Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

На Сумщині розповіли про нюанси загальної мобілізації

359

Сьогодні у суспільстві росте недовіра до середнього військового керівництва, а потенційні воїни розділилися на тих, хто вже там, поки тут, але якщо призвуть – то не ховатиметься, і тих, хто згоден робити усе можливе і неможливе, аби туди не потрапити. Спростувати міфи про роботу Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) і роз’яснити питання щодо мобілізації та права військовозобов’язаних нам допоможе начальник мобілізаційного відділу Сумського обласного ТЦК та СП Сергій МОНУКАЛО.

r: Сергію Станіславовичу, давайте спочатку розберемося у деяких назвах і формулюваннях, а також у різновидах повісток. Отже, на вулицях міста ми часто бачимо групу людей, одягнених у військову форму, які зупиняють переважно чоловіків і виписують їм документ. Як правильно називати членів даної групи та що за документи отримують мешканці міста та області?
Сергій Монукало: Те, що ви бачите на вулицях, є один із заходів загальної мобілізації, а саме, проведення оповіщення військовозобов’язаних. Військовослужбовці ТЦК та СП, більшість з яких, до речі, мають бойовий досвід, і воювали в різні роки війни, методом пішого патрулювання по території тієї чи іншої громади, візуально виявляють людей, які підпадають під віковий ценз і починають спілкування щодо уточнення, в якому статусі знаходиться даний громадянин. Іншим заходом оповіщення є робота по підприємствах: наші співробітники доводять до керівників розпорядження з викликом військовозобов’язаних до ТЦК та СП для перевірки військово-облікових даних. Ще один напрямок – це робота на блокпостах. Це також захід оповіщення, коли під час зупинки транспорту або в пішому порядку у громадян перевіряються документи і виписуються повістки.
Ніхто з наших співробітників не налаштований на скандал і неприємності, вони виконують свою роботу згідно з законодавством та нормами етикету. Підійшовши до громадянина, представники групи оповіщення мають представитися, на вимогу людини пред’явити свої документи (посвідчення офіцера для офіцерів, а для солдатів та сержантів – військовий квиток), і у ввічливій формі попросити громадянина надати свої документи у відповідь. Перевіривши їх та уточнивши його статус, члени патруля приймають рішення, виписувати чи не виписувати повістку. Якщо у громадянина відсутні документи, що на час дії воєнного стану заборонено законодавством, то наші співробітники можуть за сприяння представників національної поліції затримати таку людину для з’ясування особи на строк до 3 годин.

r: Хто підлягає мобілізації, а кого не можуть мобілізувати?
С. М.: Наразі згідно з Указом президента України про загальну мобілізацію, усі чоловіки й жінки у віці від 18 до 60 років, які знаходяться у статусі військовозобов’язаних, підлягають мобілізації. Всі вони за підсумками проходження ВЛК та психологічного тестування направляються до навчальних центрів (переважна більшість проходить навчання за кордоном), де проходять близько місяця базову військову підготовку, а потім фахову та здобувають певну військово-облікову спеціальність
Загалом, мобілізації підлягають такі категорії: ті, хто служив або не служив в лавах ЗСУ або радянської армії, визнані ВЛК придатними або обмежено придатними за станом здоров’я на час воєнного стану віком від 18 до 60 років; якщо мають зняті та погашені судимості за нетяжкі злочини.
А НЕ підлягають мобілізації військовозобов’язані, які отримали відстрочку від призову, або заброньовані працівники держорганів, підприємств, установ і організацій, або ті, хто взагалі не придатний до військової служби за висновком ВЛК. З повним переліком категорій військовозобов’язаних, які мають право на відстрочку, можна ознайомитися у статті 23 Закону України «Про Мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

r: Чи є у ТЦК та СП план мобілізації?
С. М.: Як такого, плану мобілізації не існує. Уся мобілізація зараз проходить розпорядчим методом. Тобто, з верхнього штабу приходить мобілізаційне розпорядження. Саме згідно з ним і проводяться заходи з мобілізації.

r: Чи є отримання повістки фактом того, що людину обов’язково мобілізують?
С. М.: Не всі повістки, які ми вручаємо, є однаковими. Так, першу повістку, яку зазвичай і отримують мешканці області на вулицях, можуть отримати усі. Вона видається для уточнення облікових даних військовозобов’язаного, його сімейного стану, місця роботи тощо. Наразі законодавством внесено зміни у постанову Кабміну, отже, тепер повістку можуть вручити незалежно від місця проживання. Тобто, мешканцю м. Суми можуть вручити у Трускавці, а киянину у Сумах чи Конотопі. І з’явитися для уточнення даних ця людина має у той ТЦК та СП, військовослужбовцями якого була виписана повістка. Що дає уточнення особистих даних – це саме виявлення тих факторів, чи має людина право на відстрочку від мобілізації, чи підлягає бронюванню, а також його стан здоров’я.
Далі усі військовозобов’язані отримують контрольну повістку на ВЛК. Саме за висновком військово-лікарської комісії і визначається, придатна чи непридатна людина до військової служби. Якщо військовозобов’язаного визнали придатним для служби, тоді він отримує бойову повістку на призов до ЗСУ та інших військових формувань ДПСУ, НГУ. Це передостанній етап перед тим, як громадянин буде остаточно призваний на військову службу.
А останній етап у ТЦК та СП – це мобілізаційне розпорядження, яке отримують ті, у кого немає права на відстрочку і ті, кого ВЛК визнала придатними для проходження військової служби. У повістці вказано, що необхідно з’явитись у визначений ТЦК та СП у не пізніше вказаної дати. На корінці повістки повідомлення для керівника підприємства, де працює мобілізований, що його працівника призвано на військову службу. На зворотному боці вказано, які документи і речі мають бути у наявності на момент прибуття до ТЦК та СП.
Тобто немає такого, що вас зупинили на вулиці, забрали до ТЦК та СП і одразу відправили у ЗСУ.

