Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

На Сумщині планують переселити майже 20 тисяч людей

597

Відповідно до рішення Ради оборони області та Розпорядження голови Сумської ОВА від 10.07.2023 № 300-ОД «Про проведення евакуації», майже 20 тисяч жителів регіону мають евакуюватися з прикордонної зони. Наразі мова йде про населені пункти, які знаходяться на відстані п’яти кілометрів від кордону з ворогом. Як повідомляють у Сумській обласній військовій адміністрації, це стосуватиметься 4 з 5 районів області – лише Роменський район не підпадає під цей критерій, а найбільша кількість переселенців буде з Сумського та Шосткинського районів.
У мешканців таких населених пунктів відразу виникло багато запитань, на які сьогодні конкретних відповідей не дають ні обласна, ні місцева влади.
Як організовуватимуть процес тимчасового відселення? Чи розроблений план евакуації? Де розмістять людей, що вирішать виїхати? Хто забезпечить транспорт для переїзду? Що буде з майном, яке люди покинуть? На усі ці питання будемо шукати відповіді.

Майже секретний потяг
У суботу 15 липня у офіційному телеграм-каналі Мінреінтеграції з’явилася інформація про те, що з залізничного вокзалу м. Суми до Києва вирушив евакуаційний потяг, на якому мешканці Сумської області ,нібито, можуть безкоштовної виїхати у столицю. Станом на 16:00 17 липня 2023 р. Сумська обласна військова адміністрація не надала жодних офіційних коментарів і роз’яснень стосовно цієї ситуації. Єдине, що зазначив голова СОВА Володимир АРТЮХ: “Через Сумщину прямує поїзд з евакуаційним вагоном для постраждалих від війни громадян. Ці люди, на жаль, пережили жахи війни, окупації, є серед них і ті, чиє житло знищене через підрив Каховської ГЕС. Сьогодні вони повертаються до відносно мирного життя. Ми разом із волонтерами робимо все можливе, щоб вони мали де жити, отримали усі необхідні їм виплати, консультативну допомогу».
Наші колеги з «Кордон.Медіа» звернулися до волонтера ГО “Восток SOS” Ярослава КОРНІЄНКА, який є одним з координаторів евакуації, який прокоментував ситуацію з потягом: «… переселенці пішки з рф перетинають кордон у визначеному місці у Сумській області. Далі їх забирають волонтери, представники Мінреінтеграції, влади та доставляють до Сум. Із Сум евакуаційним потягом вони добираються до Києва, де для них приготовані місця для проживання в модульному містечку. Жителі Сумщини, які хочуть евакуюватися з 5-кілометрової прикордонної зони, також можуть скористатися цим потягом, але лише у якості безкоштовного транспортного засобу до столиці. На розміщення у ММ вони претендувати не можуть”.
Усі нюанси і подробиці про евакуаційний вагон читайте у наступному номері.

