Сергій Бутенко: “Медики – це своєрідна каста людей, для яких матеріальне є другорядним”
До Дня медичного працівника про ситуацію ,що склалася в області з екстреною медичною допомогою, єдиною диспетчерською службою, системою Юнет та електронними чергами, розповідає начальник управління охорони здоров’я Сумської ОДА Сергій БУТЕНКО.
R: Які маєте пріорітетні напрямки в своїй роботі?
Сергій Бутенко: Перший пріоритетний напрямок – це екстрена медична допомога, її розвиток. За минулий рік був зроблений великий поштовх у розвитку цієї області. Було виділено обласною радою 15 млн грн. На сьогодні Сумська станція, у ній же знаходиться обласний центр екстреної медичної допомоги, повністю реконструйована. Будівля відремонтована за останнім словом у будівництві. Добудовано третій поверх. Все підготовлено для того, щоб у 2016 р. підключити єдину диспетчерську уніфіковану службу.
Ми поставили собі за мету повністю в цьому році добудувати гаражі на 26 машин: з разширенням, з мийкою, з господарськими приміщеннями. На це кошти вже виділені. Авжеж, від цього навряд чи покращиться якість надання медичної допомоги, але зробили все належне, щоб медичний персонал був у комфортних умовах. На сьогодні мова йде про дві речі: диспетчерську службу, вартість якої складає близько 6 млн грн. йде робота по всій області, з миру по нитці ми збираємо цю суму. Сподіваюся, що скоро ми будемо серед тих українських міст-лідерів, де вона функціонує, а це Київ, Харків, Дніпропетровськ, Херсон.
R: Що може покращити якість медичної допомоги найближчим часом?
С.Б.: Телекомунікаційна система Юнет: це коли в обласному центрі екстреної допомоги встановлене робоче місце, де працює лікар-кардіолог вищої категорії. Всі бригади екстреної медичної допомоги (зараз їх в області 95) будуть обладнані найсучаснішими електрокардіографами, які матимуть можливість передавати сигнал у вигляді кардіограми в центр. Це особливо важливо через те, що багато у нас фельдшерських бригад, які не можуть поставити вчасно правильний діагноз, через що пацієнт втрачає час щодо надання допомоги. Ціна питання – близько 4 млн. Я сподіваюся, що в цьому році питання кваліфікованної екстреної допомоги в області ми закриємо на багато років.
R: Що можете віднести до стовідсоткових досягнень?
С.Б.: За останні два роки нам вдалося повністю закрити проблему доступності надання медичної допомоги хворим на хронічну ниркову недостатність. Наразі працює шість відділень гемодіалізу, і на підході відкриття сьомого в Шостці. До цього у нас було тільки два таких відділення в м. Суми. Хворі із всієї області мали пожиттєво, тричі на тиждень, приїздити до обласного центру, що було дуже важко та витратно для них. Ми друга в Україні область після Івано-Франківська (у них вісім відділень).
R: А що стосується сімейної медицини?
С.Б.: Її розвиток на сьогодні у нас в пріоритеті. На сьогодні 60% як сільського населення, так і населення міст охоплено медичною допомогою на первинному рівні. Це той рівень, коли в селі людина звернулася за допомогою до сімейного лікаря, отримала її та вилікувалася. Ми хочемо, щоб 80% людей починали і закінчували лікування на первинній ланці. Продовжуємо подготовку і перепідготовку сімейних лікарів. Кадрів не вистачає. Немає системи місцевих стимулів, лише в деяких районах місцеві бюджети доплачують таким лікарям, надають житло. На сьогодні є розуміння, що потрібна державна програма для мотивації сільських лікарів. В минулому році розподілили 46, а залишилось працювати 11.
R: На якому рівні забезпеченість ліками?
С.Б.: Варто зазначити, що ми одна з небагатьох областей України, яка повністю на цей рік і навіть на перші місяці наступного року забезпечена витратними матеріалами для гемодіалізу, забезпечені й хворі на цукровий діабет. Також все необхідне мають хворі на туберкульоз. Маємо проблеми з вакцинацією, але це йде на загальнодержавному рівні.
R: Кажуть, що Вас скоро в Києв можуть забрати в Міністерство охорони здоров’я?
С.Б.: Це написав сайт СТС. Там також сказано, що я маю дружні стосунки з головою комітету ВР Мусієм. Але ж голова комітету Богомолець. Вже недостовірна інформація. Я їздив разом з губернатором вирішувати питання щодо дороговартісного, але дуже необхідного обладнання, якого немає тільки у нас та в Тернопільській області (ціна питання 30 млн). Нам пообіцяли, що це питання вирішать. І з цього зробили якісь висновки! Це неправда, я залишаюся в Сумах.
R: Людям цікаво, коли з’явиться електронна реєстратура.
С.Б.: Ми вивчаємо це питання. Наприклад, минулої п’ятниці проходила презентація електронної реєстратури. Думаю, ми будемо першими, хто це зробить, але все впирається в нестачу коштів. Коли сьогодні ледь вистачає медикаментів на невідкладну медичну допомогу, хоча б на першу добу, витратити мільйони на електронну реєстратуру дуже складно. Якщо буде достатньо залишків за результатами півріччя, то хоча б в одній лікарні ми її запустимо.
R: Незабаром День лікаря.
С.Б.: Ні, День медичного працівника, а не тільки лікаря. У нас в області близько 4 тис. лікарів, 12 тис. медичних сестер, а всіх разом з молодшими медпрацівниками 26 тис. Вони працюють у дуже важких умовах, і мені прикро, що медична сфера – це та, на яку більше всього невдоволень, скарг. Не завжди вони виправдані, хоча людський фактор залишається скрізь. Медики за мізерну зарплатню працюють віддано, чесно, все роблять, щоб вилікувати і врятувати хворого. Я хочу всім подякувати за це і щиро побажати здоров’я, гараздів їх сім’ям, щоб складні часи минули. А також миру, бо у нас 30 працівників нещодавно повернулися з АТО. А також віри в те, що галузь охорони здоров’я стане такою, якою всі ми будемо пишатися!