r: Як вирішується по області питання бронювання військовозобов’язаних?
С. М.: Працівників можна забронювати двома шляхами. Через постанову КМУ №45 згідно з переліком посад, які затверджені цією постановою, наприклад, представники органів місцевого самоврядування. А також згідно з постановою КМУ №76  – робітники підприємств, які належать до критичної інфраструктури, або таких, що виробляють товари, виконують роботи чи надають послуги для Збройних Сил України (мають мобілізаційне завдання). З 1 січня 2023 року сталася суттєва зміна у даному питанні – тепер забронювати можна не більше ніж 50% від військовозобов’язаних працівників вашого підприємства.
Аби зрозуміти, чи підпадає ваше підприємство або фірма під дані критерії, представники мають звернутися до органів державної влади на місцях: від РДА до ОВА, при яких створені спеціальні комітети, які перевіряють, чи дійсно підприємство підпадає під статус критичної інфраструктури й надсилає пакет документів до Відповідного Міністерства, якому підпорядковане підприємство та погодження з Генеральним штабом ЗСУ. Після погодження надсилається витяг з наказу та пропозиції на бронювання.

r: Чи може військовозобов’язаний потрапити до якоїсь конкретної військової частини?
С. М.: Якщо у людини є бажання проходити службу у конкретній військовій частині, вона виїжджає у дану частину, бере документ, який називається письмова згода – так зване клопотання, що дана військова частина готова прийняти його на військову службу, і ми розподіляємо її згідно з її категорією. Є дві категорії – які не служили або служили до 2015 року, і які проходили службу та звільнені після 2015 року. Якщо мобілізований відноситься до першої, тобто не служив, то його направляють спочатку у навчальний центр, а вже після цього їде до частини; ті ж хто служив раніше та звільнений після 2015 року після погодження з вищим керівництвом їдуть з цим мобілізаційним розпорядженням відразу в обрану ними частину. Але перед виїздом перша та друга категорія тільки після проходження усіх етапів у ТЦК та СП – від актуалізації особистих даних до проходження ВЛК (військово-лікарняної комісії) та отримавши статус мобілізований, людина потрапляє або на навчання, або безпосередньо вже у військову частину.

r: Якщо громадянин, який отримав повістку, вважає, що він не придатний до служби через стан здоров’я, які його дії?
С. М.: Групи з оповіщення візуально не можуть знати, придатна чи ні людина. Саме для цього, наголошую ще раз, і приходять до ТЦК та СП. За першою повісткою ви маєте з’явитися до ТЦК впродовж декількох днів. Отже, у вас є час, аби зібрати усі документи, медичні картки і дослідження, які ви і надасте лікарям на ВЛК. Якщо вони визнають, що вам потрібні більш детальні і ретельні дослідження, вас направлять у медичний заклад на дообстеження, після якого знову по повістці потрібно з’явитися на ВЛК, де голова ВЛК вже остаточно приймає рішення про придатність, чи не придатність до військової служби.

r: На що йдуть військовозобов’язані Сумщини, аби не потрапити у військо?
С. М.: Вже про це багато писали і говорили – одруженням з жінками з інвалідністю, або вступом до навчального закладу у 50 років вже не дивують. Новий спосіб – одружитися з немічною бабусею або взяти під опіку людей з інвалідністю, які не пов’язані з військовозобов’язаними жодними родинними зв’язками. Але таких кмітливих і винахідливих ми оскаржуємо в судовому порядку, де їхні схеми розсипаються на раз-два.

r: До речі, про суди. Чи були факти оскарження рішення про мобілізацію?
С.М.: Є такі прецеденти, коли подаються позови, що повістка неправомірно вручена, або виписана не тим і не там. Але жодного такого позову поки ще не задовольнили. І апеляції, до речі, також.

r: Яке покарання чекає на тих, хто не став на військовий облік?
С. М.: Такі громадяни будуть спершу нести відповідальність відповідно до ч.2 ст. 210 КУаАП за порушення законодавства про оборону та мобілізацію. Якщо людина отримала повістку і не з’явилася, ми подаємо звернення до органів Нацполіції. Вони здійснюють примусову доставку громадянина для складання протоколу, за результатами розгляду якого виноситься постанова про накладання штрафу від 1700 до 3400 грн. У разі повторної неявки наступає вже кримінальна відповідальність за ст. 336 КК України, яка передбачає покарання від 3 до 5 років позбавлення волі. Керівники підприємств, які не забезпечують явку своїх працівників до ТЦК та СП, також караються, але сума тут вже зовсім інша, і складає від 3400 до 5100 гривень.

r: Чи є вже факти покарання за ухиляння від військової служби по області?
С.М.: Наразі по адміністративних провадженнях у бюджет Сумської області за рахунок сплачених штрафів надійшло близько 1,5 млн грн.

Альона Касаткіна, Панорама, №25-2023