Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

На Сумщині продовжують реформувати медицину

3,207

Міністерством охорони здоров’я України нещодавно була погоджена пропозиція від Сумщини щодо функціонування спроможної медичної мережі, розвитку первинної медико-санітарної та екстреної допомоги. Перелік закладів у межах Сумського госпітального округу та перспективи розвитку на найближчі 3 роки затверджено відповідним розпорядженням начальника ОВА.
Сумська область є однією з областей України, де відбувається реформування системи охорони здоров’я. Одним з елементів реформи є створення спроможної мережі медичних закладів. Спроможна мережа – це система медичних закладів, які забезпечують доступ до якісної медичної допомоги на основі принципів доступності, доцільності та ефективності. Спроможна мережа медичних закладів на Сумщині створюється поетапно. На першому етапі була створена мережа первинної медико-санітарної допомоги, на яку, до речі, чекає ще одне реформування. На другому етапі відбулося створення мережі спеціалізованої медичної допомоги. На третьому етапі буде створена мережа паліативної медичної допомоги.
Практична реалізація проєкту у Сумській області розпочалася у 2022 р. Наразі вже створено ряд первинних медичних закладів, які надають послуги з амбулаторної та стаціонарної медичної допомоги. А тепер затверджено і майже остаточний перелік закладів, які увійшли до Спроможної мережі Сумської області.
Завершення реалізації проєкту планується до 2025 року. Після реалізації проєкту мешканці Сумщини зможуть отримувати якісну медичну допомогу в найближчих до них медичних закладах, незалежно від місця проживання.

 

МОЗ зобов’язало створити на базі кластерних і надкластерних лікарень сучасні реабілітаційні відділення мінімум на 30 ліжок

Про результати тривалої роботи робочої групи під час брифінгу доповідала заступниця голови Сумської обласної військової адміністрації Олена БОЙКО. «Наші пропозиції розглядались декілька разів у Міністерстві охорони здоров’я. Останнє засідання відбулось 22 червня 2023 р. – коли ми захищали наші пропозиції, обговорювали їх з керівництвом міністерства, з експертами – в результаті подані пропозиції були схвалені у незмінному вигляді, було деяке корегування по місту Суми. В принципі, наші пропозиції були сприйняті схвально – тобто ми разом з медичною спільнотою, з головними лікарями, з головами територіальних громад попрацювали якісно й плідно. Щоб зняти усі можливі неточності та невідповідності, як того вимагає майбутній етап реформи».
Отже, відтепер у межах Сумського госпітального округу усі медичні заклади будуть поділятися на надкластерні, кластерні загальні лікарні та центри первинної медико-санітарної допомоги. “Жоден медичний заклад, який сьогодні існує на території області, не буде закритий, – наголосила пані Бойко. – Лікарні, які на цьому етапі залишилися поза спроможною мережею, будуть працювати й надалі. Але вони не будуть стояти у пріоритеті у МОЗ України в плані фінансування й оснащення. Їхнє керівництво надалі має організувати роботу так, аби довести свою можливість стати частиною спроможної мережі”.

 

Спроможна мережа медичних закладів на Сумщині складається з первинної, вторинної та третинної ланок медичної допомоги

Отже, надкластерними лікарнями в області буде 7 медичних установ, які до цього мали обласне підпорядкування:
– Сумська обласна клінічна лікарня, Сумська обласна дитяча клінічна лікарня; Сумський обласний клінічний перинатальний центр, Медичний клінічний центр інфекційних хвороб та дерматології ім.Красовицького, до якого у рамках реформи приєднується Обласний туберкульозний диспансер, Обласна клінічна спеціалізована лікарня, Сумський обласний клінічний кардіологічний центр, Сумський обласний клінічний онкологічний центр.
Усі ці заклади надаватимуть високоспеціалізовану допомогу у першу чергу населенню області.
Мережа кластерних закладів була сформована на базі міських і районних лікарень, які працювали на Сумщині.
Кожен район отримав по 1 кластерній лікарні, а по м. Суми зараз затверджено 2, але з нюансами.
Отже, Конотопська центральна районна лікарня ім.ак.Давидова, Охтирська центральна районна лікарня, Роменська центральна районна лікарня, Шосткинська центральна районна лікарня та Центральна міська клінічна лікарня СМР вже остаточно отримали статус кластерної. А от з другою кластерною лікарнею у м. Суми виникли непорозуміння.
«Вимога Міністерства охорони здоров’я – клінічна лікарня св.Пантелеймона буде кластерним закладом лише за умови об’єднання з клінічною лікарнею №5, – зауважила Олена Бойко. – Тобто, якщо найближчим часом Сумська міська рада, як власник цих закладів вирішить питання об’єднання цих двох закладів, то цей об’єднаний заклад стане кластерною лікарнею. Якщо такого рішення Сумською міськрадою не буде прийнято – то ці два заклади залишаються, але на рівні загальних лікарень».
Завдяки активній позиції робочої групи від Сумської області, вдалося значно розширити мережу загальних лікарень по області. Аргументи про те, що ми маємо найбільший кордон з ворогом, розбиті і заміновані автошляхи, які унеможливлюють швидкий доїзд екстренки до людей, спрацювали, і МОЗ погодило додати до списку загальних лікарень ті, які розташовані безпосередньо на кордоні, але спочатку мали залишитися за Спроможною мережею. “Це такі лікарні, як Краснопільська лікарня, Великописарівська лікарня – вони трошки не дотягували до вимог, що виставлені МОЗом для отримання статусу загальної лікарні, – прокоментувала посадовиця. – Але з урахуванням їх розташування і важливості надання невідкладної хірургічної допомоги – за нашою пропозицією ці лікарні міністерство погодило як загальні. Отже, на сьогодні ми маємо 12 загальних лікарень”.
Головне, що слід пам’ятати пацієнтам, що формування спроможної мережі не передбачає закриття закладів. Лікарні, що не увійшли у спроможну мережу, і надалі матимуть змогу працювати і фінансуватись у рамках договорів з Національною службою здоров’я України – виходячи зі своїх можливостей та потенціалу.
І найголовніше. Дана модель спроможної мережі не є константою. Через певний проміжок часу можна буде провести аналіз, наскільки ефективно система працює на практиці, адже саме заради цього вона і створювалася, і далі робити висновки і вносити корективи, якщо вони будуть потрібні.

Альона Касаткіна, Панорама, №35-2023

“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів”.