Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

На Сумщині триває підготовка евакуації з прикордоння

2,669

Вже майже два тижні мешканці Сумської області обговорюють тему евакуації з 5-кілометрової зони і наявність евакуаційного потяга, який вивозить людей до столиці. Про усі подробиці і нюанси даного процесу під час брифінгу повідомив начальник Сумської обласної військової адміністрації Володимир АРТЮХ. За його словами, евакуація на Сумщині проводиться в межах чотирьох районів. Але жителі 5-кілометрової зони, які бажають виїхати за межі області в інші регіони, невдовзі зможуть це зробити безкоштовно.

Підготовчий етап
Хоча розпорядження «Про евакуацію…» підписане ще 10 липня 2023 р., наразі триває лише перший підготовчий етап. Обласні, районні комісії та комісії у громадах щодня вивчають проблемні питання, які виникають під час першого етапу евакуації, шукають шляхи їх вирішення і працюють безпосередньо з населенням, яке підпадає під критерії евакуації.
«Зараз відбувається ознайомлення кожного громадянина, який знаходиться у 5-кілометровій зоні, з цим питанням, щоб з’ясувати, хто готовий евакуюватися, а хто ні. Це відбувається безпосередньо очі в очі. Вже 80% населення поінформовані про проведення евакуації. Цей етап триває. Голови громад складають відповідні списки, і в межах районів готуються місця для розміщення охочих евакуюватися на безпечні території, – розповів Володимир Артюх. – Є охочі евакуюватися, також є декілька тисяч, які вже написали письмові відмови від евакуації».

ТУТ НАША ЗЕМЛЯ. Попри щоденні обстріли і значні руйнування, далеко не всі мешканці 5-кілометрової готові виїхати у більш безпечне місце, покинувши малу батьківщину

 

 

Голова СОВА вкотре наголосив, що примусової евакуації не буде, навіть для дітей вона поки що не передбачена. «Але у разі, якщо ситуація ускладниться і буде загрозливою для дітей, то, можливо, ми ухвалимо рішення про обов’язкову евакуацію малечі з 5-кілометрової зони від кордону», – додав Володимир Артюх.
Мешканці цієї «зони смерті», як називають її військові, стурбовані питанням збереження майна, яке вони покинуть під час евакуації. Поки чіткої відповіді, чи буде воно якось охоронятися, немає. А от ті, хто напишуть відмову і залишаться проживати у своїх оселях, будуть пересуватися територією своїх громад лише за перепустками.
«Порядок у 5-кілометровій прикордонній зоні визначає військове командування та військова комендатура. Так визначено законодавством. Люди, які написали заяви на відмову від евакуації, і які мешкають у 5-кілометровій зоні, отримають перепустки, і в них буде вільний виїзд і заїзд. Але вже зараз ми зіткнулися з проблемою: у деяких громадах проживають люди, які там не зареєстровані. Тобто вони громадяни України, але мають реєстрацію, наприклад у м. Суми. Такі люди не отримають перепусток і не зможуть виїжджати за територію конкретного населеного пункту», – уточнив очільник області. Також він додав, що у разі нагальної потреби військова комендатура буде розглядати варіант видачі тимчасової перепустки родичам літніх людей, які відмовилися евакуюватися, наприклад, для надання останнім допомоги по господарству.

 

У 5-кілометрову прикордонну зону на Сумщині будуть пускати лише за спеціальними перепустками

 

Про потяг
15 липня з залізничного вокзалу «Суми» вирушив перший вагон з людьми, які евакуювалися. Виникла міжвідомча плутанина, і мешканці Сумської області не відразу зрозуміли, хто, на яких умовах і куди може дістатися цим вагоном.
«Наразі цим вагоном можуть скористатися лише громадяни України, які виїжджають через єдиний в Україні пункт пропуску з росією, який працює. Це мешканці тимчасово окупованих територій, які не зголосилися жити під владою країни-агресора, – наголошує Володимир Артюх. – Це мешканці Херсонської, Луганської, Запорізької областей».

ТРАНЗИТ ЧЕРЕЗ СУМИ. Поки евакуаційним вагоном виїхати з області мають змогу лише мешканці окупованих територій України. Мешканці Сумщини, на щастя, не підпадають під цю категорію

Для мешканців Сумської області наразі немає можливості скористатися безкоштовним евакуаційним вагоном, але обласна влада вже співпрацює з владою держави, заручилася підтримкою міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірини ВЕРЕЩУК і отримала згоду «Укрзалізниці», у разі потреби, надати такі вагони для мешканців Сумщини. Для цього сьогодні на місцях складаються списки (здебільшого це стосується саме 5-кілометрової зони), і незабаром мешканці зони бойових дій зможуть виїхати з області евакуаційним потягом Суми – Івано-Франківськ. «Зараз це питання опрацьовується. Невдовзі почнемо збирати списки охочих виїхати з Сумщини в інші регіони України, – зазначив Володимир Артюх. – Послуга буде безкоштовною і на даний час стосується лише мешканців 5-кілометрової зони, але ОВА розглядає і можливість виїзду і з тих громад, які в зоні бойових дій». Приблизний маршрут потяга очільник області окреслив так: Суми-Київ-Вінниця-Хмельницький-Івано-Франківськ.
По прибуттю в інший регіон таким людям буде виплачена допомога, як внутрішньо переміщеним особам. Вони мають також як ВПО зареєструватися у центрі надання адміністративних послуг того населеного пункту, куди вони евакуюються. Це загальні правила для всіх ВПО, які діють від початку повномасштабного вторгнення.

Зона відчуження
Стурбовані мешканці Сумщини і тим, чи не буде влада збільшувати зону евакуації біля кордону з росією. «Усе залежатиме від ворога, і того, наскільки далекобійною буде та зброя, яку нині росіяни концентрують біля сумського кордону, – чесно повідомив присутніх голова СОВА. – Я не можу сказати, яка зброя через місяць буде у ворога. Якщо вона буде більш далекобійна, то будемо і на 10 кілометрів рухати цю лінію від кордону».

Довідка
Як повідомили у департаменті соціального захисту населення ОВА, станом на 17 липня 2023 р. у області в Єдиній інформаційній базі даних внутрішньо переміщених осіб обліковується 84 798 осіб, із них – 21 820 дітей, 3 514 осіб з інвалідністю, 15 502 пенсіонери, 50 611 серед них – жінки.
З початку введення в дію воєнного стану обліковано 73 575 внутрішньо переміщених осіб, з них 19 864 дитини, 2 777 осіб з інвалідністю, 11 308 пенсіонерів. Із облікованих з 24 лютого 2022 року 53,0 тис. осіб – мешканці Сумської області. Протягом 2020-2021 років кількість внутрішньо переміщених осіб залишалася в межах 11 тис. осіб.

Ярослава Максимова, Панорама, №30-2023