На Сумщині завершилася перевірка наявних в області укриттів
На вимогу президента України, у Сумській області, як і в інших областях, з 5 травня по 5 червня працювала комісія, яка проводила обстеження захисних споруд в області на предмет їхньої доступності та укомплектованості.
За словами директора обласного департаменту цивільного захисту населення Олександра МИЛАША, наразі у громадах Сумської області нараховується 1481 захисна споруда, з яких лише 1095 комісія визнала придатними. 619 з цих споруд – це сховища і протирадіаційні укриття, а 476 – найпростіші укриття. Отже, майже третина укриттів, яких і так мало в області, перевірку не пройшли.
Особливу увагу комісія приділила тим громадам, у яких станом на червень 2023 р. навіть немає бюджету на ремонти чи утримання захисних споруд. Це Бочечківська, Новослобідська, Боромлянська, Кириківська, Коровинська, Андріяшівська, Краснопільська, Миропільська, Юнаківська, Дружбівська, Шалигинська, С.-Будська громади.
За рішенням Ради оборони Сумської області, всі укриття мають бути відкриті цілодобово. “Якщо є інформація, що зачинена споруда, на поліцію, на телефони гарячої лінії 1580 – це Суми. Вони це фіксують, доповідають своїм керівникам. Відразу туди виїжджають певні представники, і потім будуть рішення по керівнику об’єкта, і чому він був закритий і не було доступу до цих об’єктів”, — зазначив Олександр Милаш.
Що стосується Сумської міської територіальної громади, то станом на 1 червня в громаді налічується 222 захисні споруди: 99 сховищ (усі рекомендовані до використання), 21 протирадіаційне укриття (більша частина поки не відповідає нормам) і 102 найпростіших укриття (мають акти придатності до використання).
Набагато краще справи з фондом захисних споруд у навчальних закладах Сумщини. Як повідомила директор Департаменту освіти і науки Сумської ОВА Вікторія ГРОБОВА, на сьогодні укриття наявні в 75% освітніх установ. Наразі в закладах тривають поточні і капремонти захисних споруд.
Частина укриттів облаштовується за кошти органів місцевого самоврядування. Так, на відповідні роботи громади вже виділили близько 22 млн грн. Крім того, для Сумщини з держбюджету передбачено 72 млн грн субвенції на облаштування безпечних умов у закладах загальної середньої освіти на умовах співфінансування. Наразі спеціальна комісія проводить відбір проєктів відповідно до затверджених умов та критеріїв. Очільниця освітнього департаменту Сумщини констатувала, що усі, хто причетний до освіти у Сумській області, роблять усе від них залежне, аби діти з 1 вересні 2023 р. мали змогу отримувати знання у очній, або хоча б змішаній формі навчання.
Альона Касаткіна, Панорама, №25-2023