На Сумщині скоро запрацюють ковід-сертифікати: навіщо вони?
«Середня кількість нових виявлень випадків COVID-19 в Україні збільшилася вдвічі, а смертність зросла на 41%», – йдеться у повідомленні Національної академії наук України. В останні два тижні прискорилося погіршення епідемічної ситуації на тлі початку навчального року у закладах освіти. Згідно інформації Київської школи економіки, наразі ліжка з киснем зайняті на 22%, реанімаційні ліжка – на 27%.
Сумщина поки що тримається, і цифри щоденної захворюваності не здаються вражаючими, але, за прогнозами медиків, ми лише входимо у хвилю і саме зараз необхідно суворо дотримуватись всіх протиепідемічних вимог, щоб ситуація не розвивалась у гірший бік. За минулий тиждень захворів 361 сумчанин, серед захворілих 40 дітей і 5 медпрацівників. У дитячій лікарні 14 пацієнтів з підтвердженим діагнозом. «Такої високої кількості випадків захворювання і госпіталізацій серед дітей під час попередніх хвиль не було», – резюмує начальник відділу охорони здоров’я СМР Олена ЧУМАЧЕНКО.
Уряд продовжив адаптивний карантин до 31 грудня. 21 вересня відбулось засідання Державної комісії з ТЕБ та НС на якому розглядали питання дати, з якої на території країни почне діяти жовтий рівень епіднебезпеки
Реагуючи на зростаючу загрозу, в Україні оголосили нові правила карантину. Вакциновані будуть мати певні бонуси і ілюзію звичайного доповідного життя – для невакцинованих з’являться певні обмеження. Про те, хто не зможе повечеряти у ресторані чи сходити на концерт та якого кольору сертифікат краще мати, йдеться у постанові уряду №1236, зміни до якої ухвалили пізно ввечері 13 вересня.
Жовтий чи зелений – носи у кишені
Відтепер, крім слідкування за кольорами епідемічних зон, українці змушені розбиратися ще й у кольорах та різновидах ковідних документів, що підтверджують зроблені щеплення. Внутрішні та зовнішні, жовті та зелені, електронні та паперові – сертифікатів про вакцинацію в Україні побільшало.
Зовнішній вимагатимуть, якщо ви хочете виїхати за кордон. Нагадаємо, що українські сертифікати визнані у ЄС. Нещодавно строк їх дії продовжили до одного року, а раніше він був дійсним 180 днів.
Внутрішній сертифікат досі не використовувався. Проте, здається, його час настав. За оновленими карантинними правилами, у «жовтій», а далі у «помаранчевій» та «червоній» карантинних зонах буде діяти низка обмежень.
Наприклад, у «червоній» зоні обіцяють закривати школи, торгові центри, ресторани. Проте новий карантин від попередніх відрізнятиметься тим, що для вакцинованих передбачені певні бонуси. Особа, що має два щеплення, зможе поїсти у ресторані, незважаючи на червону зону. Персонал закладу харчування також має бути повністю вакцинований. У МОЗ кажуть, що для цього достатньо буде пред’явити телефон з електронним ковід-сертифікатом або мати паперове свідоцтво про вакцинацію. Щоправда, не зовсім зрозуміло, хто саме має здійснювати контроль і перевірку сертифікатів. Наприклад, кому доведеться рахувати 80% відвідувачів ресторанів, вакцинованих першою дозою у жовтій зоні карантину.
Раніше ковід-сертифікат у застосунку Дія можна було отримати лише після повного курсу щеплення. І він був один. Проте скоро буде доступно два внутрішніх електронних ковід-сертифікати – жовтий і зелений. Жовтий свідчить про те, що людина отримала одне щеплення, зелений – що два. За новими правилами карантину, певні обмеження будуть запроваджувати у залежності від того, має людина одну чи дві дози щеплення.
Сертифікати матимуть кольорові відмітки лише в цифровому форматі. Жовтий сертифікат діятиме 120 днів, зелений – 365 днів. Друкувати сертифікати на папері відповідного кольору не потрібно.
Паралельно з розробкою електронних документів про вакцинацію в Україні видають й паперові документи. Йдеться про міжнародне свідоцтво, яке видають сімейні лікарі. Зазвичай його друкують на жовтому папері, але можна на будь-якому. Головне, щоб там були підписи лікаря, печатка лікарні, назва і дати щеплень.