Екстреної евакуації не буде
Повідомлення про те, що на Сумщині незабаром почнеться евакуація населення, з’явилося у медіа-просторі у понеділок 10 липня. Багато хто з мешканців області, прочитавши лише заголовки повідомлень, почали сіяти паніку, заговоривши про масову екстрену примусову евакуацію, якій підлягають мало не всі мешканці прикордоння Сумщини.
“Екстреної та примусової евакуації жителів п’ятикілометрової прикордонної зони на Сумщині не буде, – наголосив під час брифінгу голова Сумської ОВА Володимир АРТЮХ. – Кожен мешканець прикордоння матиме право обирати – виїхати в безпечне місце чи залишитись проживати в населених пунктах, які щодня обстрілюються ворогом. Вона буде плановою – тільки тоді, коли люди приймуть рішення і нададуть письмову згоду про евакуацію або незгоду. Евакуація здійснюватиметься в межах районів. Наразі ми маємо зібрати інформацію про кількість людей, які бажають тимчасово евакуюватися з небезпечної території. У кожній громаді плани вже розроблені, наразі уточнюються місця, де будуть розташовані люди. Буде окремо повідомлений час евакуації, але аврального виїзду не буде – тільки за бажанням людей”.
Ворог за останні 2 місяці значно збільшив кількість обстрілів прикордонних територій Сумської області – 1349 обстрілів, порівняно з попередніми місяцями цей показник виріс вдвічі. 28 авіаударів, 20 атак «Шахедів», більше 22 – інших літальних апаратів – така статистика роботи ворога на наших територіях протягом травня-червня 2023 р. Особливістю 5-кілометрової зони є ще й те, що окрім повітряного озброєння, там використовуються і інші засоби ураження – це й РСЗВ, і міномети, і, навіть автомати. Ні для кого не секрет, що почастішали у прикордонній смузі і випадки виявлення ворожих диверсійних груп. І, хоча, за словами очільника СОВА, наші захисники працюють на максимумі, миттєво виявити і знешкодити ДРГ не завжди є можливим. Саме через це за останні декілька місяців лише від дій ворожих диверсантів загинуло 11 мирних мешканців області, серед яких троє енергетиків і шість лісівників, які виконували свої професійні обов’язки, і двоє мирних громадян, які їхали у своїх справах.
Останній трагічний летальний випадок стався 13 липня у с. Попівка Великописарівської громади. Там внаслідок осколкових поранень, отриманих у результаті обстрілу рашистами, на власному подвір‘ї загинув 60-річний місцевий мешканець. Усього ж протягом 2 останніх місяців від дій ворога загинув 41 мирний мешканець Сумської області, серед них 1 дитина, ще 81 людина отримала поранення.
Звісно, руйнувань зазнає й інфраструктура: пошкоджено 22 багатоповерхових будинки, 188 – приватних, 88 одиниць цивільної техніки, багато кілометрів ЛЕП.
З огляду на ситуацію, яка склалася, і з метою забезпечення безпеки мирних мешканців області, обласна влада і військові скликали Раду оборони, на якій і було прийняте рішенні про евакуацію населення з 5-кілометрової зони.

