Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Підсумки 2015: ліси Сумщини стрімко розвиваються

309

«Лісові насадження в першу чергу покликані захищати нас, покращувати єкологічну ситуацію та задовольняти наші потреби у відпочинку. Тому й ми, лісівники, в першу чергу покликані дбати про збереження і примноження лісового багатства нашого краю. А вже потім, у досягненні свого природного віку стиглості, ліс сприймається як сировина», – наголосив під час прес-конференції за підсумками роботи за минулий рік начальник Сумського управління лісового та мисливського господарства Віктор Чигринець.

Для лісівників ліс – наче живий організм, за яким вони віддано та натхненно доглядають, впроваджуючи передові технології покращуючи сортове різноманіття та якість лісових насаджень. І за кожним зі слів – конкретні факти та цифри.

За останні 15 років запас деревостану Обласного управління лісового та мисливського господарства збільшено у 15 разів(!) і складає нині 7,7 млн. кубометрів. Що не поступається показникам европейських країн.

Продуктивною була лісівнича праця і минулого року. Лісівники області відтворили лісів на площі 1,5 тис. га та зібрали 26 т насіння лісових порід. Щодо останнього, то сьогодні мова йде про заготівлю лісового насіння з генетично покращеною якістю. І цьому питанню на підприємствах області приділяється велика увага, бо саме від цього залежить якість вирощеного посадкового матеріалу, а надалі – і майбутнього лісу.

Щоб набиратися досвіду європейських країн у догляді за лісом, фахівці управління відвідали колег з Латвії та Болгарії. А, повернувшись на батьківщину, відмітили, що за всіма показниками лісогосподарської діяльності господарюють вони не гірше європейців: в області будуються нові лісові дороги, впроваджуються новітні технології, модернізуються процеси переробки. Все це дає високі показники виробничої діяльності, підприємства галузі працюють стабільно, потужно, прибутково. Так, Віктор Чигринець відмітив, що обсяг реалізованої продукції за минулий рік склав 625 млн. грн., що на 190 млн. грн. більше, ніж за 2014 рік. Якщо взяти за основу 1 кубометр заготовленої деревини, то його вартість складає 855 грн. З цієї суми 303 грн. управління сплачує податки до бюджетів усіх рівнів. І це, за словами головного лісівника області, найвищий показник в Україні. Бюджетам і державним цільовим фондам у 2015 році управлінням сплачено 218 млн. грн., що на 91 млн. грн. більше ніж торік. А це для економіки області суттєва підтримка.

Також було направлено понад 70 млн. грн. власних коштів на капітальні інвестиції, що на 20 млн. грн. більше за минулорічні показники. За інвестовані у власне виробництво кошти на базі Свеського лісгоспу запрацював цех по випуску пелетних гранул, модернізували лінію Грузчанського цеху переробки деревини Кролевецького ЛМГ, встановили три сушильні камери у Середино-Будському, Шосткинському лісгоспах та Кролевецькому лісомисливському господарстві, модернізували 2 котельні комплекси, які працюють на відходах лісопиляння.

Важливим питанням для управління залишається будівництво доріг лісогосподарського призначення. Це не тільки покращує умови праці для лісівників, а й заощаджує витрати на пальне, покращує доступ до лісового фонду на випадок пожеж, та й дає можливість відвідувачам лісу дістатися до затишних лісових галявин у будь-яку пору року. За минулий рік побудовано 41 км доріг з твердим покриттям, всього ж, починаючи з 2008 року, лісівники області встигли додати до обласної лісової дорожньої карти 170 км доріг, кожен з яких, за розрахунками фахівців, дає до 100 тис. грн. економії в рік. Цього року у планах підприємств продовжити дорожнє будівництво та здати в експлуатацію не менше 40 км доріг.

Особлива увага в управлінні приділяється протипожежному стану лісів. Головне в цьому питанні попередити і вчасно виявити, а потім локалізувати пожежу. Для цього в області встановлено 18 телевізійних систем відеоспостереження, які повністю перекривають лісові насадження, надіні в користування підприємствам СОУЛМГ. Чотири лісгоспи були укомплектовані такими системами минулого року. У 2015 році виявили 15 спалахів пожеж, але, завдяки камерам відеоспостереження, всі вони вчасно були локалізовані.

Головною ж запорукою успішної діяльності лісівники вважають соціальну складову. За словами голови обласної організації профспілки працівників лісового господарства Михайла Шпаковича велика увага приділяється на підприємствах створенню безпечних умов праці та оздоровленню працівників. Не дивлячись на збільшення вартості оздоровчих послуг загальна кількість оздоровлених працівників не зменшується. Торік оздоровлено 225 робітників, у тому числі й 134 дитини. Чимало уваги приділяється і медичному обстеженню працюючих, на що в минулому році управлінням було виділено 150 тис. грн.

Мають сумські лісівники і достойний рівень заробітної плати. Так робітники провідних та найбільш небезпечних професій (звалювальники лісу, водії на вивезенні лісу) у сезон та гарячу пору заробляють понад 12 тис. грн.

На наступний рік в управління не менш амбітні плани. У чотирьох лісгоспах планується встановити автоматизовані лінії переробки деревини, а ще у двох – придбати лінії по випуску паливних пелет. Та найголовніше лісівниче завдання – зберігати і примножувати лісові ресурси нашого краю – смарагдове багатство нашої області.

R