Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

На Сумщині введуть графіки відключення світла

3,947

Вимикати електроенергію почергово відповідно до розроблених спеціально для цього графіків планують вже цього тижня.

На спільній нараді Офісу Президента, за участі НЕК «Укренерго», обленерго, очільників областей, у яких є такі проблеми, та керівників громад, вирішили наступне.

Енергетики погодилися на введення графіків погодинних відключень електроенергії. Тобто, замість аварійних (ГАВ), як зараз, без попереджень, будуть введені саме графіки погодинних відключень (ГПВ). У Сумській області складанням цих графіків займається АТ «Сумиобленерго».

Поки у особистих кабінетах споживачів електроенергії Сумської області наявні лише графіки аварійного відключення, з яких не зрозуміло, коли і на який проміжок часу вимкнуть світло у будинках.

Голова правління АТ «Сумиобленерго» Ігор Дирбавка, запевнив: до 31 жовтня графіки затвердять та направлять до НЕК «Укренерго». Після того НЕК “Укренерго” введуть по Україні, у т.ч.в Сумській області, графіки погодинного вимкнення електроенергії (ГПВ) або так звані «віялові відключення».

Наша частина роботи, як обласної влади, це робота з переліком підприємств критичної інфраструктури.
Свої пропозиції ми надали енергетикам.

Орієнтовний період відключення для одних споживачів – не більше двох годин поспіль.

– Чому відбуваються стабілізаційні відключення?
АТ “Сумиобленерго” від початку війни забезпечує електропостачання споживачів Сумської області у найскладніших ситуаціях. І в лютому, і в березні при авіанальотах, і зараз – при обстрілах прикордоння. На жаль, 10 жовтня відбулися масовані ракетні обстріли критичної інфраструктури. АТ “Сумиобленерго” у вкрай тяжких умовах оперативно забезпечило електропостачання споживачів північних територій Сумської області: це Конотоп, Шостка, Глухів, Ямпіль. Але були значно пошкоджені магістральні мережі НЕК “Укренерго”. І за командою НЕК “Укренерго” в об’єднаній енергосистемі запроваджені обмежувальні заходи.

Які графіки зараз застосовуються в Сумській області?
АТ “Сумиобленерго” виконує всі вимоги нормативних документів, і запроваджує за розпорядженням НЕК “Укренерго” графіки аварійних відключень (ГАВ), а також графіки обмеження споживання електричної енергії (ГОЕ) та графіки обмеження електричної потужності (ГОП).
Існують два види графіків обмеження – це ГОЕ та ГОП. Вони застосовуються до виробничих підприємств, які самостійно виконують обмеження. Також нормативні документи передбачають три види графіків аварійних відключень: вже згадані ГАВ, спеціальні графіки аварійних відключень (СГАВ) та графіки погодинного відключення (ГПВ). Усі вони складаються, погоджуються і виконуються в установленому нормативними документами порядку.

Чому одним споживачам відключають електроенергію, а іншим – ні?
Графіки, про які я казав, не передбачають відключення окремих будинків або окремих споживачів. Вони складаються з урахуванням швидкого зняття навантаження на енергосистему з центрів живлення електромереж – або по телеуправлінню, або оперативним персоналом. Навантаження на енергосистему потрібно зняти у найкоротший термін і тим самим забезпечити електроенергією критичні об’єкти інфраструктури – об’єкти життєзабезпечення (перинатальні центри, лікарні, котельні тощо) та помешкання споживачів водою, теплом, зв’язком.
Конфігурація наших електричних мереж залишилась нам здебільшого від радянських часів. Вона передбачає відключення разом з окремими споживачами лікарень, котелень, центральних розподільчих пристроїв для тепла, для постачання води у багатоповерхівки, для опалення, для зв’язку. Тому ми не можемо відключити окремих (або всіх) побутових споживачів. Так само ми не можемо відключати споживачів окремо по під’їздах і окремо по будинках. Ми швидко відключаємо інших споживачів, щоб залишити основні об’єкти життєзабезпечення з напругою. Щоб, наприклад, функціонував електротранспорт, щоб у споживачів був зв’язок, щоб вони могли поскаржитися на нас в інтернеті.

Хто винний у відключеннях?
На нашу долю випали тяжкі випробування. Протягом війни ми забезпечуємо споживачів електроенергією безперебійно, навіть при обстрілах виїжджають оперативні бригади, щоб дати світло споживачам. І нинішня складна ситуація в електромережах пов’язана винятково з російською агресією, винятково – з масованими ракетними обстрілами.

Що можна зробити для збереження енергосистеми?
Я звертаюся до всіх споживачів – обмежте споживання електроенергії, особливо в період максимального навантаження – з 7.00 до 11.00 та з 17.00 до 22.00. Важливо, щоб усі споживачі сумлінно виконували ці прохання. І якщо ви бачите, що сусід без світла, знизьте своє споживання. Тоді, можливо, ми б не запроваджували стабілізаційні відключення у таких обсягах і на такі терміни. Ще раз наголошую – зменшіть навантаження, які дають ваші електроприлади. Користуйтесь у побуті мінімумом, лише необхідним електрообладнанням.
Шановні споживачі! Ми просимо вашої підтримки у цей складний час!

Чи знеструмлюються оселі енергетиків?
Так, ми такі самі споживачі, як і інші. І перебуваємо в умовах відключень.

Чи можливе погіршення ситуації з електропостачанням в області?
Що стосується графіків аварійних відключень. Він охоплює 25% споживання електроенергії в Сумській області. Спеціальний графік аварійних відключень (СГАВ) охоплює 50% споживання електроенергії в області, і при ньому вже будуть відключатися цілі райони і населені пункти. Графік погодинних відключень (ГПВ) теж запроваджує НЕК “Укренерго”, і там вже 75% споживання електроенергії в області. При ньому до відключень вже будуть задіяні всі споживачі, крім тих, що забезпечують безпеку руху залізничним транспортом та газове господарство.
Тому, будь ласка, заощаджуйте електроенергію і сподіваємося на ваше розуміння та співпрацю.