Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Сказ на Сумщині. 477 потерпілих за півроку

319

труп лисиці у лісі знайшов сумський журналіст Віталій Кохан. Чоловік одразу ж повідомив про свою знахідку відповідні органи.

“Дякую за оперативність правоохоронцям, працівникам Держпродспоживслужби і ветеринарної служби. За моєю наводкою лисицю знайшли і вивезли, потім виявили сказ, знищили. Будьте обережні в лісі », – написав він.

Відділ охорони здоров’я Сумської міської ради повідомляє, що епідеміологічна ситуація на сказ у м.Суми залишається несприятливою .

Щороку кількість потерпілих від укусів тварин збільшується. Так, протягом 1 півріччя поточного року в Центр антирабічної допомоги звернулось 477 потерпілих (2018 року – 434 потерпілих, 2017 – 384). Серед них дорослих, що звернулися в Центр антирабічної допомоги КНП «Центральна міська клінічна лікарня», – 369 осіб (77%) та 108 дітей (33%), які звернулися в КНП “Дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди”.

Найбільше сумчани постраждали від укусів бродячих та домашніх собак і котів. Кусали людей і інші тварини: хом’яки, щури, білка, бобер морська свинка, косуля, їжак, лемур, летюча миша.

Антирабічні щеплення призначені 116 потерпілим (26%): 88 дорослим та 28 дітям. Більшість хворих, включаючи дітей, отримали щеплення амбулаторно на базі Центру антирабічної допомоги КНП «Центральна міська клінічна лікарня» та КНП “Дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди”. 23 хворих отримали комбінований курс щеплень (вакциною та антирабічним імуноглобуліном). Цих препаратів у місті достатньо.

Щеплення не призначаються всім постраждалим із-за можливості, в деяких випадках, спостерігати за власною твариною, або у зв’язку з письмовими відмовами постраждалих.

Нагадаємо, що сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча.

Джерелом та резервуаром збудника сказу є дикі та свійські хижі тварини, що належать до класу ссавців. Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через укус, подряпину та мікроушкодження шкіри, потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.

У контактний спосіб людей найчастіше інфікують собаки й коти — з-поміж свійської фауни, а в дикій природі — лисиці та вовки.

У людини інкубаційний період сказу, як правило, триває 1–3 місяці, але може варіюватися від одного тижня до року, залежно від низки факторів.

Профілактичні заходи від сказу поділяються на два напрями: боротьба з носіями збудника і недопущення розвитку захворювання у людини, яку покусала чи обслинила скажена тварина.

Для профілактики сказу необхідно: регулярно вакцинувати свійських тварин; уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами; не торкатися диких чи безпритульних тварин; не підгодовувати безпритульних тварин у місцях, де постійно перебувають люди (особливо діти). Стережіться безпритульних, а тим більше диких тварин, які не бояться самі до вас підійти.

Сказу можна повністю уникнути, якщо після укусу людина отримає необхідну медичну допомогу. Якщо вас укусила чи обслинила тварина (особливо дика чи безпритульна) негайно зверніться до лікаря! Якщо тварина домашня, попросіть власника надати документи, що підтверджують її щеплення.

Коли лікар недоступний, ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хв мильною водою, мийними засобами, дезінфектантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), що нейтралізують вірус. Після цього неодмінно зверніться по медичну допомогу. Зволікання може коштувати життя!

Надання кваліфікованої антирабічної допомоги проводиться невідкладно на базі амбулаторного ортопедично-травматологічного відділення в Центрі антирабічної допомоги, в ортопедично-травматологічних відділеннях №1 та №2 КНП «Центральна міська клінічна лікарня» та лікарями хірургами і ортопедами-травматологами КНП “СМДКЛ Святої Зінаїди”.

Собаку, кота чи іншу тварину, яка покусала людей або тварин, слід негайно доправити до найближчої ветеринарної клініки для огляду й утримання під наглядом спеціалістів протягом десяти днів.