Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Олександр Лисенко: «Безпека міста – головний пріоритет нашої роботи»

2,911

Російсько-українська війна триває, і навіть такі знакові події, як звільнення Херсону, на жаль, не означають її швидкого завершення. Сумська громада розташована на кордоні з країною-агресором, тож питання безпеки залишається одним із головних. Однак безпека – це не лише збройний захист, а також нормальна робота критичної інфраструктури, фінансова спроможність і врешті, нормальне життя всієї громади. Саме про це ми говорили із очільником Сумської міської територіальної громади Олександром ЛИСЕНКОМ.

Суми пережили спробу захоплення у перші дні війни, кілька повітряних нальотів і бомбувань та подальшу блокаду, що тривала до початку квітня. Сьогодні 22 прикордонні громади нашої області потерпають від щоденних обстрілів і руйнувань. Тому перше, про що думають сумчани – це обороноздатність. Наскільки можемо почуватися безпечно?

Напевне, повністю безпечно почуватися у такій ситуації важко. Проти нас сильний і підступний ворог. Так, він зараз терпить поразки, але це не означає, що не здатний вести бойові дії, здійснювати провокації та постійно обстрілювати прикордоння, в тому числі Сумський район. Нещодавно у різних соціальних мережах обговорювалася інформація про можливий наступ ворога через Сумську область на Полтаву і Дніпро. Командування ОТУ «Суми» запевнило нас, що на відстані 100-150 км вглиб російського кордону жодних угруповань, які б готувались до наступу на Сумщину, немає. Але це не означає, що можна розслабитися. Тому кожного дня ми працюємо над підвищенням та вдосконаленням нашої обороноздатності разом із командуванням ОТУ «Суми». Оборона громади та міста Суми, зокрема – для нас пріоритетний напрямок.

Наскільки у вас тісний контакт і взаємодія з військовими: командуванням ОТУ «Суми», ТРО, ДФТГ?

Звісно, з військовими ми взаємодіємо у постійному тісному контакті, проводимо регулярні спільні наради. Надаємо їм усю можливу матеріальну допомогу. Оперативний зв’язок також налагоджено, контролюємо ситуацію 24 години на добу. Територія від кордону до Сум вже укріплена, і такі фортифікаційні роботи тривають й далі. Із зрозумілих причин, не можу повідомити подробиці, однак, повірте – зроблено немало, і така робота не припиняється. Наші військовослужбовці готові до будь-яких сценаріїв ворога, працює розвідка, тож нам відомі або стануть відомі усі їхні наміри та дії. Крім прикордонників, Нацгвардії, військових, Суми готові захищати добровольчі формування громади, яких у нас дев’ять. З ними ми контактуємо ще тісніше. Добровольці мають озброєння, здатне знищувати броньовану техніку, люди за ці місяці пройшли гарний вишкіл. Ми постійно виділяємо кошти із бюджету на підтримку ДФТГ і ЗСУ. Цього року на ці цілі вже спрямували більше 180 млн гривен. Крім коштів, виділяємо будівельну техніку для зведення укріплень, необхідні будівельні матеріали. Допомагаємо як загалом добровольчим формуванням, так і окремо бійцям та їхнім родинам, зокрема, наданням щомісячної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Серед іншого, і на оплату житлово-комунальних послуг. Також члени ДФТГ забезпечені пільгами на проїзд у межах громади і Сумського району. За ці кошти закуповували форму, взуття, плитоноски, пально-мастильні матеріали, задовольняли інші потреби добробатів. За цей час також передали добровольцям декілька автомобілей. Невдовзі ДФТГ отримають зимову форму.