Електронний ковід-сертифікат потрібно згенерувати у смартфоні, завантаживши застосунок «Дія». А на порталі «Дія» отримати цифровий COVID-сертифікат зможуть українці, в яких немає ID-картки чи закордонного біометричного паспорта або які не мають «Дія.Підпису» чи не користуються за стосунком. За інформацією віце-прем’єра, міністра цифрової трансформації Михайла ФЕДОРОВА, відомство вже майже завершило розробку функціонала і послугою можна буде скористатися наприкінці вересня.
Залишається додати, що вже відомі факти продажу підроблених «ковідних» сертифікатів. Цими випадками займається Служба безпеки України, і на порушників чекає кримінальна відповідальність. Про це в ефірі програми на одному з місцевих телеканалів повідомив начальник управління охорони здоров’я Сумської ОДА Сергій БУТЕНКО. За його словами, на Сумщині вже зафіксовані поодинокі випадки купівлі-продажу фальшивих сертифікатів про вакцинацію від COVID-19, але уникнути відповідальності тим, хто налагодив такий «бізнес», не вдасться.
Ковід і освіта
З початком навчального року зросла кількість хворих дітей. При цьому рівень вакцинації освітян залишається низьким. За перших десять днів нового навчального року в Україні захворіли майже 600 вчителів.
На жаль, коронавірус блукає і кабінетами сумських навчальних закладів. Станом на 20 вересня у Сумах через COVID-19 на самоізоляції опинилися вже 7 класів (204 учня). Про це під час апаратної наради в мерії повідомила начальник міського управління освіти Антоніна ДАНИЛЬЧЕНКО. У дошкільних закладах хворобу підтвердили у двох працівників і двох дітей, тому дві групи на самоізоляції. У школах захворіли 4 вчителя та 12 учнів.
Як же будуть діяти освітяни у разі погіршення ситуації? При «жовтому» рівні епідемічної небезпеки відвідування закладів освіти школярами буде дозволено за умови наявності документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, чи міжнародного, внутрішнього або іноземного сертифіката, не менше як у 80% працівників закладу освіти. У разі введення «червоного» рівня епідемічної небезпеки відвідування закладів освіти здобувачами освіти буде дозволено, якщо 100% працівників закладу освіти матимуть документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, чи міжнародний, внутрішній або іноземний сертифікат.
У 20 школах Сумщини від COVID-19 вакциновано 100% працівників, а який саме відсоток вчителів станом на 13 вересня був щеплений в освітньому закладі, де навчається ваша дитина, можна перевірити у таблиці, опублікованій на сайті Сумської ОДА http://sm.gov.ua/images/docs/2021/vaccina_1.pdf.
У Дельті коронавірусу
Наразі в Україні домінує штам «Дельта». Він вражає людей молодого та середнього віку. Як вважає голова групи експертів з питань інфекційних хвороб управління охорони здоров’я Сумської ОДА Ірина ТРОЦЬКА, чергова хвиля вже почалася та швидко набирає обертів: «В стацiонарах наразi ми частiше бачимо пацієнтів з важким перебігом хвороби, що не дивно. Особливiстю Delta є виражений з самого початку інтоксикаційний синдром через високий рiвень вiрусемiї, значне пiдвищення температури, швидке, iнодi навiть раптове, і раннє зниження сатурацiї. Збільшилася кількість хворих, які потребують кисневої підтримки. Більше виражені біль у горлі, нежить, виснажливий кашель, кишковi розлади, ураження нервової системи. Хвороба дещо помолодшала. Хоча, як і раніше, більша тяжкість перебігу спостерігається у віці 60+. Прикро, що i досі до стацiонару надходять невакцинованi з групи ризику, у т.ч. особи у поважному вiцi. Хоча саме вони повинні бути в пріоритеті щодо щеплення.
