Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Наталія Цибульська: «Професійна команда – моя опора й віра, що нам під силу гори зрушити»

717

Напередодні новорічно-різдвяного марафону своєчасно поспілкуватися з особистістю, яка вже упродовж 15 років опікується культурним дозвіллям сумчан. Людина-свято, людина-фестиваль, а разом з тим досвідчений чиновник – все це про начальника відділу культури та туризму Сумської міської ради, заслуженого працівника культури України Наталію ЦИБУЛЬСЬКУ. Чому свято й чиновник – напевне, зрозуміло. А фестиваль – бо саме завдяки умінню й таланту Наталії Олексіївни – згуртувати міцну професійну команду – Суми мають свою мистецьку візитівку – міжнародний фестиваль духової музики «Сурми України». Про свята та будні, про творчі проекти піде розмова з Наталією Цибульською.
r: Наталія Олексіївно, зі скількома міськими градоначальниками Вам випала доля працювати?
Н.О.: Призначав мене на посаду у вересні 2002 року тодішній міський голова Олександр АНДРОНОВ. Потім це крісло займали Володимир ОМЕЛЬЧЕНКО, Сергій КЛОЧКО. А найдовше працювала з Геннадієм МІНАЕВИМ. На мою думку, кожен, хто приходить працювати до міської ради, й насамперед перші особи, повинні робити корисні справи, що покликані поліпшити життя сумчан. Кожному з вищезгаданих міських очільників є чим пишатися, і однак залишилося щось нереалізованим. З нинішнім міським головою Олександром ЛИСЕНКОМ працюю вже четвертий рік. Він з розумінням ставиться до роботи очолюваного мною підрозділу. Така успішна співпраця дає можливість реалізовувати ряд цікавих масштабних свят та фестивалів. Приємно, що діяльність нашої творчої команди отримує підтримку з боку міської влади. Так, з нагоди цьогорічного Дня міста з рук міського голови Олександра Лисенка отримала почесну відзнаку Сумської міської ради «За заслуги перед містом».
r: Який секрет Вашого довголіття на посаді керівника відділу культури?
Н.О.: Відразу після призначення на посаду я мала змогу сформувати надійну команду відділу, до якої ввійшли фахівці по напрямках діяльності – бібліотекар, музикант, режисер. Таким чином сформувалася професійна команда однодумців – працівники відділу культури та керівники підвідомчих закладів. В цих чудових людях – моя міць, моя опора й віра, що нам під силу гори зрушити.
r: Кого Ви вважаєте своїм учителем в професії?
Н.Ц – Учителі… По-перше, це мої батьки – Олексій Юхимович та Раїса Миколаївна ЛЕПЕНКО. Я вдячна педагогу Любові ШУЛЬЗІ з Харківського інституту культури, де навчалася з 1979 по 1983 р., директорові Палацу культури Фрунзе Валерію РУБАНУ – під його керівництвом робила перші кроки як культпрацівник. Свого часу вчилася професії у непересічних особистостей сумського теле- й радіоефіру Людмили ЧУГАЙ, Андрія ДЕЙНИЧЕНКА. Їх голоси й творчий почерк пам’ятаю з дитинства. До речі, у всіх керівників, з ким довелося працювати, вчилася фаху посадовця й навичкам чиновницької роботи у кращому розумінні цього поняття.
r: Ви започаткували фестиваль «Сурми України». Як він розвивався й зростав до статусу міжнародного?
Н.Ц.: Не зовсім коректне посилання на моє авторство – воно належить попередньому керівникові відділу – Олегу ХАЛІМОВСЬКОМУ та Володимиру ДЕРКАЧУ (тодішньому головному диригенту Збройних сил України). Разом з ними брала активну участь у 2000 році при організації першого фестивалю. За свою 16-річну історію «Сурми України» стали мистецьким брендом міста на Пслом. Звичайно, кожного року його організація – це окрема непроста й майже детективна колізія. Адже зважте самі – на плечі відділу культури у складі п’яти осіб лягає місія розмістити у готелях, нагодувати й організувати логістику концертних виступів понад 10 колективів, а це більше ніж 600 оркестрантів. Фінансування на захід виділяється з бюджету міста, до того ж є велика група підприємців, надавачів послуг з проживання, харчування, які стали надійними й незамінними партнерами фестивалю.
r: Розкажіть про спільний проект «Майбутнє Є!».
Н.Ц.: Шостий рік поспіль міський відділ культури разом із газетою «Панорама» реалізує проект «Майбутнє – Є!». Цей захід кожного року збирає широке коло юних талантів, котрі навчаються у міських школах естетичного виховання. Проект має високий рейтинг серед викладачів та їх учнів, вони скрупульозно обирають репертуар та успішно його презентують на сцені. На шпальтах вашого видання публікуються матеріали про гала-концерт проекту «Майбутнє – Є!» та його талановитих учасників, їхніх викладачів. Для юних сумчан багато важить така підтримка й увага, вони відчувають себе маленькими зірочками й ще з більшою наснагою продовжують займатися музикою.
r: Які дитячі творчі конкурси відбуваються у нашому місті?
Н.Ц.: Відправною точкою багатьох музичних проектів є робота «дитячої філармонії». Понад 15 років її юні артисти мають можливість проявити свої таланти на сцені Сумської обласної філармонії. У рамках філармонічної програми реалізуються престижні проекти. Це і відкритий конкурс юних піаністів ім. М.Л. Танфелевої, і міжрегіональний конкурс «Пролісок», і конкурс ансамблевого музикування «Камерата», і дитячий інтернет-фестиваль джазової музики «Джаз-вітраж».
Сумська дитяча художня школа є організатором єдиного в Україні конкурсу юних художників та скульпторів імені нашого земляка – народного художника України М.Г.Лисенка, чиє ім’я з гордістю носить наша школа. Нові цікаві проекти з’являються кожного року, як і талановиті діти, що прославляють наше місто у культурному просторі України.
r: Про які вдалі культурологічні проекти 2017 року варто нагадати нашим читачам?
Н.Ц.: Є низка перемог, про які приємно згадати під ялинкою, підбиваючи підсумки року 2017. Так, Всеукраїнську колекцію писанок у Києві прикрасили три масштабні роботи сумських майстринь – Любові МИХАЙЛЕНКО, Ярослави МУДРОВОЇ, Людмили ТЕРНО. Запам’яталася виставка-перфоманс «Весняне мереживо», де були представлені чудові витинанки Валентини КОЗДРОСЬКОЇ, Лариси АПОЛОНОВОЇ.
Також важливою мистецькою подією стала вистава «Гетто. Театр на межі життя та смерті», яку презентував єврейський молодіжний театр.
Олена Шевченко, “Панорама” №52