Є інформація, що Ви також купували автомобілі для добровольчих формувань за власні кошти…

Так, це відповідає дійсності. Захист Батьківщини – це свята справа і ми маємо допомагати військовим всім, чим зможемо. Тому на особисті кошти за цей рік придбав та передав на потреби захисників та захисниць 12 автомобілів. Закликаю всіх сумчан і далі допомагати добровольчим формуванням та ЗСУ. Для цього містяни, і зокрема, працівники органів місцевого самоврядування, освітяни, працівники культури роблять чимало: на фронт йдуть продукти харчування, окопні свічки, одяг і необхідне спорядження. Але допомоги ніколи не буває багато.

Чи існує план спільних дій влади громади і військових на випадок можливих провокацій з російської сторони?

Хочу запевнити всіх жителів громади – такий план є, він розроблений спільно із військовими. Скажу більше – є декілька варіантів плану, якими передбачена протидія всім можливим діям ворога, від проникнення диверсійних груп до можливості нового вторгнення. Також існує план евакуації цивільного населення на випадок початку реальних бойових дій. Як тільки, не дай Бог, актуальність того чи іншого плану буде високою, ми доведемо його деталі до сумчан для виконання. Продовжуємо працювати над цим, перебуваємо у постійному контакті з військовою адміністрацією, військовими.

В умовах війни робота комунальників – це справжній «другий фронт». Як зараз оцінюєте роботу комунальних служб сумської громади?

Безумовно, це так. Від їх роботи залежить стан критичної інфраструктури. З початку повномасштабного вторгнення працівники комунальних підприємств міста з честю виконували свої обов’язки. Пригадайте, якими були ураження критичної інфраструктури у березні та як максимально швидко вони були усунуті. Через бойові дії не було можливості вивозити сміття на сміттєвий полігон, тож ми застосували тимчасову схему, але навіть у дні фактичної блокади міста сміттєвози працювали і сміттєвого колапсу, якого наші вороги очікували, не трапилося.

Зараз працівники «Міськводоканалу» максимально швидко ліквідовують пориви у водомережі. Незважаючи на непросту ситуацію із постачанням електроенергії, в Сумах вода продовжує подаватися споживачам цілодобово, за деякими виключеннями, пов’язаними із аварійними ситуаціями. Вулиці міста регулярно прибираються. Сміття вивозиться за графіками. Тривають роботи із облаштування сміттєвого полігону. Комунальний транспорт працює, хоч і в обмеженому режимі. Місто живе і працює.

Тож можу сказати, що комунальні служби виконують свої завдання ефективно та злагоджено, майже завжди без вихідних і свят. Зауважте, що самих комунальників стало менше – частина із них одночасно служить в добровольчих формуваннях громади, частина призвана чи пішла добровольцями у Збройні Сили та інші військові формування, де з честю боронять країну. Поповнювати матеріальні резерви також непросто – не вистачає коштів, на які треба купувати обладнання.

Загалом вдячний комунальним службам, які з перших днів повномасштабного вторгнення оперативно реагують на екстрені ситуації та ліквідовують наслідки надзвичайних ситуацій різного характеру. Комунальні підприємства продовжують працювати в посиленому режимі.

Чи вистачить ресурсів для оперативного відновлення об’єктів критичної інфраструктури в разі можливих пошкоджень, руйнувань?

Наші служби готові до різних сценаріїв розгортання подій. Накопичено певний резерв відповідних матеріалів і технічних засобів. Звісно, подробиці щодо номенклатури і розміру такого резерву оприлюднити не можу. Всі об’єкти критичної інфраструктури забезпечені генераторами і паливом для автономної роботи на випадок масштабного відключення електроенергії.

Як у Сумах підготувались до опалювального сезону і як його розпочали два теплогенеруючих підприємств міста?

