Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Няня від мера. Чому в Сумах так і не запрацювала урядова ініціатива «Муніципальна няня»

725

Вона поки що залишається сюжетом шекспірівської комедії на кшталт – «багато галасу з нічого». І хоча українці нарешті діждалися офіційно затвердженої постанови (від 12 лютого 2019 р.), у нашому місті «процес не пішов»: спрацьовує фактор провінційності, де ринок няниних послуг мало розповсюджений та часто-густо ховається у підпілля. Сьогодні це одна із най актуальніших тем для обговорення. У людей виникає чимало питань: як буде працювати той механізм, чи відбудуться позитивні зміни, чи це чергова обіцянка від влади? На всі ці питання ми шукали відповіді.
Ще восени минулого року Уряд заявив, що буде сприяти «муніципальним няням». Українці чекали, що у січні поточного року цей проект почне працювати, але лише у середині лютого постанова набрала чинності. Нині у вітчизняному соціумі триває жваве обговорення про ризики, переваги, недоліки й наслідки впровадження цього проекту.

Конструктив та позитив
Ще у з минулого року уряд агітує за «муніципальну няню» й розповсюджує інформацію про його переваги.

Перша – це підтримка українських сімей, в яких народжуються діти. Незалежно від того, виходить мама на роботу чи залишається у декретній відпустці, держава виплачуватиме такій сім’ї щомісячну компенсацію на няню. Безповоротна допомога від Уряду прив’язана до прожиткового мінімуму для дітей. З січня 2019 р. сім’я мала б отримувати щомісяця 1 626 грн відшкодування послуги помічниці для своєї дитини.

Це додатково до щомісячних виплат на дитину, які жінка законно отримуватиме впродовж трьох років декретної відпустки. Ця компенсація виплачуватиметься управлінням соціального захисту населення в кінці кожного місяця та автоматично переглядатиметься щороку відповідно до прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого станом на 1 січня відповідного року.

Незалежно від того, виходить мама на роботу чи залишається у декретній відпустці, держава виплачуватиме їй щомісячну компенсацію на муніципальну няню

Другий пункт позитиву – підтримка жінок працездатного віку, які працюють нянями. Рідко знайдеш випадок, коли «помічницю мами» оформляють в сім’ю офіційно. Зазвичай це тіньова зайнятість, яка не є вигідною для тих, хто ще не досяг пенсійного віку.

І третя «благая» мета Уряду – «страхування» сімей від недобросовісних нянь. Формалізація відносин між батьками та нянею додасть ще більшої відповідальності й впевненості обом сторонам. Няня, отримавши офіційне працевлаштування, отримає впевненість у завтрашньому дні, а мама – гарантію, що її дитина у надійних руках. А Уряд потурбується про соціальний захист обох.

Думка чиновника
За коментарем про місцеві особливості впровадження «муніципальної няні» ми звернулися до департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації. Заступник директора департаменту – начальник управління соціальних гарантій, пільг та компенсацій Людмила МУСІЯКА повідомила, що поки до їх відомства жодного звернення не було – ні з боку потенційних нянь, ні від підзвітних установ, закладів. «Це нове діло, й усі будемо вчитися. По всій Україні планується залучити до цього проекту 25 тисяч сімей. Скільки осіб долучиться до урядової програми на Сумщині – важко визначити. Про агенції, які офіційно надають послуги няні, нам невідомо. Є лише приватні особи», – пояснила Людмила Мусіяка та додала, що наш регіон, так би мовити, «більш домашній».

Як відомо, Сумська область вважається аграрною, тут є своя специфіка. У сільській місцевості бракує робочих місць, й молодим мамам складно знайти роботу, а тим паче знайти гроші для оплати послуг няні. У великих містах ситуація дещо інша. Наприклад, у Києві цей вид послуг досить розвинутий, працюють офіційно зареєстровані фірми.

