Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Законодавча спека. Нові закони вступили в дію для жителів Сумщини

799

Нове півріччя принесе з собою деякі законодавчі новації. Через війну всі звикли до негативу, перебувають у пригніченому стані та постійно очікують чогось поганого. Проте деякі нововведення принесуть позитивні зміни у життя населення. Наприклад, збільшення розміру пенсій та аліментів, продовження імплементації мовного закону, зміна шкільної програми та візовий режим з росією.

Зростуть пенсії
У липні українці отримають збільшені пенсії та допомоги. Це пов’язано з перерахунком прожиткового мінімуму. Від 1 липня він зросте до 2027 грн, зараз цей показник становить 1934 грн, враховується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.

Від 1 липня 2022 року прожитковий мінімум становить:
2508 грн – загальний показник на одну особу з розрахунку на місяць;
2201 грн – для дітей до 6 років;
2744 грн – для дітей від 6 до 18 років;
2600 грн – для працездатних осіб;
2027 грн – для осіб, які втратили працездатність.

Мінімальна пенсія від 1 липня виросте на 93 грн – від 1 934 до 2 027 грн, максимальна пенсія збільшиться на 930 грн – від 19 340 до 20 270 грн.

З липня деякі українці отримуватимуть пенсію у 20 тис. грн.

Зміниться і розмір аліментів – від 1 липня 50% мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину становитиме на дітей до 6 років – 1010,5 грн., на дітей від 6 до 18 років – 1372 грн. 100% мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину до 6 років становитиме 2201 грн, від 6 до 18 років – 2744 грн.

Геть з України, москаль некрасивий
З нового навчального року в українських школах зміниться програма викладання низки предметів, зокрема історії України та всесвітньої історії, світової літератури та захисту України. Уже відомо, що зміни стосуватимуться предмету «Захист України». Буде посилено національно-патріотичне виховання і буде окремий блок, який стосуватиметься протимінної діяльності. Щоб діти були свідомі того, що не можна чіпати, що має для них небезпеку. Також зміни стосуватимуться світової літератури. З програми виключать твори російських письменників. Однак наразі тривають дискусії щодо того, чи залишати когось із них для вивчення.

Також 19 червня Верховна Рада внесла важливі зміни до ЗУ «Про повну загальну середню освіту».  На час дії воєнного стану зупиняється положення про те, що навчання у школах починається з 1 вересня, триває не менше 175 навчальних днів і завершується не пізніше 1 липня наступного року. Тривалість навчального року, дату його початку та/або закінчення визначатиме Кабмін.

Зі шкільних програм вилучать твори понад 40 російських та радянських письменників, поетів, прозаїків та митців, зокрема Пушкіна, Крилова, Чехова, Лермонтова, Булгакова, Толстого, Тургенєва, Буніна, Мандельштама, Некрасова, Блока, Достоєвського і Грибоєдова

Відтепер у класах може бути більше 30 дітей (це стосується лише онлайн-занять). Також під час війни трудовий договір із директором школи може бути продовжено без проведення конкурсу.

Міносвіти опрацьовує питання і щодо нових підручників. Щоправда, невідомо, чи вдасться надрукувати їх до 1 вересня. Також МОН проводить аудит місць, які у разі небезпеки можуть використовуватися як бомбосховища для учнів. Крім того, мають розробити вимоги до укриттів та спеціалізовані шляхи евакуації до них.

Війна і школа. Станом на 4 червня 2022 р. внаслідок обстрілів та бомбардувань в Україні пошкоджено 1939 закладів освіти, 184 з них повністю зруйновано. 1170 закладів освіти розташовані на тимчасово окупованій території. За кордон виїхали понад 670 тис. учнів та 24 тис. педагогічних працівників

У Міносвіти хочуть з 1 вересня відновити офлайн-навчання у всіх закладах освіти України. Водночас у прифронтових регіонах відновлення офлайн-навчання залежатиме від безпекової ситуації.

Бляха, знову мито
З 1 липня в Україні повернули сплату мита та ПДВ на імпортні товари, зокрема, скасовується пільгове розмитнення автомобілів на єврономерах. Відповідний законопроєкт за основу та в цілому ухвалила Верховна Рада на засіданні 21 червня. Відновлення оподаткування імпорту необхідне для наповнення державного бюджету. Нагадаємо, мито скасували в березні, щоб пришвидшити перетин кордону автомобілями з іноземною реєстрацією, які ввозили для потреб ЗСУ. Охочих ввезти «євробляху» різко побільшало, а це спричинило чималі черги на кордонах. За даними митниці, від початку війни й до кінця травня український кордон перетнули 119 тис. автомобілів, які розмитнили без оподаткування. При цьому можливістю скористалися й ті, хто ввозив преміум автомобілі вартістю понад мільйон гривень. Таким чином бюджет недоотримав 13 млрд грн.

У самому процесі розмитнення нічого не змінюється. Для розрахунку платежів враховується вартість машини та її параметри. Крім того, 15 червня у Верховну Раду подали ще три законопроєкти, що стосуються розмитнення авто на єврономерах. Проєкт закону №7466 пропонує змінити наявну систему оподаткування легкових автомобілів та впровадити нову формулу розмитнення. Під час розрахунку за новою формулою не буде враховуватись вартість автомобіля, натомість формула складатиметься з показників віку, типу, об’єму двигуна та ексклюзивності автомобіля.