Підготовка до нового опалювального сезону розпочалася ще квітні. Ми постійно тримали на контролі це питання. Компанія «Сумитеплоенерго» в плановому режимі провела гідравлічні випробування, максимально зменшивши період відсутності гарячої води. Також вони накопичили достатній обсяг вугілля, що дозволить економити газ при виробництві тепла. Були виконані всі необхідні роботи на самій ТЕЦ, замінена частина теплових мереж, які перебували у найгіршому стані. Управителі багатоквартирними будинками завчасно готувалися до початку опалювального сезону. На жаль, у невеликій кількості будинків немає управителів, тому їх підготовка і підключення були й залишаються проблемними. Загалом, через теплу погоду опалювальний сезон в Сумах стартував з 24 жовтня. Більшість будинків були підключені протягом тижня, частина із них через процес усунення аварій – трохи пізніше.

Дещо складнішою була ситуація із тими будинками, які опалюються Котельнею Північного промвузла. Технічно до початку опалювального сезону вони були готові, певна затримка виникла із отриманням лімітів на газ. КППВ почала підключати бюджетні установи з 2 листопада, коли отримала газ. Наступного дня розпочали підключати житловий сектор. Виконували цю роботу поступово, щоб не створювати навантаження на мережі та уникнути поривів. Погода цьому сприяла. Зараз підключені усі будинки, де немає аварійних ситуацій.

В чому була доцільність рішення міської влади про передачу ТОВ «Котельня Північного промвузла» у комунальну власність сумської громади?

Навпаки, нинішня ситуація вкотре продемонструвала, що передача ТОВ «КППВ» у комунальну власність – вірне рішення. Якби Котельня Північного промвузла знаходилася у нашій власності, процес отримання лімітів на газ навряд чи так затягнувся, все би було зроблено вчасно. Загалом, нормальне опалення Сум, та ще під час воєнного стану – це питання безпеки, тому рішення щодо цього мають прийматися і виконуватися в єдиному центрі управління, який перебуває у владі громади. Повірте, всі проблеми запуску опалення вирішувалися би набагато простіше, якби котельня вже перебувала у власності громади. У «СНВО-Інжиніринг», якому все ще належать права на КППВ, чимало проблем, містяни не повинні бути їх заручниками. Так, борги, які має ТОВ «КППВ», також переходять нам, однак із бюджету покривати їх не будуть, лише за рахунок взаємозаліків, які проводитиме держава, та за рахунок діяльності підприємства. Наразі процес передачі КППВ у власність громади ще триває, але врешті він відбудеться.

Нещодавно Верховна Рада ухвалила державний бюджет України, тож яким буде головний кошторис нашої громади?

Бюджетний процес нині триває, тож остаточно параметри бюджету-2023 стануть відомими дещо пізніше. Зрозуміло, що він буде дуже непростим, адже, як і в цьому році, витрати на оборону будуть пріоритетними і в 2023 році. Економіка, за офіційними даними, в цьому році впаде на 30%, у  наступному році Кабмін планує невелике зростання, тож загальна ситуація по країні не може не вплинути на ситуацію у нашій громаді. Вочевидь, в бюджеті, як і в цьому році, майже не буде капітальних видатків – кошти витрачатимуться тільки на найнеобхідніше, на критичні ремонти.

Цьогоріч незначно збільшився розмір мінімальної заробітної плати, тож зростуть видатки на оплату праці. Найбільшу питому вагу у видатковій частині бюджету традиційно займатиме галузь освіти. Натомість, чи не вперше за фактом затвердження Державного бюджету місцевим громадам не доведені обсяги освітньої субвенції. За офіційними причинами, на це вплинула суттєва вимушена міграція учнів цього року та неможливість зробити достовірний прогноз кількості учнів у необхідних для додаткової дотації та освітньої субвенції. Розподіл зазначених міжбюджетних трансфертів у розрізі місцевих бюджетів не здійснено. При цьому, слід зазначити, що Держбюджетом на 2023 рік передбачено 87,5 млрд грн освітньої субвенції, що на 20% менше, ніж в цьому році. Інші показники видаткової частини бюджету в розрізі галузей та місцевих програм наразі предметно опрацьовуються з головними розпорядниками бюджетних коштів у режимі їх проєктного формування.

