Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Про бюджет Сумської області на 2024 рік

289
Голова Сумської ОВА 22.12.23 підписав розпорядження, яким затвердив бюджет області. Обласним депутатам документ презентували на засіданні комісії з питань бюджету Сумської обласної ради. Взяли до відома.
Тепер цифри. Видатки загального фонду – 1,8 мільярда гривень (1,95 млрд. грн. за кошторисом 2023 року). Документом закладено на 2024 рік: заробітна плата 93,1% від рівня 2023 року. Комунальні витрати – 61%.
По галузям. Освіта – 96%, охорона здоров’я – 94%, соціальна політика – 106%, служба дітей – 84%, культура і туризм – 85%, молодь і спорт – 84%.
Вперше на моїй пам’яті затвердженний кошторис наступного року менший у цифрах, ніж поточного.
Капітальні видатки передбачаються у розмірі всього 19,5 млн. грн – 1% бюджету області. Простіше кажучи, заклади освіти, охорони здоров’я, спорту, культури, соціального захисту від обласного бюджету не отримають нічого на закупівлю обладнання, ремонти та інше. Лише заробітна плата і комуналка. Це – серйозна проблема. Особливо для закладів охорони здоров’я, які лікують в т.ч. наших захисників і гостро потребують оновлення медичного обладнання. Але є проблеми і у забезпеченні найнеобхіднішим.
Згідно з урядовими прогнозами, комунальні видатки і заробітна плата установ у 2024 році має зрости на 15%. У нас по факту – зменшення.
Згідно з даними департаменту фінансів Сумської ОВА, бюджетна незабезпеченість по захищених статтях (зарплата і комуналка) – 270 млн. грн. Чиновники ОВА заявляють, що планують покрити незабезпеченість за рахунок вільних залишків, які сформуються станом на 1.01.2024 року. Хоча я особисто не так оптимістично налаштований, що їх вистачить.
Тепер чому це сталося? Перша причина – це звичайно війна і колосальні втрати бюджету, які закономірно виникли у прифронтовій області.
Друга причина – це рішення прийняті владою (Президентом, Верховною Радою і Урядом). Насамперед, це стосується спрямування військового податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) виключно в державний бюджет. Орієнтовні втрати обласного бюджету – приблизно 500 млн. грн. (окремий привіт апологетам і адвокатам прийняття цього рішення Vladyslav Filatøv).
В нашій області військове ПДФО фактично замістило втрати від бізнесу. Але тепер ситуація стане критичною. Адже держава не забезпечила жодних механізмів компенсації, чи вирівнювання.
Що робити? Про це в одному з наступних постів. Не все втрачено. Але це вимагає швидких, радикальних, а головне – злагоджених з центральною владою дій і рішень.