Законопроєкт №7467 пропонує скасувати пенсійний внесок під час реєстрації автомобіля в Україні, а внесення змін до Митного кодексу, що пропонується проєктом закону №7468, дозволить електронні митні декларації та державну реєстрацію автомобіля через портал електронних послуг «Дія», а також дозволяє добровільну сертифікацію автомобілів. Ці законопроєкти ще мають розглянути відповідні урядові комітети, після чого їх має затвердити парламент.

Автоцивілка дорожчає
В Україні збільшать розмір максимальних виплат за автострахуванням. Розмір страхових сум за договорами обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності автовласників становитиме:
160 000 грн за шкоду, нанесену майну (було 130 тис. грн);
320 000 грн за шкоду, заподіяну здоров’ю та життю потерпілих (було 260 тис. грн).

Також збільшаться розміри виплати при оформленні Європротоколу – форми повідомлення страхової компанії про ДТП, яка дозволяє оформити дорожню аварію без виклику працівників поліції. Таким чином, водії зможуть отримати страхову виплату без залучення поліцейських. Максимальний розмір виплати за шкоду, заподіяну майну потерпілих, за Європротоколом збільшиться до 80 тис. грн (було 50 тис. грн).

Через збільшення виплат за страховкою зросте і вартість автоцивілки. Ціна на автоцивілку формується на основі коефіцієнтів. НБУ розширив коридор цих коефіцієнтів.

Більше української мови
З 16 липня набуває чинності ч. 2 та 6 ст. 27 ЗУ «Про забезпечення функціонування української мови як державної», які регламентують використання державної мови в мережі інтернет та мови інтерфейсів комп’ютерних програм, встановлених на товарах. Згідно з новими нормами, мовою вебресурсів та інтерфейсів користувача має бути українська.

Тобто будь-який товар, на якому встановлено комп’ютерну програму – від автомобіля чи електрокавоварки, має бути «локалізований» для реалізації в Україні. На товарі має бути українськомовний інтерфейс незалежно від того, чи цей інтерфейс використовує електронний екран чи має вигляд панелі керування зі звичайними кнопками. Усі інтернет-ресурси (вебсайти, сторінки в соцмережах, мобільні застосунки тощо), які використовуються як інтернет-представництва суб’єктів господарювання, зареєстрованих в Україні, у тому числі інформаційні інтернет-ресурси, повинні мати основну версію українською мовою. Вона має завантажуватися для користувачів в Україні за замовчуванням.

Також із 16 липня 2022 р. уповноважений із захисту державної мови зможе накладати штраф на посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, керівників і працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності, інших фізичних осіб, які порушуватимуть закон. Розмір штрафу становитиме від 3400 до 7500 грн, якщо порушення вчинено вперше. За повторне порушення – від 7500 до 11 900 грн.

Нові обмеження для курців
Електронні пристрої для паління прирівняли до звичайних сигарет, тож любителі тютюнових гаджетів не зможуть використовувати їх у приміщеннях магазинів чи кафе. Від 1 червня 2022 р. заборонено продавати неповнолітнім електронні сигарети та айкоси, а від 11 липня – курити електронні сигарети й “айкоси” в громадських місцях. За порушення передбачені штрафи. За продаж електронних сигарет і тютюновмісних виробів для електронного нагрівання неповнолітнім – 1020 грн, за повторне порушення – 10 200 грн. За куріння електронних сигарет у громадських місцях – 1000 грн, за повторне порушення -10 тис. грн. За куріння в кафе, барах і ресторанах – 3 тис. грн, якщо порушення вчинене повторно – 15 тис. грн. На упаковках електронних пристроїв для куріння з’явиться попередження про шкідливість цієї звички. Раніше такі повідомлення були лише на пачках звичайних сигарет. Друга важлива норма закону — це заборона реклами електронних сигарет і виробів для нагрівання тютюну. Ця норма стане чинною через 18 місяців після прийняття закону, тобто із середини 2023 р.

Росіянам тут не раді
З 1 липня Україна запроваджує візовий режим для громадян росії. Громадяни держави-агресора можуть звернутися до візових центрів зовнішнього постачальника послуг VFS Global в таких містах: москва, санкт-петербург, єкатеринбург, калінінград, казань, новосибірськ, ростов-на-дону, самара. Візові клопотання опрацьовуватимуться українськими дипломатичними установами у третіх країнах у співпраці з українськими компетентними органами. Громадяни росії, які перебувають в інших країнах, за візами можуть звертатися до іноземних дипломатичних установ України.

У МЗС наголосили, що наявність візи не є гарантією в’їзду до України: остаточне рішення про дозвіл на перетин кордону приймають посадові особи Державної прикордонної служби.

Нагадаємо, 17 червня Кабінет міністрів припинив дію угоди з росією про безвізовий режим. У росії заявили, що не будуть у відповідь запроваждувати візовий режим для українців.

Ксенія Соболєва
Панорама №17-2022