На думку Людмили Мусіяки, участь у проекті може зацікавити родичів. «У сім’ї, де є маленька дитина до трьох років бабуся може зареєструватися як ФОП і бути муніципальною нянею. Така родина зможе отримувати компенсацію у розмірі 1 626 грн. Жінкам після 50 років у нашому місті складно знайти роботу, і, якщо у неї є маленький онук, це вихід для такої особи. Таким чином вона може заробити собі роки до страхового стажу. Ситуація у Сумах ускладнилася упродовж останніх років, коли відбулися скорочення штатів на заводі Фрунзе, Насосенергомаші», – зазначила Людмила Мусіяка.

Додамо що й для усіх працездатних осіб, у яких бракує стажу: «муніципальна няня» – це можливість заробити страховий стаж, якщо такого не вистачає для призначення пенсії. Звичайно, за умови офіційного оформлення як фізична особа чи підприємець.

Особливості регіону
У Сумському центрі зайнятості вакансій «няня» не заявлено. Офіційних агентств, щодо надають такі послуги в нашому місті, немає. А от пошук в Інтернеті відповідних оголошень виявився дуже ефективним. Якщо ви молоді батьки і шукаєте няню, то проста комбінація у рядку браузера «няня в Сумах» видасть вам кілька десятків пропозицій. Тут вам і погодинні послуги, і послуги у вас вдома, і вдома у няні, підготовка до школи… Варіантів безліч, цінова пропозиція від 30 до 60 грн. за годину. У вечірній час чи вихідні – дорожче. Тут і молоді дівчата, і мами у декреті, і пенсіонери з неабияким досвідом, і колишні вчителі з величезним педагогічним стажем. Доглядати беруться за дітей будь-якого віку, з різними можливостями і особливостями. Тож, представившись молодою сім’єю, ми вирішили дізнатися, чи погодяться сумські няні на офіційне працевлаштування.

Натрапили на доволі типове оголошення: «Пропоную послуги няні погодинно, на ніч або на вихідні. Про себе: стресостійка, відповідальна, без шкідливих звичок. Вмію і буду любити Ваших діток, оберігатиму, навчатиму та організую для них цікаве і корисне проведення часу. Також працюю з дітками з особливими потребами. Ціна обговорюється». Дуже привітна дівчина з задоволенням відповіла на всі наші питання.

r: Ми з чоловіком вирішили скористатися послугою «муніципальна няня». Чи ви чули про таке?
Так, цікавилась трохи цим. Але не розбиралась у деталях.

r: Особливість тут в тому, що ми маємо офіційно оформити з вами договір про надання послуг няні. Чи згодні ви?
Ні. Я зараз у декретній відпустці. Принаймні до червня. Тому офіційно не працюю. Підробляю кілька годин на тиждень.

r: То ж якщо ми до вас зателефонуємо у липні, то зможемо офіційно вас працевлаштувати?
Так. Зможемо предметно про це поговорити. Але поки що я не можу вам допомогти.

r: А чи оформлені ви як ФОП чи приватний підприємець?
– Ні.

r: А якщо ми пропонуватимемо офіційну роботу, то ви готові оформитися як ФОП, наприклад? Чи це вас не відштовхує і не лякає?
Так. Думаю, що так. Але ще не думала про це.
Приблизно така ж розмова у нас відбулася ще з десятком нянь, знайдених за оголошеннями на різних сайтах. У Сумах вибір такий пропозицій насправді не дуже великий. Всі вони відмовляються від офіційного оформлення стосунків, посилаючись на те, що не готові створювати ФОПи чи ставати підприємцями, бо не впевнені, що матимуть з того користь чи реальний заробіток. А от з оподаткуванням та звітністю потрібно буде заморочитися неабияк. Серед десятків шукачів «додаткових заробітків» ми натрапили на одну-єдину сміливу няню. На нашу пропозицію офіційно оформити наші стосунки вона, не вагаючись, погодилась.

r: Чи ви вже працювали раніше офіційно як няня?
Ні. Але я згодна і ФОП оформити, чи що потрібно. Я вже на пенсії, і субсидії в мене немає. А що мені втрачати?
Офіційне працевлаштування для няні, створення ФОПа чи ПП дійсно має свої тонкощі, вимоги сплачувати щомісяця приблизно 1340 грн. податків (залежно від групи). І неважливо, чи маєш ти роботу, чи отримуєш ти прибуток. Ти сплачуєш ці кошти. Саме це найбільше напружує, відштовхує від цієї ідеї пересічних українців.

