Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

“Нові розділові”: Жадан презентовал новую порцию экспериментов

782

Нещодавно в Києві відбулася презентація спільного проекту Сергія Жадана та агенції АртПоле — «Нові розділові», – сообщает сайт Друг Читача. Метою проекту є створення вистави, яка поєднує сучасну українську поезію, експериментальний звукоряд (шумова музика, звукові простори, схоплені в природному та індустріальному середовищі тощо) та відеоряд – з використанням дівіджеїнгу…

Проект «Нові розділові» балансує на межі між медіа-виставою і поетичним перформансом. В основі проекту є як вже добре знайомі тексти з різних збірок Сергія Жадана, так і зовсім нові. Цей міждисциплінарний проект створив платформу для спільної роботи митців різних міст.

Дія медіа-вистави «Нові розділові» являє собою прочитання автором тексту, який доповнюється візуалізацією, що поєднує впізнаванні образи і абстракції, друкований текст і окремі графічні символи, музичний ряд шумів міста, природи, предметів, що нас оточують тощо. Сергій Жадан стверджує: «Наші нові розділові — це спроба наповнити текст повітрям та голосом, паузами, світлом і звучанням снігу. Ми спробуємо показати простір між літерами та рядками, спробуємо відчути протяг, який з’являється між розділовими знаками, примушуючи текст повертатися до світла й виходити з темряви. Для нас це велика інтрига — почути дихання тиші, говорячи про любов і забуття, смерть і натхнення, героїв і привидів».

Сама ж вистава розпочинається фразою: «Сьогодні ми говоримо про героїв міста, вулиці, простір, кімнати…», – власне вони і є головними героями дійства. Останні постають перед глядачем-слухачем в об’ємному вигляді, завдяки включенню в процес споглядання вистави головних людських органів чуття. Очі сприймають відеоряд, вуха – звук та живе декламування тексту автором. На мою думку, залучення до споживання мистецького продукту якнайбільшої кількості людських каналів отримання інформації позитивно впливає на розуміння ідеї, думок, які хочуть донести автори аудиторії. Адже сучасному, досить лінивому в плані «просто» слухання чогось, глядачеві, досить важко сконцентруватися під час класичного процесу декламації. Вдале поєднання відеоряду та музики, текстового супроводу «Нових розділових», захопивши увагу аудиторії цілком і повністю, поглинає останню в світ доль та історій героїв Сергія Жадана, і не відпускає до останнього слова.

Варто додати, «Нові розділові» – один з небагатьох проектів, який гармонійно поєднує відео, музику, шуми, текст, присутність живого автора. Текст залишається домінуючим під час вистави, але водночас, завдяки атмосфері, що дає відео та музика, – не втомлює, – хочеться ще, адже образи, взяті на слух, стають зрозумілішими та пізнаванними. Перформативна сторона дії виражається в прямому прочитанні автором свого тексту, дівіджеїнг (одночасне керування однією людиною звуком та відеорядом) додає процесу власне медійності, – ці два пункти роблять «Нові розділові» справжньою медіа-виставою, в найкращому її розумінні.

Як зазначили самі організатори: «Той варіант, який ви побачите сьогодні, можливо, ніколи не повториться. Інші варіанти ви побачите в січні 2013 року.». Тобто «Нові розділові» самі по собі є досить живим організмом, який мінятиме свій настрій в залежності від дій та корективів його творців: текст – Сергій Жадан; ідея- Оля Михайлюк; звук – Олексій Ворсоба/Сергій Кравченко; візуалізація – Тарас Гораль/Вадим Ільков/Сергій Полежака/Марія Савоскула/Анатолій Бєлов.

У майбутньому Сергій Жадан та агенція АртПоле планують тур вистави Україною та Європою.

Уривок з вистави «Нові розділові» доступний для вільного перегляду на каналі користувача antananariivo