Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Рейтинг сумських шкіл

2,632

Які навчальні заклади Сум змогли потрапити до рейтингу двохста найкращих загальноосвітніх шкіл України за підсумками ЗНО 2019 року

Початок вересня – це старт нового шкільного життя і одночасно підбиття підсумків попереднього учбового року. Традиційно у кінці літа інформаційний освітній ресурс «Освіта.ua» складає топ-рейтинг 200 найкращих шкіл України. Місця у списку визначались за рейтинговим балом, який розрахований на підставі середнього значення балів зовнішнього незалежного оцінювання отриманих учасниками тестування з усіх предметів ЗНО та з урахуванням загальної кількості складених тестів випускниками кожної школи.

У предметному рейтингу «Топ 200» засвітилися не тільки гімназії

Цього року до «Топ 200» потрапили три навчальних заклади Сумщини: КУ Сумська класична гімназія СМР (54 місце), КЗ Сумської обласної ради – Сумська обласна гімназія-інтернат для талановитих та творчо обдарованих дітей (192 місце) та КУ Сумська гімназія № 1 м. Суми.

До речі, у минулому році наша область у рейтингу також була представлена трьома навчальними закладами, щоправда, в іншому складі: Приватний загальноосвітній навчальний заклад Сумська приватна гімназія «Просперітас» (28 місце), КУ Сумська ЗОШ І-ІІІ ст. № 15 імені Д. Турбіна (182 місце). А свою присутність у рейтингу впевнено тримала класична гімназія (44 місце).

В чому секрет успіху цих освітніх закладів та їх випускників на ЗНО?

Класична гімназія
Класична (Олександрівська) гімназія – найстаріший навчальний заклад міста Сум для здібної та обдарованої молоді, де формується нова генерація освічених українців. Про секрети стовідсоткового вступу до ВНЗ та важливість всебічного розвитку розповідає директор класичної гімназії Віктор ГОНЧАРЕНКО.

r.: Що є найголовнішим в освітньому процесі?
Віктор Гончаренко: Головне завдання нашої гімназії – це подолання розриву між двома культурами: гуманітарною та природничо-математичною. Ми будуємо мости та стратегічні магістралі для зближення цих культур. І дивлячись на наших успішних випускників, розуміємо, що нам це вдається.
Перемоги наших учнів – це їх мрії і наполегливість, а допомагає їх втілювати у життя професіоналізм вчителів. Бо найголовніша людина у школі – це педагог. У нас вже сформований досвідчений коллектив, і навіть працюють вчителі, які свого часу навчали мене.

r.: Які особливості освітнього процесу дають можливість здобувати такі високі результати на ЗНО?
В.Г.: Базовим профілем гімназії є поглиблене вивчення англійської мови. Класична гімназія є центром підготовки і проведення міжнародного тестування за програмою ESOL. Кожного року наші учні відвідують мовні табори у м. Істборн, а після завершення навчання у гімназії отримують міжнародний сертифікат.
Але протягом останніх 10 років, починаючи з 8 класу, ми розширювали і поглиблювали вивчення математики. У цьому році у нас було два 200-бальника з математики. А всього цей предмет здавали 78 гімназистів. І якщо в загальному рейтингу шкіл України ми на 54 місці, то в рейтингу з окремих предметів, зокрема з математики, ми на 32 місці.

«1 вересня – це свято. Початок навчального року – фінал шкільної подорожі для випускного класу. Для малюків – початок абсолютно нового життя. Для всіх нас – це ще одна сходинка у щасливе майбутнє», – Віктор ГОНЧАРЕНКО, директор Класичної гімназії

Старша школа, починаючи з 10 класу, представлена фізико-математичним, хіміко-біологічним і 1-2 класами з вивченням історії та права. Спецкурси з базових предметів у нас читають вузівські викладачі, бо заклад входить до факультету довузівської підготовки СумДУ. В 11 класі наші вчителі читають спецкурс з підготовки до здачі ЗНО. До речі, нас не влаштовує виключно тестова форма контролю, тому починаючи з 8 классу, у нас існують обов’язкові внутрішні перехідні іспити. Для всіх гімназистів – іспит з англійської мови письмово і усно та залежно від профілю: якщо фізмат – то математика і фізика, якщо хім-біо – то хімія і біологія.
Освітні успіхи залежать від кадрів, гарного навчального плану та організації навчально-виховного процесу. Уроки закінчуються, але гімназийне життя вирує – працюють літературна студія Андрія ПОЛЯКОВА, газета «Альма матер», відбувається підготовка до проведення щорічного Олександрівського балу. Будь-які змагання інтелектуальні, спортивні, творчі ми намагаємося всіляко підтримати матеріально і емоційно. Гімназисти беруть участь у предметних олімпіадах міського, обласного і всеукраїнського рівня, у різноманітних конкурсах та творчих звітах, де традиційно посідають призові місця. Підсумовуючи вищесказане, навчання має бути цікавим і всеохоплюючим.