Проста математика
А тепер давайте підрахуємо, скільки мають коштувати послуги няні, скільки мають сплачувати батьки, які планують вийти на роботу до того, як їх дитині виповниться три рочки, і наскільки суттєвою буде допомога з міського бюджету, бо ж «муніципальна няня» має виплачуватися саме з нього.

Візьмемо такий типовий варіант: мати виходить на роботу на повний робочий день. Це 8 годин на добу, п’ять днів на тиждень. Плюс врахуємо годину на дорогу з дому і до дому. Виходить: няні батьки мають оплатити 180 годин роботи, помножимо на найдешевший варіант – 30 грн. Маємо 5400. Як для міста Суми – непогані кошти. Саме з цієї суми ми можемо отримати компенсацію з бюджету – 1860 грн., а решту оплачують батьки. Вони мають виділяти 3,5 тис. грн. щомісяця тільки на послуги няні. Чи реально це сьогодні? Бо ж найчастіше людина виходить на роботу після декрету (навіть недогуляного) на «мінімалку». А як же ж комунальні рахунки, харчування і раптом ще й лікування? Питання риторичне.

Оформити ФОП можна доволі швидко, звернувшись до Сумського центру надання адміністративних послуг, що знаходиться на Горького

І не так вже й вигідно ця ініціатива виглядатиме і для няні, яка п’ять днів на тиждень по дев’ять годин буде доглядати дітей. З вирахуванням податків, які вона сплачуватиме як ФОП, чистими вона матиме всього лише 4 тис. грн. І це при повній зайнятості. А якщо клієнтів не буде? А от податки за свій офіційний статус платити доведеться регулярно, незалежно від того, чи маєте ви роботу чи ні. Отож, побоювання сумських нянь є доволі обґрунтованими. І поки що відповідей на низку важливих питань з цього приводу не надали ні місцеві чиновники, ні урядові ініціатори.

Змінити професію
До слова, побоювання нянь, що вони не будуть затребувані, теж недаремні. Готуючи цей матеріал, наша журналістка зареєструвалася на сайті з надання послуг няні. Їй прийшла відповідь: «Ознайомившись з Вашою анкетою, ми настійно рекомендуємо Вам якомога докладніше описати свій досвід роботи, позитивні якості, побажання щодо заробітної плати та роботи, яку Ви шукаєте. Детальне резюме дозволить роботодавцю краще познайомитися з Вами, переконатися в тому, що Ви йому підходите, і перейти до наступного етапу – співбесіди. Також детальне резюме вкаже роботодавцю на Вашу сумлінність і відповідальність і допоможе прийняти рішення, адже людина, яка підходить з усією серйозністю до пошуку роботи, буде проявляти цю якість в процесі роботи».

Людмила МУСІЯКА, начальник управління соціальних гарантій, пільг та компенсацій:
«Поки що до нас жодного звернення не було – ні з боку потенційних нянь, ні від підзвітних установ, закладів»

Докладне резюме, схвальні рекомендації не допомогли. За місяць існування оголошення ми не отримали жодного запиту, дзвінка чи листа від потенційних роботодавців.

Варто знати
12 лютого 2019 р. набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 №68 «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня»».

У постанові повідомляється, що відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків (усиновлювачів), опікуну дитини до трьох років у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня відповідного року (наразі мова йде про 1 626 грн.).

