Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Сергій Луговий: “На Сумщині ще не запустилися 23 котельні”

545

У 7 громадах Сумської області через обстріли та відключення електроенергії не запустилися 23 котельні. Такі дані подає Сумська обласна військова адміністрація.
Як вирішується питання опалення на місцях, в громадах, читайте далі…

Охтирка
– В Охтирці розпочався опалювальний сезон, втім існують технічні проблеми. Тобто, здійснено пробний запуск, виходимо на технічні параметри, які повинні бути при подачі теплоносія. Охтирка буде запущена до морозів. Зі 128 будинків опалюється близько 40. Є проблематика по 5 будинках, які зруйновані прямим влучанням ракети. Там ведуться ремонтні роботи. Відбудовуються дахи та стіни. Лише після цього можна буде говорити про подачу теплоносія до них. Попередньо це може бути через два-три тижні. Охтирська ТЕЦ, яка генерує, як теплову, так і електричну енергію сьогодні генерує лише теплову. Про генерацію електричної енергії говорити не можемо. Є розпорядження Кабміну щодо будівництва водонагрівальної котельні. Замовником будівництва є Охтирська міська рада.

Також в Охтирці є альтернативний проєкт “Нафтогазу”, тобто на дровах. Будуються два котли по 20 МВт, які дадуть спроможність пройти опалювальний сезон без будь-яких питань. Але ця котельня увійде в експлуатацію десь 10-15 грудня. Тобто, можна сказати, що з 15 грудня уся Охтирка на 100% буде з теплом.

– Яка ситуація в Охтирці зі зруйнованою котельнею?
– Теплоенергетика згідно з державними нормами має працювати на двох котлах. Один має працювати, інший у резерві. Ці котли були дуже потужні – по 50 МВт кожен. На сьогодні здійснено проєктування відповідного котла на 30 МВт, що дасть спроможність забезпечити усе місто Охтирка. Деякі абоненти були відключені або перейшли на індивідуальне опалення. В Охтирці 375 абонентам надали дозвіл на розробку документації на впровадження індивідуального опалення. З міського бюджету на це виділили 6 млн грн.

“В Охтирці опалення буде до 15 грудня” — Сергій Луговий

– Скільки абонентів в Охтирці відокремилося від централізованого опалення?
– Десь 12%. Втім, якщо ТЕЦ працює на повну потужність, при зменшенні відповідних споживачів збільшується тарифне навантаження на інших споживачів. В Охтирці до цього й так був найвищий тариф по області, а саме 1900 грн за одну Гкал при середньостатистичному тарифі у 1550 грн. І у звязку зі зменшенням відповідного навантаження тариф, можливо, буде зростати. Втім є сподівання, що впровадження проєкту щодо альтернативного опалення дасть змогу зберегти його на рівні минулого року.

Шостка
– Є ще дві котельні, які наразі тільки запускаються. Це по місту Шостка. Це “Шостка-тепло”, так званий район Капсуль. Технічні питання вирішені, угоди з “Нафтогазом” на поставку природного газу вирішені. Ідуть перемовини з “Сумигазом” щодо транспортування та технічного обслуговування газових мереж. Через день-два по Шості, буде запущено тепло. Наголошую, що це мікрорайон Капсуль. Котельня там у цьому році буде працювати на газу, надалі буде працювати, незалежно від газової складової, на дровах.

Конотоп
– Такі ж технічні питання і в Конотопі. Одна котельня, що мала енергетичне споживання від заводу “Червоний металіст”, через великі руйнування енергетичної інфраструктури непідключена. На сьогодні повністю вирішене питання щодо фінансування зазначених робіт, підведено відповідний кабель і найближчими днями він буде підключений до обладнання енергетичної системи.

– Скільки у Конотопі будинків з теплом і скільки без тепла?
– 20 будинків без тепла. Загальної проблематики немає. Втім це питання у нас на постійному контролі. Або наприкінці цього тижня, або ж на початку наступного ця котельня вже запрацює і будинки будуть з теплом.

Опалення в закладах освіти та медицини Сумщини
– З 500 котелень області, майже усі працюють – на 99%. Уся бюджетна сфера увімкнена. Лікарняні заклади — усі. Школи — приблизно на 80%. Це пов’язано з тим, що деякі школи перейшли на систему онлайн навчання, зокрема це школи прикордоння.

– Які саме школи, у яких громадах?
– Це 7 громад: Сумська, Есманська, Шалигинська, Свеська, Боромлянська, Річківська, Ямпільська. Це 2 котельні, що опалюють цю бюджетну сферу не будуть працювати. З 25 закладів — 20 шкіл та 5 дошкільних закладів.

Тарифи на теплопостачання та газ
– У цьому році підписано меморандум між Урядом та органами місцевого самоврядування щодо фіксації тарифної політики. Тобто, в платіжках для людей буде приходити та ціна за одну Гкал, — той тариф, який було встановлено торік. Все інше, що буде понад цей тариф, – компенсуватиме держава.

У зв’язку з подорожчанням ціни на природний газ, зараз фіксована ціна для бюджетної сфери – 16 грн за 1000 кубів і 7,4 грн – для населення. Люди будуть сплачувати за цінами минулого року.

– Яка робота ведеться щодо зменшення споживання енергоресурсів?
– Скорочення щодо усіх носіїв електричної енергії, води, природного газу досягає нарівні 23-25%. Це значні кошти, значні об’єми газу. Враховуючи недостатню кількість забезпечення природного газу, ця робота триває в області не один рік. Дуже багато котелень, особливо, в територіальних громадах переводяться на альтернативні види палива.

За матеріалами Суспільне.Суми