83-річний В’ячеслав Медведков з Шостки зумів приборкати вітер. На своєму подвір’ї він встановив саморобний вітрогенератор карусельного типу заввишки 11 метрів. Його лопаті обертаються під впливом вітру, виробляючи електроенергію для будинку.
В’ячеслав Олексійович, за фахом інженер-енергетик, втілив свої знання та захоплення альтернативними джерелами енергії у цей проєкт. На пенсії він не став сидіти склавши руки, а присвятив себе розробці та будівництву цього “вітряного велетня” за власними кресленнями.
«Ця ідея виникла у мене десь років 30 назад. Я готувався до цього: читав, матеріал підбирав. На базарі купив старий генератор, переробив його. Коли мені виповнилось 72 роки, а це було у 2012 році, я почав варити цей вітряк. Закінчив його 2014-му і запустив», – розповідає В’ячеслав Медведков.
Саморобний вітряк, генерує електроенергію не постійно, а залежно від швидкості вітру. За оптимальних умов, коли вітер дме зі швидкістю 8-10 м/с, установка виробляє 4 кіловати електроенергії. «Однак, якщо швидкість вітру менша, то й електрики буде менше”, – пояснює пан В’ячеслав. “В середньому, при вітрі 5-7 м/с вітряк генерує близько 2 кіловат».
Тобто чим сильніший вітер, тим більше енергії він несе, і тим більше електроенергії може виробити вітряна установка.
«Спочатку завдяки отриманій енергії від вітру у будинку я опалював електропідігрівачем дві кімнати. А потім почав заряджати акумулятори», – говорить інженер.
Саморобний вітрогенератор не лише економить кошти родині В’ячеслава Медведкова, але й став справжнім рятівником під час блекауту 2022 року. Коли вся країна, й Шостка зокрема, поринула у темряву, в їхньому будинку завдяки вітряку було світло. Це сталося завдяки потужності вітряка, яка сягає 4 кВт при оптимальних умовах.
Однак минулого року бурелом, що пронісся Шосткинщиною, пошкодив вітрогенератор. Щоб компенсувати енергетичні втрати, В’ячеслав Олексійович збудував нову установку – маленький вітряк, який дає зараз 400 Вт.
«Цього вистачає на комп’ютер, на освітлення світлодіодними лампами. Ну отак виручає якщо там Путін нам енергетику зламає, то це якась альтернатива», – зазначає В’ячеслав Медведков.
Не зупиняючись на досягнутому, він розпочав будівництво третього вітряка. Цього разу він буде пропелерного типу з лопатями завдовжки 3,5 метри.
За словами інженера, пропелерний вітряк має обертатися швидше, ніж його попередники карусельного типу, і, як наслідок, генерувати додаткові 4 кВт електроенергії.
Як і завжди, В’ячеслав Медведков використовує для своїх творінь підручні матеріали. Наприклад, каркас він збирає з карнизів, а лопаті виготовляє з легкого металу.
Процес створення вітряків починається з креслень, які інженер вигадує самостійно. Він малює їх не лише на папері, але й на воротах власного сараю.
У веранді дому знаходяться акумуляторні пристрої, де накопичується вироблена від вітру електроенергія.
На цьому В’ячеслав Олексійович не зупиняється. У його планах створити вічний двигун, а також побудувати гідроелектростанцію. Їх він також розмістить на своєму городі.
«Гідроелектростанція буде велика. Буде колесо діаметром сім метрів», – підсумовує розмову інженер.