Переважання госпіталізацій над виписками у «ковідних» лікарнях досягло 40%
Далi можливi два сценарії розвитку подій. Перший — сприятливий. Населення дотримується всiх необхiдних профiлактичних заходiв, i процес стабiлiзується. Другий — негативний. Якщо ми будемо iгнорувати засоби гiгiєни, не дотримуватися соціальної дистанції, нехтувати захисними масками, то цілком можливий значний прирiст захворюваності з подальшим введенням «жорсткого» карантину i запровадженням локдауну. Пам‘ятайте: вашi шанси захворіти на COVID-19 вдруге незначнi. Ну а якщо ви щепленi, то, навiть захворiвши, відбудетеся легким переляком. Вакцинація є способом захистити себе і близьких від важкого перебігу, госпіталізації та навiть смерті. За думкою ряду фахiвцiв, спалах COVID-19 у найближчi 10 рокiв перейде вiд пандемiї до ендемiчної форми i буде залишатися на постiйному базовому рiвнi. Тобто Sars-CoV-2 може стати звичайною «дитячою хворобою», коли перше iнфiкування вiдбувається у вiцi вiд 3 до 5 рокiв. А люди похилого вiку все ще можуть заражатися, але вони матимуть iмунний захист вiд важкого перебігу».
Як не крути, а щепитися йди
Усього в Україні на сьогоднішній день зробили більше 11 млн щеплень від коронавірусу. Вакциновано двома дозами приблизно 16 % населення. Але медичні експерти зазначають, що темпи вакцинації загрозливо повільні. Тим часом за результатами опитування Міжнародного республіканського інституту спільно із соцгрупою «Рейтинг», переважна кількість українців заявила з приводу вакцинації, що зовсім до неї не готова. Таких в Одесі 53%, у Києві та Харкові по 40%. Найнижчий показник у цій категорії опитування 31% – у Львові. Що цікаво, виявилося, що, за соціологічними дослідженнями, Суми – у першій п’ятірці обласних центрів за кількістю бажаючих отримати захист від коронавірусу. Соціологи виділили п’ять міст України, де найбільше бажаючих вакцинуватися: у Львові, Вінниці, Сумах, Ужгороді, Івано-Франківську.
Утім, за інформацією відділу охорони здоров’я СМР, наразі у м. Суми спостерігається уповільнення темпів вакцинації. «Щоденні плани по імунізації виконуються приблизно на 70%, – повідомила начальник відділу Олена ЧУМАЧЕНКО. – Потужність нової ковідної хвилі в цілому по Україні та на Сумщині буде залежати від дисциплінованості населення у виконанні всіх норм протиепідемічного захисту та кількості вакцинованих людей. Станом на понеділок 20 вересня щеплено 70% медичних працівників м. Суми. У Сумській області проведено 330 453 щеплення. Завершили вакцинацію 147 673 особи. У м. Суми проведено 156 114 щеплень. За минулий тиждень проведено 11 тис. 498 щеплень. Вакциновано 4 722 особи».
Серед ковідних пацієнтів, що знаходяться у важкому стані, і яких наразі лікують в обласних медичних закладах, немає жодного щепленого. Про це повідомив під час телеефіру начальник управління охорони здоров’я Сумської ОДА Сергій БУТЕНКО. «Вакцинована людина захворіти може, якщо в організм потрапила велика кількість вірусу. Проте, з високою вірогідністю, вона перенесе хворобу легко і без ускладнень, – говорить посадовець. – На Сумщині наразі вже фіксуються такі випадки виявлення хвороби COVID-19 у щеплених людей, але всі вони – без ускладнень, госпіталізації та перебування на апаратах ШВЛ».
З початком навчального року фіксується зростання випадків захворювання серед дітей. Їхня частка в загальній статистиці COVID-19 вперше склала 10%
Є ще одне важливе повідомлення щодо вакцин. МОЗ України у липні схвалило рекомендації Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики дозволити комбінувати мРНК-вакцини. Якщо мРНК-вакцина того самого виробника недоступна, для другого щеплення можна використати вакцину на платформі мРНК іншого виробника. Тобто у випадку, коли перше щеплення проведено вакциною Moderna, друге – можна робити Comirnaty/Pfizer-BioNTech та навпаки. Інтервал між першою і другою дозами становитиме 28 днів.
Новий локдаун
За тим сценарієм, за яким ми зараз рухаємось, новий локдаун можуть ввести орієнтовно у листопаді – прогнозує головний державний санітарний лікар України Ігор КУЗІН. Проте, за його словами, якщо українці будуть робити щеплення та дотримуватися соціальної дистанції, локдаун можна буде відтягнути на грудень-січень або зовсім не допустити. Рішення про локдаун ухвалює місцева влада. Проте, за словами пана Кузіна, якщо ситуація дуже погіршиться, то локдаун по всій країні можуть ввести на національному рівні.
Ксенія Соболєва, Панорама, №38