Історія закладу
Головний корпус Олександрівської гімназії у стилі класицизму був зведений в 1873 р. У різні роки в будівлі по вул. Троїцькій розташовувались: в 1925 г. – педагогічний технікум, в 1930 г. – інститут спеціального виховання, в 1933 г. – педагогічний інститут, в 1953 г. – середня школа №8, класична гімназія. Перші класи з поглибленим вивченням математики були відкриті тут в 60-х роках XX ст., а на початку 70-х тут з’явились класи з поглибленим вивченням англійської мови.

Відомі випускники:
Давід БУРЛЮК – живописець, графік, поет. Один із засновників українського футуризму
Михайло СИТЕНКО – хірург, ортопед, травматолог, директор Українського науково-дослідного інституту ортопедії та травматології, названий нині на його честь
Юрій БЕРЕСТ – доктор математики, професор, з 1999 р. викладач Корнельского университету (Нью-Йорк)
Оксана СТЕЦЕНКО – заслужена актриса України, актриса театру Т.Г. Шевченка
Валерій БАЛАЯН – кінорежисер і сценарист

Гімназія для обдарованих
Сумська обласну гімназію-інтернат для талановитих та творчо обдарованих дітей іноді називають сумським Хогвартсом, тому що в 2006 р. найкращі сумські старшокласники отримали листи-запрошення з пропозицією навчатися у новій гімназії-інтернаті. З тих пір є щось магічне у тому, з якою легкістю гімназисти долають вершини навчального процесу. Про особливості підготовки до ЗНО й інші досягнення розповіла директор закладу Інеса Пєсоцька.

r.: Чим гімназія для обдарованих дітей відрізняється від інших навчальних закладів?
Інеса Пєсоцька: Головним завданням нашого закладу є пошук, відбір, підтримка і допомога у розвитку здібностей кожної дитини, особливо з сільської місцевості. Безумовно, у кожного є своє бачення того, якою повинна бути школа. Головним принципом, на якому будується навчання і виховання в нашій гімназії, – слова Я. Коменського, сказані ним майже 400 років тому: «Спочатку любити – потім учити». У нас є все для того, щоб у гімназії учні отримали сучасну якісну освіту, яка базується на новітніх формах і методах навчання, програмах та технологіях.

«Початок осені, перше вересня, День знань – надзвичайно хвилюючий день для всіх, хто має відношення до школи. Для мене особисто 1 вересня – щорічний старт мого життя», – Інеса ПЄСОЦЬКА, директорка гімназії-інтернату

Це підтверджують і наші досягнення. Лише у минулому навчальному році учні гімназії отримали 74 перемоги на обласному і всеукраїнському рівні в інтелектуальних конкурсах і змаганнях. Здобуті теоретичні знання вони одразу втілюють на практиці. Наприклад, на всеукраїнських змаганнях «Роботрафік» команди гімназії WALL-E та SOGIBOT посіли перші місця в трьох категоріях. На Всеукраїнському конкурсі проектів з інформатики «Весела наука» чотири учні гімназії здобули перемоги в двох номінаціях «Анімація» та «Графіка»; на Всеукраїнському конкурсі «Стань письменником» два учні гімназії здобули перемогу в двох номінаціях – «Публіцистіка» та «Проза». Логічним завершенням спільної ефективної роботи учнів та педагогів впродовж року стало те, що за підсумками ЗНО 2019 р. гімназія увійшла до переліку 200 кращих шкіл України та посіла почесне друге місце серед шкіл Сумської області.

r.: Що допомагає вашим випускникам досягти таких високих результатів?
І.П.: Секрет успіху наших випускників – дружній, творчий колектив, який допомагає дітям дорослішати і ставати гармонійними, яскравими, творчими особистостями. У центрі уваги педагогічного колективу завжди стоїть учень. Один із пріоритетів – навчання, яке приносить дітям задоволення. Учень має почувати себе вільно. Інший пріоритет – змістовне дозвілля, що дає можливість творчої реалізації кожної дитини. Важливим аспектом є новітній освітній простір, облаштований у гімназії, що дозволяє вже сьогодні говорити про створення Нової української школи в гімназії. Це і суперсучасні STEM-лабораторія та навчально-дослідницька лабораторія, Центр комп’ютеризації і робототехніки і модерновий лінгафонний кабінет.

Історія закладу
Сумська обласна гімназія-інтернат для талановитих та творчо обдарованих дітей була утворена 29.11.2005 р. рішенням сесії Сумської облради. У грудні 2015 р. гімназія отримала свідоцтво про атестацію державного зразка за рівнем впровадження повної загальної середньої освіти. У 13 класах гімназії навчається більше 300 учнів за напрямками: фізико-математичний, хіміко-біологічний, історико-географічний та української філології.

