Приватна котельня випробовує сумчан холодом
2 листопада 2022 р. КППВ розпочало подачу опалення у декілька закладів бюджетної сфери, які ще залишились у їхній зоні, бо ці заклади технічно неможливо було перевести на обслуговування у “Сумитеплоенкрго”. У місті тривають аварійні та планові відключення світла
Минулий тиждень та й початок нинішнього для сумчан “ознаменувався” тим, що у місті почали включати опалення та вимикати світло. І якщо включення опалення йшло, в основному, за графіком, то відключення світла, як і по всій Украіні, мали, в основному, аварійний характер.
Вимикати справедливо
Зважаючи на важку ситуацію у енергетичній галузі України через обстріли об’єктів критичної інфраструктури, в країні почали кожен день вимикати світло. Не оминула ця ситуація й жителів Сум – на минулому тижні кожного дня по кілька разів на день світло вимикали на 2-3, а в деяких районах й більше, годин. І все б наче б то зрозуміло, пояснення надані про аварійні та планові відключення, але жителі почали помічати, що когось відключають по кілька разів на день, а в когось будинки яскраво освітлені протягом цілої доби і не вимикаються взагалі. До того ж, світло почали вимикати більше, ніж на обіцяні чотири години. Все це викликало справедливі запитання сумчан, бо вони не можуть зрозуміти, чому один будинок вимикають, а сусідній на одній лінії – ні.
“Кілька днів тому в нашому будинку світла не було майже вісім годин, – говорить пані Ганна, яка проживає на вулиці Заливній. – Потім увімкнули, але ненадовго, і знову ми залишилися без електроенергії. А сусідній будинок весь цей час залишався освітленим, і там взагалі я не бачила, щоб хоча б один раз вимикали світло. Як це зрозуміти і де справедливість?” Подібні запитання задають і жителі вулиці Інтернаціоналістів та проспекту Лушпи, бо там теж у деяких будинках світла не було більше 10 годин за добу, а в сусідніх його не вимикали взагалі.
Пояснення представників “Сумиобленерго” про те, що це аварійні відключення і вимикають там, де немає об’єктів критичної інфраструктури, тобто лікарень, котелень, розподільчих пристроїв для забезпечення тепла, води та зв’язку, не дуже прояснюють ситуацію. Крім того, там ще раз закликають максимально обмежити споживання електроенергії у пікові години – з 17 до 23 та з 7 до 11 ранку.
Якщо ситуація не зміниться, то жителі таких будинків, які найбільше потерпають від відключень, готові до рішучих дій. Не хотілося б, щоб до цього дійшло у цей непростий час. Щоправда, влада таки, здається, й сама побачила цю несправедливість, бо голова ОВА Дмитро ЖИВИЦЬКИЙ повідомив, що у Сумській області введуть графіки погодинних відключень електроенергії.
За його словами, вони запрацюють замість аварійних, які застосовують наразі без попереджень. Голова правління АТ “Сумиобленерго” Ігор ДИРБАВКА говорить, що до 31 жовтня графіки затвердять та направлять до НЕК “Укренерго”. Після чого в області запрацюють віялові відключення. “Не менш важливе завдання – дотримання соціальної справедливості: коли відключати електроенергію мають у всіх споживачів по черзі. А також – дотримання заздалегідь визначених графіків. У поданих нами пропозиціях період відключення для одних споживачів – не більше двох годин поспіль”, – зазначив Дмитро Живицький.
Олександр Лисенко також повідомив, що з наступного тижня в Сумах планують вимикати електроенергію почергово відповідно до розроблених спеціально для цього графіків. Такої домовленості досягли на зустрічі за участі представників влади та енергетиків. У наступні кілька днів енергетики складуть графіки відключень і нададуть їх для інформування сумчан. Там міститиметься інформація про адреси, час і тривалість вимкнення.
“Відключення необхідні для стабілізації ситуації в енергомережі України після пошкоджень і вони, на жаль, будуть. Але ми прагнемо, щоб вимкнення були плановими. Наша позиція така, щоб це було не більше двох разів на добу і не більше двох годин кожне відключення “, – говорить Олександр Лисенко.
Уже в понеділок Олександр Лисенко повідомив, що, як і планувалося, в Сумах вимикатимуть електроенергію відповідно до розроблених графіків. Окрім цього, ймовірні й аварійні відключення, внаслідок нових ранкових обстрілів критичної інфраструктури України. «Надійшла інформація від “Обленерго”, про те, що введені планові графіки відключення. Але не виключається ймовірність аварійних відключень. Зараз після з’ясування усієї ситуації в електрогенеруючій мережі, після ранкових обстрілів, ми чітко будемо знати, що буде відбуватися», – говорить очільник Сум.
До кінця опалювального сезону тарифи на електроенергію для побутових споживачів залишаться незмінними
І ще таке – до кінця опалювального сезону тарифи на електроенергію для побутових споживачів залишаться незмінними. Таке рішення прийняв Кабінет міністрів 28 жовтня. Уряд продовжив дію спецобов’язків на ринку електроенергії до 31 березня 2023 року, внаслідок чого тарифи для населення не зміняться до кінця опалювального сезону.
