Сумчани “борються” з COVID-19 фальшивими сертифікатами
Як повідомила начальник міськвідділу охорони здоров’я СМР Олена ЧУМАЧЕНКО, за підсумками минулого тижня число нових інфікувань в Сумах зросло на 33%, кількість дорослих хворих у міських лікарнях збільшилася на 45%, кількість активних хворих – на 40%. За неповний місяць у вересні захворіли 1 177 людей, у серпні – 345. За останній тиждень кількість нових випадків захворювання становила від 40 до 145. Зокрема, за підсумками четверга 23 вересня у Сумах виявлено 145 нових випадків COVID-19, а напередодні кількість захворілих сумчан кожного дня не перевищувала 80 випадків. Загалом за минулий тиждень захворіли 543 сумчанина.
Як вже відомо, новий штам Дельта частіше вражає дітей. На сьогодні в дошкільних закладах на самоізоляції перебувають три групи – це 37 дітей. Хворіють на коронавірус троє дітей і чотири працівники. У закладах загальної середньої освіти захворіли 7 працівників і 31 учень – 21 клас на самоізоляції.
Ні – підробним сертифікатам
Між тим темпи вакцинації від коронавірусу, навпаки, уповільнились. Протягом минулого тижня було проведено 8 956 щеплень, за попередній тиждень – 11 498. Загалом у Сумах проведено 165 070 щеплень. За даними міськвідділу охорони здоров’я, вакциновано проти коронавірусу 41% дорослого населення.
Нагадаємо, що з минулого тижня у цифровому додатку «Дія» можна отримати COVID-сертифікат не тільки у цифровому форматі. Після підтвердження своїх даних можна зберегти міжнародний сертифікат у файлі pdf, документ можна роздрукувати чи завантажити на пристрій.
МОЗ зараз також ініціювало урядові зміни до Кримінального процесуального кодексу з метою підвищення відповідальності за підробку документів про вакцинацію, сертифікатів, що продаються саме лікарями, або за введення неправдивих даних в електронну систему охорони здоров’я. По суті, це коли людина звертається і каже, що не хоче робити щеплення, доза вакцини виливається при ній, але робиться запис, що людина отримала щеплення. Це вже буде предметом розслідування правоохоронних і силових структур. Запропоновано визначити розмір штрафів за зазначені порушення для громадян та медичних працівників від 17 тис. грн. до 170 тис. грн. чи позбавлення волі строком від 2 до 3 років. За словами головного санітарного лікаря країни Ігоря КУЗІНА, зараз уже ведеться приблизно 300 кримінальних проваджень за такими випадками.
Ліжка у коридорах
Якою буде чергова осіння хвиля коронавірусу? За прогнозами експертів, складною, непередбачуваною і, можливо, «вибуховою» у сенсі стрімкості зростання кількості нових випадків. «Зараз ми вже увійшли у «вибухові» темпи, співмірні з тими, що ми спостерігали і досі спостерігаємо у багатьох країнах Європи впродовж останніх трьох місяців», – зазначив керівник Центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки Юрій ГАНИЧЕНКО. Станом на 24 вересня Україна серед країн Європи посідає третє місце за кількістю нових інфікувань і друге – за добовою смертністю. Крім того, Україна вже увійшла до списку ТОП-5 країн у Європі за трьома іншими показниками: кількість померлих на 100 тисяч населення, рівень тестувань та коефіцієнт виявлення випадків, який також відповідає за контроль над поширенням захворюваності. Це дозволяє зрозуміти навантаженість на систему охорони здоров’я.
«Зростання добової кількості госпіталізацій пришвидшилося до +51% за тиждень, це є найбільша динаміка, яку ми спостерігали у 2021 р. Вона фактично вдвічі перевищує динаміку весняної хвилі. І цей відсоток може погіршуватись далі», – наголошує керівник Центру економіки охорони здоров’я. Разом із зростанням захворюваності в Україні продовжує зростати смертність – в середньому до 80 померлих за добу фіксується на цьому тижні (минулого тижня – 51). Таке зростання відповідає «жовтому» сценарію розвитку захворюваності Київської школи економіки, за якого до кінця вересня варто очікувати до 58 тис. летальних випадків.
