошву. Обходьте нерівні місця. По льодові намагайтеся йти так, щоб довжина кроку дорівнювала довжині вашої стопи. Літнім людям взимку варто брати з собою палицю з гумовим накінечником. При виході з маршрутки чи тролейбусу тримайтеся за поручні. Не варто доганяти транспорт, що вже рушив з місця, – є ризик посковзнутися і опинитися під колесами! Особливо небезпечно гуляти по льодяних доріжках нетверезим громадянам. Травми в стані алкогольного сп’яніння особливо небезпечні. Адже алкоголь знижує чутливість до болю, і багато хто не одразу звертається за допомогою. Так можна втратити дорогоцінний для порятунку час. Найбезпечніше положення тіла при падінні в ожеледицю – це поза ембріона. Втягніть голову в плечі, підборіддя притисніть до грудей, а лікті – до тулуба. В ідеалі можна закрити голову руками. Ноги слід зігнути в колінах. Найбезпечніше падати в ожеледицю на бік, щоб не пошкодити хребет, руки та кістки. Але це правило не підходить людям похилого віку. Саме так вони отримують перелом шийки стегна – вкрай небезпечну травму, що іноді загрожує життю. Посковзнувшись, людина мимоволі намагається відновити рівновагу, виставляючи руку чи ногу, а потім приземляється на них усією своєю вагою. Це також може призвести до тяжких травм.

Велику тривогу у травматологів викликають крижані гірки. Саме на них часто травмуються діти. Батькам не слід залишати дітей без нагляду. Не можна з’їжджати з гори, поки дитина, що вже з’їхала, не відійшла вбік. Відповідно, не варто затримуватися внизу, а тим більше стояти посередині гірки і перебігати її, коли вже котиться інша людина. Не можна скочуватися стоячи або вниз головою, навмисне заважати кататися іншим», – застерігає лікар.

Залишається додати, що у понеділок 10 січня директор департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради Олександр ЖУРБА на сторінці відомства у соцмережі Facebook написав так: «З упевненістю можу сказати, що комунальники міста – у повній готовності до синоптичних змін». Що ж, чи відповідає таке оптимістичне твердження дійсності на початку наступного тижня знову підрахують у травмпунктах, бо покращення погодних умов синоптики не прогнозують…

Панорама-2022