Почекаємо до листопада
А от з опаленням у Сумах ситуація трохи цікавіша. 24 жовтня Сумський виконком прийняв рішення про початок опалювального сезону. І дійсно, вже наступного дня “Сумитеплоенерго” опублікувало графіки підключення до опалення будинків і почало виконувати цю роботу.
Об’єкти ж соціальної сфери – медичні заклади, школи, дитячі садочки тощо почали підключати до опалення ще раніше. “У цьому році опалювальний сезон розпочинаємо повільніше, робимо це обережно, щоб запобігти поривам, аварійним ситуаціям. Погодні умови дозволяють це робити”, – говорить очільник громади Олександр Лисенко.
За його словами, наразі вже підключено до теплоносія біля 800 будинків – це більше 80 % будинків, які обслуговує компанія “Сумитеплоенерго”. Як би там не було, але підключення почалося і триває, тобто через кілька днів практично весь житловий фонд у зоні відповідальності “Сумитеплоенерго” буде з теплом.
Звичайно, не обійшлося без проблем – десь вже відбулися пориви, десь, у зв’язку з нестабільною енергетичною ситуацією, опалення тимчасово відключають тощо. Але це абсолютно об’єктивні причини, які можна зрозуміти, тим більше, що всі знають у який час ми живемо. Та й тепловики намагаються оперативно ці проблеми вирішити. Скарги деяких сумчан на те, що батареї лише трохи теплі, виглядають доволі дивно – температура на вулиці вдень на минулому тижні досягала 13-15 градусів, тож було б марнотратством “кочегарити” на повну. Якщо можна зекономити, то це потрібно робити. Але так працює “Сумитеплоенерго”.
А от з Котельнею Північного промвузла ситуація, м’яко кажучи, трохи інша. Напередодні початку опалювального сезону практично на всіх будинках, до яких подає тепло КППВ, з’явилися оголошення загрозливого характеру, в яких говорилося, що ЖЕК або ОСББ того чи іншого будинку не виконали підготовчих робіт до опалювального сезону, у зв’язку з чим теплоносій подаватися не буде, і опалювальний сезон під загрозою зриву. Натомість, буквально наступного дня, обслуговуючі організації почали розклеювати свої оголошення протилежного змісту, що саме КППВ винна у можливому зриві опалювального сезону, бо будинки до опалювального сезону готові.
КППВ поки що так і залишається у “СМНВО- Інжиніринг”
Отож, замість початку опалювального сезону третина сумчан, крім справжньої війни, отримала ще й битву комунальників у пошуках того, хто ж буде винен у тому, що сумчани сидітимуть у холоді й без гарячої води.
А тут ще раптом виявилося, що КППВ й досі не перейшла у власність громади, хоча наприкінці вересня місцеві депутати проголосували за те, аби придбати Котельню у комунальну власність.
Про це розповів директор департаменту інфраструктури Олександр ЖУРБА. За його словами, АТ “СМНВО- Інжиніринг”, якому належить Котельня, з невідомих причин досі не передав корпоративні права: “Дотепер питання ніяк не вирішено. Ще не передали. Вона в статусі ТОВ під “Інжинірингом”, як була, так і є. Якщо передадуться корпоративні права і вона буде в комунальній власності, ми повинні провести аудит, щоб зрозуміти, що там взагалі відбувалося за всі ці роки, які кредиторські-дебіторські заборгованості”.
Отака от ситуація нині з КППВ. Як то кажуть, наша пісня гарна й нова, починаймо її знову. Тобто повторюється ситуація минулих років, коли третина міста ледве не до середини грудня сиділа без опалення й гарячої води, а місцева влада та керівництво КППВ у авральному порядку шукали шляхи вирішення цієї проблеми. Чогось думалося, що у цьому році ситуація буде інша. Але поки маємо, що маємо.
Щоправда, трохи оптимізму додає те, що речниця “Сумигазу” Анастасія ШИМАРІНА стверджує, що договори на розподіл газу та приєднання до мереж з ТОВ “КППВ” підписані, тобто Котельня має ресурси та можливості для того, щоб почати подавати тепло.
За словами того ж Олександра Журби, розпочати опалювальний сезон КППВ планує на початку листопада. Він також говорить, що підприємство технічно готове до початку роботи, тож тепер лишилося лише отримати “ліміти” від “Нафтогазу”.
Нагадаємо, що КППВ обслуговує приблизно 300 житлових будинків та кілька десятків лікувальних та навчальних закладів. Хотілося б, щоб КППВ дійсно почала включати опалення, бо за прогнозами синоптиків, після недавнього потепління очікується похолодання, вночі температура опуститься до нульових і навіть мінусових позначок, тож трішки тепла у оселях сумчан не завадить аж ніяк.
Анатолій Поляченко,
Панорама # 35-2022