Компенсація послуги «муніципальна няня» призначається на строк здійснення догляду за дитиною до трьох років, визначений у договорі, укладеному між отримувачем послуги «муніципальна няня» та муніципальною нянею. Отримувач послуги «муніципальна няня» щомісяця до 5 числа подає в письмовій (електронній) формі або в будь-який інший зручний спосіб місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні її послуг. У разі неподання в установлений строк документів, що підтверджують витрати на оплату послуг муніципальної няні, виплата компенсації послуги «муніципальна няня» припиняється.

З питання призначення допомоги звертатися до громадської приймальні департаменту (м. Суми, вул. Харківська, 35, каб. 135) з понеділка по четвер з 8-00 до 18-00, в п’ятницю з 8-00 до 17-00, в суботу – з 8-00 до 13-00. Телефони попереднього запису на прийом: 60-45-06, 63-54-97, телефони «гарячих» ліній для консультацій: 60-46-04, 60-45-01, )050) 407-81-99.

Віддати неможливо залишити
Так само як і урядова програма «Муніципальна няня», оголошений проект «Вікно життя» теж поки що не знайшов свого втілення.

Хоча у суспільстві вже надто назріла проблема покинутих немовлят. Маємо повідомлення за травень 2018 р. Начальник відділу ювенальної превенції ГУ Нацполіції у Сумській області Сергій ТАРАСЕНКО повідомив: «Залишення матір’ю новонародженої дитини в небезпеці тягне за собою санкцію обмеження волі на строк до 3 років або позбавлення волі на цей же строк. На жаль, на Сумщині був такий випадок. Це в Лебедині: невідома жінка залишила немовля під дверима у місцевої жительки. На щастя, дитина була вчасно знайдена, відправлена до лікувального закладу, пізніше до патронатної сім’ї».

«Вікно життя» – досить розповсюджена практика. Нині по Україні таких «вікон» близько 15. Це місце, де жінка, яка потрапила у складну життєву ситуацію, може анонімно залишити новонароджену дитину. У травні минулого року планувалося встановити спеціальний бокс і у Сумах на базі міського клінічного пологового будинку Пресвятої Діви Марії. Для втілення проекту «Вікно життя» в пологовому будинку мали відремонтувати перший поверх акушерського відділення.

«Після того як жінка залишає дитину в боксі, спрацьовує сигналізація, на цей сигнал приходить акушерка і неонатолог. Дитину оглядають, якщо з нею все добре, забирають в дитяче відділення, повідомляють в соціальні служби та поліцію», – розповіла лікар-гінеколог Сумського міського пологового будинку Пресвятої Діви Марії Ольга ЧИРВА.

Упродовж двох місяців мати може повернутися за своєю дитиною. За те, що залишила дитину у боксі, породілля відповідальності перед законом не нестиме. В інших випадках передбачене покарання.

За інформацією заступника сумського міського голови Максима ГАЛИЦЬКОГО, оприлюдненою у травні минулого року, наразі проект «вікно життя» опрацьовують: «На сьогоднішній день відділом охорони здоров’я міської ради було спрямовано лист з проханням виділити кошти на розробку проектно-кошторисної документації. Після розгляду питання на комісії мусить бути проголосоване питання на сесії міськради. Після виділення коштів буде розроблено проектно-кошторисну документацію, і відповідно ми будемо знати, яка кількість коштів потрібна для проведення самих реконструкцій, самого ремонту і облаштування, відповідно до всіх стандартів самого «вікна життя», і після того знову будемо звертатися за виділення коштів на реалізацію даного проекту. Перспектива часу не найближчих місяців, проте, я думаю, протягом цього року ми постараємось, можливо, також шляхом залучення благодійних організацій до співучасті у даному проекті, і сподіваюсь, що до кінця року ми спробуємо завершити даний проект».

Зазначимо, перше в Україні «Вікно життя» відкрили 9 років тому у Львівському обласному пренатальному центрі. За інформацією керівництва закладу, останні п`ять років він перебуває у стадії реконструкції. До цього через «вікно життя» там залишили двох немовлят.

Олена Шевченко
Панорама №8-2019