Правда і брехня про Закон про мову
Верховна рада 25 квітня ухвалила закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Закон визначає українську мову єдиною державною, нею має володіти кожен громадянин України й усі претенденти на громадянство. Українською мають розмовляти всі чиновники, викладачі, лікарі, судді, депутати, прокурори. За наругу та зневагу до української мови передбачається покарання. Відзначимо, що норми закону не поширюються на приватне життя.
Що змінює цей закон?
Мовну політику та умови її реалізації.
Хто говоритиме українською?
Всі громадяни України та ті, хто хоче стати громадянином України. Серед посадовців українською вільно мають розмовляти, наприклад, президент, голова парламенту та його заступники, прем’єр-міністр та віце-прем’єри, голови міністерств та усіх державних установ, депутати, держслужбовці, посадові особи органів місцевої влади, судді та адвокати, викладачі та медпрацівники.
Де говоритимуть українською?
У публічному просторі, державному та комунальних секторах, у сфері обслуговування, у підписах та маркуванні товарів та послуг. Це, зокрема, стосується і медичної допомоги, і обслуговування на транспорті, і у публічних закладах. Комп’ютерні програми повинні будуть мати інтерфейс державною мовою та/або англійською мовою або мовами Євросоюзу. У театральних виставах та при дубляжі кінофільмів також використовуватимуть українську. На телебаченні, в інтернеті та друкованих ЗМІ. Скрізь. Передбачається, що держава гарантує право на отримання освіти державною мовою.
А «Слово і Діло» розбиралося, хто як голосував у парламенті.
За закон проголосували 278 народних депутатів, 38 – виступили проти, 7 – утрималися, 25 – не голосували.
Рада ухвалила закон про функціонування української мови. Його підтримали 278 народних депутатів, 38 виступили проти.
Зображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)
Фракція «Блоку Петра Порошенка» дала 106 голосів «за», Григорій Тіміш і Давид Макар’ян – утрималися. Голосів «проти» не було, 5 членів фракції не голосували. З «Народного фронту» за закон виступили 66 депутатів, двоє не голосували.
«Самопоміч» дала 21 голос «за», Радикальна партія – 21 голос, «Батьківщина» – 16 голосів, «Воля народу» – 7 голосів (4 нардепи не голосували, 8 були відсутні). Група «Відродження» підтримала закон лише 4 голосами, Василь Гуляєв та Антон Кіссе виступили проти, Валерій Писаренко та Артем Ільюк утрималися.
Фракція «Опозиційного блоку» майже всі складом виступила проти закону: 31 голос «проти» з 38, 4 особи були відсутні, 3 – не голосували. З позафракційних депутатів було 37 голосів на користь «мовного» закону, 5 – «проти» (Юрій Бойко, Сергій Дунаєв, Юлій Іоффе, Сергій Льовочкін, Євгеній Мураєв), 3 – утрималися (Іван Балога, Віктор Балога, Яків Безбах), 3 – не голосували, 13 – були відсутні.
за матеріалами 24tv.ua