Чотири регіона України вже стрімко наближаються до показників червоної зони. У зоні ризику – Житомирська, Луганська, Львівська та Харківська області. Остання з вищезгаданих областей вже не перший день утримує сумне лідерство за кількістю нових хворих на коронавірус. Міські лікарні у Харкові заповнені на 86%, а загалом по області – на третину. Вихідними мережу облетіли приголомшливі фото з Харківської обласної лікарні, де пацієнти лежать просто у коридорі. Місцеві посадовці повідомляють: мовляв, був пік, коли привезли багато пацієнтів. Розміщення у коридорі було тимчасовим рішенням для зручності сортування хворих за ступенем складності хвороби, і вільні місця у палатах поки що є, от реанімація – справді заповнена. В.о. міського голови м. Суми Михайло БОНДАРЕНКО на апаратній нараді наголосив, що ситуацію у Харкові не можна ігнорувати нам, бо міжміське сполучення не обмежується. «Звертаю увагу всіх: після Харкова наступними можемо бути ми. Тому дуже серйозно потрібно підійти до питання вакцинації населення проти COVID-19 та проводити відповідну роботу», – зазначив посадовець.
Лікар-інфекціоніст з Ужгороду Віктор ПЕТРОВ в інтерв’ю телеканалу «Україна 24» розповів про власні спостереження: «У нас є погана тенденція, якої раніше не спостерігалося, – це дуже багато хворих дітей, зокрема зовсім малюки – 7 місяців, 9 місяців, однорічні. Також багато дітей, які ходять до садочків, і вже стоїть питання про їхнє закриття, тому що майже половини дітей немає на заняттях. Це говорить про те, що наближається досить серйозна ситуація з обмеженням навчання і карантинними заходами в навчальних закладах», – сказав він. Віктор Петров уточнив, що мова йде не про сезонні захворювання, а саме про коронавірус.
Пацієнти, які зараз потраплять до лікарень з COVID-19, є набагато важчими, аніж ті, які були під час попередньої хвилі коронавірусу. Також змінився і вік хворих, зараз це люди у віці 50-60 років, тоді як під час попередніх спалахів COVID-19 було більше недужих віком 70+.
Найбільше непокоїть експертів штам Дельта, який останнім часом суттєво витіснив усі інші штами. «За кількістю нових випадків Україна вже перевищила торішній жовтень. Ризик госпіталізації при Дельті в 2,25 рази вище, ніж при Альфі. Це дослідження з величезною вибіркою. Ризик потрапити в реанімацію вище в 1,45 рази. Так що готуємося, осінь буде жорстокою. На жаль, для кого-то останньою», – такий песимістичний прогноз надає системний аналітик Євген Істрєбін. – І, дивлячись на всі ці концерти до Дня міста в Хмельницькому, Маріуполі, Краматорську, я не бачу причин для зупинки заповнення лікарень». Між тим приводи для масових зібрань трапляються і на Сумщині. 25 вересня, у центрі Білопільської громади влаштували вуличне свято з нагоди Дня Білопілля. А 9 жовтня департамент агропромислового розвитку Сумської ОДА запрошує відвідати виставку-ярмарок «Золота осінь» у СНАУ. Між тим, як зазначають експерти, будь-який регіон несподівано може продемонструвати «вибухову» динаміку. Тож залишається дотримуватись правил здорового глузду, поради якого збігаються з протиепідемічними заходами, – носіть маски, дотримуйтесь дистанції, вакцинуйтеся для того, щоб зберегти здоров’я і щоб Сумщину у новинній стрічці згадували лише у позитивному (у гарному сенсі слова) контексті.
Ксенія Соболєва, Панорама, №39