Олександр Черненко: «Вибори будуть складні, але конкурентні»
В понеділок 30 липня врешті почалася офіційна передвиборна парламентська кампанія. Напередодні її старту до Сум завітав керівник Комітету виборців України (КВУ) Олександр ЧЕРНЕНКО.
Комітет виборців вже більше десяти років контролює законність проведення виборів в країні. Його керівник поділився з сумськими журналістами власними прогнозами майбутнього перебігу кампанії.
r.: Зараз багато говорять про те, що результати виборів можуть бути сфальсифіковані владою. Чи може бути це підставою для їх міжнародного невизнання?
Олександр Черненко: Я далекий від категоричного погляду, що вибори будуть масово сфальсифіковані. Це неправильно. Так, вибори будуть складні, але конкурентні – це зрозуміло. До закону про вибори багато претензій, але він унеможливив масові фальсифікації. Дійсно, спроби вплинути на результат будуть, боротьба не завжди буде чесною і по правилах. Але згадайте 2004 рік – це допомогло? Ні. Будуть локальні війни, особливо між мажоритарниками. В одному окрузі буде спокійно, а в іншому ситуація складатимется дуже серйозно, в хід підуть фальсифікації і підкуп. Недаром вже зараз під виглядом заповнення різних анкет чи надання допомоги “благодійні” фонди мажоритарників збирають персональні дані виборців. Безпосередньо перед днем виборів вони можуть бути використані для грошового підкупу виборців. До речі, мажоритарні кандидати – це не тільки негатив. Завдяки ним парламент може оновитися персонально десь на чверть, а може, і на третину. Інша справа, що «новий» не завжди означає «кращий». Втім, в парламенті мажоритарники теж не будуть слухняними «кнопкодавами» для влади, навіть якщо їх загонять до більшості. Щодо міжнародного визнання чи невизнання — все буде залежати від пербігу виборів.
r.:Наскільки необхідно, на Вашу думку встановлення веб-камер на дільницях, на що Верховна Рада вже виділила 1 млрд грн.?
О.Ч.: Я сумно жартую, що встановлення камер можна порівняти з мінеральною водою в пляшках: від неї немає як користі, так і шкоди. Камера не зафіксує підкуп виборців, «каруселі», підрахунок голосів, під час якого можливі фальсифікації, інші види порушень. Можливо, робота камер матиме деякий психологічний влив на членів комісій, буде їх дисциплінувати. Однак це не варто тих коштів, які на них виділені. А якщо ще врахувати ту обставину, що при цьому на вибори не вистачає коштів…
r.:В чому, на Ваш погляд, полягатиме особливість виборів в Сумській області?
О.Ч.: Іміджево опозиція вже втратила, як на Сумщині, так і в цілому. Вона втратила забагато часу на затвердження кандидатур. На Сумщині,, безумовно, спрацює фактор Олександра ВОЛКОВА. Хоча під тиском громадськості опозиція відмовилася його підтримувати, ця особистість залишиться «ахілесовою п’ятою» опозиції не лише на Сумщині, а й у загальнонаціональному масштабі. В області може спрацювати фактор Віктора ЮЩЕНКА, тому можлива поява кількох кандидатів від так званої «правиці», тобто партій, які йдуть на вибори разом з «Нашою Україною». Врешті є і фактор Андрія ДЕРКАЧА – конфлікт із обласною владою може вплинути на його результати на виборах.
r.:На місцевих виборах 2010 р. партія влади широко використовувала можливість отримати більшість у вибрчих комісіяхза рахунок «технічних» партій, щоб у вирішальний момент мати перевагу під час затверждення протоколів. Чи буде використана ця технологія зараз?
О.Ч.: Безперечно, боротьба за комісії буде серйозною. Перефразовуючи, можна сказати, що той, хто контролює комісії, той виграє вибори. На вибори піде багато «технічних» партій. Також «реальні» кандидати-мажоритарники будуть «просувати» своїх технічних кандидатів, щоб мати якомога більше «своїх» членів виборчих комісій. Більшість членів комісій будуть на утриманні тих чи інших кандидатів. Тому опозиції необхідно мати хоча б одну вірну людину в комісії, яка якщо і не зупинить фальсифікації, то хоча б зафіксує їх.
r.: Можете дати прогноз результатів виборів у Сумській області?
О.Ч.: З огляду на соціологічні опитування, кандидати від опозиції можуть виграти в одному чи двох мажоритарних округів із шести. За партійними спискам, безумовно, опозиційні партії наберуть більше голосів, ніж Партія регіонів. Наскільки більше -залежатиме від їх роботи з виборцями.
r.: Під час місцевих виборів до вашої організації були численні закиди щодо того, що ви не помічаєте багатьох порушень, на які вказували інші організації, і тим самим підіграєте владі…
О.Ч.: Ці закиди звучать постійно. Однак якщо переглянути наші звіти щодо проведення виборчих кампаній останніх років, то там можна побачти велику кількість зафіксованих нашими спостерігачами порушень зі сторони представників влади. Навряд чи потрібні інші коментарі…
r.: Якою, на Ваш погляд, буде активність виборців 28 жовтня?
О.Ч.: Напевне, середня явка буде на рівні 65-67% виборців від загальної кількості.
r.: Чи вплине на активність виборців відсутність у бюлетені можливості голосувати «проти всіх»?
О.Ч.: Не думаю, що цей фактор матиме вирішальний влив на рішення виборців. Певне, невелика частина з тих, хто голосують проти всіх, на вибори не підуть, але їх буде небагато, 1-2%.