Відомі випускники
Юлія ДУНАЄВСЬКА – журналіст, ведуча програми «Служба порятунку дітей» на Магнолія-ТВ
Марина ХОМЛАК – конструктор на заводі Boeing Ukraine LLC
Олександра ШАРОВА – викладає в медичному інституті СумДУ
Володимир ХАНДОГА, Святослав ЖАБОТИНЬСКИЙ – лікарі

Перша гімназія
Гімназія № 1 – ровесниця незалежної Украйни і навчальний заклад, що, зберігаючи освітні традиції, тримає руку на пульсі сучасних трендів учбового процесу. Тут працюють за принципом: «Або ми готуємо до життя, або – до іспитів. Ми обираємо перше». А високі бали ЗНО, а відтак гарантований вступ до вишу – це закономірний результат такого підходу.
Про те, як успішно скласти ЗНО і підготуватися до викликів дорослого життя, розповіла заступник директора з навчально-виховної роботи Лариса СИМОНЕНКО.

r.: Цього року гімназія №1 у складі Топ-200 кращих навчальних закладів країни. В чому запорука успіху випускників, які здали ЗНО на такому високому рівні?
Лариса СИМОНЕНКО:
Високих результатів у тестуванні вдається досягти завдяки сукупності складових: працьовитості і рівню знань самих дітей, підтримці батьків, професійного, досвідченого педколектива, системи роботи та співпраці з вишами, зокрема з СумДУ, викладачі якого читають спецкурси для гімназистів. Звичайно, має вплив і розподіл учнів за профілями навчання – у нас це математичний, хіміко-біологічний та суспільно-гуманітарний. В спеціалізованих класах є можливість більше уваги приділяти тим предметам, які потрібно здавати на ЗНО для вступу на обрану спеціальність. Хімію та біологію наші гімназисти завжди здають відмінно, набирають від 180 балів і вище. Це кращий доказ того, що напрацьована нами програма є ефективною. Втім, і не профільні предмети викладаються на високому рівні. Наприклад, за останні роки в класах суспільно-гуманітарного спрямування збільшена кількість годин на математику.

r.: Що допомагає випускникам, крім сумлінного засвоєння програмного матеріалу?
Л.С.:
Останнім часом у освітньому просторі України набирає обертів тренд STEAM-освіти. Вона охоплює природничі науки, технології, технічну творчість, мистецтво та математику. Вже декілька років наші учні беруть участь в таких освітніх проектах.
Особливу увагу приділяємо вивченню англійської та німецької мов. До речі, німецька мова у нас викладається за рівнем B1 та B2. Вже декілька років в гімназії впроваджується викладання на іноземній мові предметів з загальнодержавної програми. У нас це біологія, фізика, хімія.

“1 вересня – це радісні посмішки гімназистів та їх батьків… Це – неймовірне щастя зустрічі колег-педагогів-друзів. Це – сходинка до нових успіхів”, – Катерина БОНДАР, директорка Гімназії №1

Останні роки гімназія тісно співпрацює з Німецьким культурним центром Гете-Інституту в Україні. Він популяризує вивчення німецької мови за кордоном через роботу над проектами наукового, екологічного та культурного спрямування. Діти отримують завдання, а далі працюють над відеопрезентаціями, пишуть доповіді. Дуже тішить, що зараз брати участь у таких проектах прагнуть більше учнів. Щороку маємо 7-8 переможців, які влітку відвідують мовні табори, де багато спілкуються і складають іспити зі знання німецької мови з рівнів B1 та B2.

r.: Які поради Ви можете дати школярам, яким у найближчі роки доведеться пройти випробування загальнодержавним тестуванням?
Л.С.:
Потрібно наполегливо здобувати знання і вміти використовувати їх на практиці, розвивати критичне мислення та емоційний інтелект, взаємодіяти з іншими людьми. Тоді тестування стане просто першою успішною сходинкою у майбутнє цікаве життя. Як у девізі нашої гімназії – «Іди – і обрій розшириться!»

Відомі випускники:
Андрій ЛОБОДА – директор медичного інституту
Юрій АТАМАН – заступник директора медичного інституту, доцент, д. мед. н.
Ольга КОШЕЛЕНКО – політичний оглядач ТСН «1+1»
Тетяна КАРПЕНКО – кореспондент німецького телеканалу
Юрій ПЕТРУШЕНКО – керівник Центру освіти для дорослих, д. е. н.

Історія закладу
1991 р. – відкриття старших педагогічних класів, підписання угоди про співпрацю із Сумським державним педагогічним інститутом;
•1992 р. – набір перших прогімназійних класів – класів початкової школи, введення диференціації класів за профілями навчання: хіміко-біологічний, фізико-математичний, суспільно-гуманітарний
•1994 р. – виокремлення гімназії №1 від загальноосвітньої школи №12; створення науково-педагогічного центру.

Ксенія Соболєва
Панорама №36-2019