Чи змінилась структура наповнення міської скарбниці?

Як і раніше, більшість доходів бюджету громади складає податок із доходів фізичних осіб – у структурі доходів він дає 72,4% від загального обсягу. На другому місті – майже 19% – надходження від місцевих податків і зборів. У свою чергу, значну їх частку становлять єдиний податок, який надходить від приватних середніх і дрібних підприємців. Дякую їм, що в непростих умовах вони зуміли відновити роботу і, сплачуючи податки, сприяють наповненню бюджету громади та її відновленню.

Як влада громади підтримує малих і середніх підприємців?

Ми постійно контактуємо із підприємцями, проводимо зустрічі, на яких намічаємо шляхи співпраці. Особливо активно у цьому напрямку працює Сумський Бізнес-Хаб, де за цей період відбулися десятки зустрічей з усіма зацікавленими сторонами. Бізнес Хаб – це також потужна інформаційна підтримка всіх підприємців, там можна знайти усю необхідну для бізнеса інформацію. Ще у квітні, тільки но область була звільнена від окупантів, ми провели нараду із підприємцями, де визначили можливі шляхи співпраці в умовах воєнного стану. За її результатами було прийнято рішення виконкому щодо сприяння підприємцям у сфері зовнішньої реклами. У червні і липні міська рада звільнила орендарів від орендної плати за користування комунальним майном з 1 березня по 31 серпня цього року. Для покращення економічного клімату на території громади та стимулювання роботи місцевого бізнесу в умовах воєнного часу, в липні було ухвалено рішення щодо пільг для підприємців по сплаті за землю – зменшення ставок на 50% від діючих на той момент з 1 січня 2023 року.

Сподіваємося, це рішення полегшить фінансове становище підприємців.

Чи знаєте Ви ситуацію на наших найбільших підприємствах – від чого й кого залежить їх внесок до бюджету?

Ми постійно спілкуємося із керівниками усіх великих підприємств Сум. Ситуація на більшості із них непроста, вони працюють далеко не на повну потужність. Мають цілу низку проблем, починаючи від зменшення портфеля замовників, логістичних проблем, кваліфікованої робочої сили і тому подібного, пов’язаних із війною. Є заборгованість із виплати зарплати на «СНВО-Інжиніринг», що негативно впливає на находження до нашого бюджету податку від доходів фізичних осіб. Водночас ми робимо все можливе, щоб допомогти великим підприємствам, чим можемо.

Під час війни значна частка допомоги йде на підтримку військових формувань, ТРО, добробатів, але так само потребують підтримки прості громадяни…

Соціальна допомога малозахищеним громадянам у вигляді відповідних соціальних виплат фінансується із Державного бюджету. Так буде і в наступному році, жодних змін чи скорочення соціальних виплат не передбачається. Влада громади може допомагати по іншому – наданням і розподілом гуманітарної допомоги. Власне, це ми робимо останні дев’ять місяців. Створено благодійний фонд «Перший Сумський гуманітарний штаб», одним із координаторів якого є секретар міськради Олег РЄЗНІК. За цей час штаб зміг залучити від різних благодійних фондів і організацій та розподілити тисячі тон продуктових наборів і велику номенклатуру інших необхідних речей. Також владою громади залучено до співпраці благодійний фонд AVSI, підписано меморандум про співпрацю із фондом «Карітас Суми». Ми і надалі будемо налаштовувати співпрацю із різними благодійними організаціями, аби і наші мешканці отримували гуманітарну допомогу, яку потребують.

Маємо також і дві власні цільові програми, завдяки яким низка категорій мешканців громади отримують додаткові соціальні гарантії, вони збережуться і наступного року.

Насамкінець, хочу звернутися до сумчан. Ми повинні вистояти і перемогти. Перемога обов’язково буде, а ми разом з вами докладемо усіх зусиль, робитимемо все від нас залежне, аби цей день настав якнайшвидше!

 

ІД