Робота ведеться на місцях
Станом на понеділок 17 липня, коли газета відправлялася у друк, не було оголошено про початок евакуаційних заходів по області. Але системна підготовча робота ведеться на місцях, щоб дати жителям прикордонних населених пунктів гідну альтернативу подалі від кордону у безпечних районах. Розпорядження щодо евакуації людей із п’ятикілометрової зони від Державного кордону України облаcна військова адміністрація ще не видала. Всі плани, маршрути евакуації, алгоритми дій і взаємодії усіх служб, в першу чергу, місцевих органів влади та військових, відпрацьовані. Евакуація буде проводитися з відповідним прикриттям військових ЗСУ, аби не дати ворогу жодного шансу здійснити провокацію і наразити наших жителів на небезпеку. Евакуація розпочнеться тільки після того, як кожній родині, кожному жителю прикордоння буде роз’яснено їхні права, забезпечені необхідні засоби і ресурси, а також після того, як кожна родина у прикордонних населених пунктах буде готова до переміщення. Це офіційна позиція представників СОВА.
Голови територіальних громад, кожен по-своєму, готуються до реалізації таких планів. Так, міський голова Сумської МТГ Олександр ЛИСЕНКО вже провів засідання з робочою групою, яка буде опікуватися питаннями надання допомоги в евакуації з прикордоння. Вже складається перелік об’єктів, де зможуть розміститися люди з прикордоння, з’ясована кількість транспорту, яку зможе надати сумська громада для евакуації.
На Шосткинщині, яка є однією з найбільших за територією і кількістю людей, які підпадають під переселення, шукають варіант, де можна розмістити евакуйованих. Так, на апаратній нараді при голові Шосткинської територіальної громади Миколі НОЗІ, директор Шосткинського центру первинної медико-санітарної допомоги Олександр ЖУК повідомив, що переобладнати на житло для внутрішньо переміщених осіб планують Чапліївську амбулаторію загальної практики сімейної медицини. За словами медика, в амбулаторії можна обладнати десять кімнат для розміщення переселенців. А для пришвидшення ремонтних робіт з місцевого бюджету будуть виділені додаткові кошти.
У Білопільській громаді під евакуацію зараз потрапляють 20 населених пунктів. По деяких з них, як наприклад село Волфине, питання вже, на жаль, навіть не підіймається, адже звідти виїхали усі мешканці, а саме село, як таке, існує лише на папері, адже ворог розбив там усі будинки.
По інших населених пунктах старости працюють на місцях. Голова Білопільської громади Юрій ЗАРКО зазначив у інтерв’ю СТС: “Нами вже раніше опрацьовані списки тих, хто хоче виїхати, а хто хоче залишитись. Ми робили це ще до моменту оголошення про евакуацію. Хтось має бажання евакуюватися зараз, хто не хоче взагалі, а хтось згоден по осені, після збору врожаю і після вирішення питання з худобою і птицею. Ми наполегливо рекомендуємо виїхати особливо тим родинам, де є діти”. Склали у громаді вже і свій план евакуації, прорахували, скільки транспорту потрібно, навіть знаємо тих, хто знайшов сам, куди йому виїхати. Що стосується тих, кому нікуди їхати, то для сімей з дітьми ми маємо пропозиції від різних гуманітарних фондів розмістити їх на територіях модульних містечок. Іншим будемо шукати житло у безпечніших районах громади. Співпрацюємо у цьому плані і з Недригайлівською громадою, і з Лохвицькою і Пирятинською громадами Полтавської області”.
Найбільшою пересторогою тих, хто з якихось причин не хоче виїжджати в евакуацію, є те, як буде налагоджене їхнє життя. Ніхто з посадовців чіткої відповіді на це питання не дав. “5-кілометрова зона – майже 90 відсотків від усіх прильотів по області. Тому її ще називають зоною смерті. І краще, якщо на цій території людей не буде. Якщо люди вирішать залишитися там, то безумовно, поліція, ДСНС, військові будуть робити все, щоб убезпечити їхнє життя, наскільки це можливо. Але потрібно розуміти, що ми не можемо постійно наражати на небезпеку фахівців, наприклад, енергетиків тощо. У нас є проєкт, де ми будемо створювати такі умови у другій полосі (за зоною зіткненні) для переселенців, будувати такі мікрорайони, які віддалені від небезпеки, де є енергетика, медицина, освіта. Це будуть містечки для переселенців. Переселяти можна буде прямо вулицями. Такий досвід вже використовувався в інших прикордонних областях”, – говорить Володимир АРТЮХ.
А поки тим, хто виявив бажання виїхати, запропонували у якості житла розміститися у дитячих садках, спортзалах шкіл і санаторіях, які вже досить довгий час не функціонували. Питання, чому після 510 днів війни і досі не збудоване жодне модульне містечко у області, залишається відкритим.

Нові обмеження
Рада оборони Сумської області не лише вирішила провести масову евакуацію мешканців області, а ще й ввести для них деякі обмежувальні заходи. Стосуватимуться вони тих, кому не пощастило жити у 20-кілометровій зоні від державного кордону з ворогом.
Отже, у 20-кілометровій зоні ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
– проведення мирних зборів, мітингів, походів, демонстрацій, культурних, спортивних, розважальних, соціальних, релігійних, рекламних, наукових, освітніх, професійних тематичних та інших масових заходів, окрім проведення поховальних ритуалів, і заходів, пов’язаних із вшануванням загиблих у боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України;
– проведення всіх видів робіт поза межами населених пунктів у комендантську годину;
– здійснення будь-яких польотів легкомоторних літальних апаратів, квадрокоптерів тa інших безпілотних літальних апаратів і повітряних безмоторних засобів;
– рибальство, проведення дозвілля у прибережній смузі та на водоймах, у тому числі плавання всіх видів плавзасобів на річках, озерах, інших водоймах;
– полювання;
– носіння цивільними особами військової форми одягу (будь-яких елементів військової форми одягу);
– пересування та перебування осіб у лісових масивах та лісосмугах, окрім працівників установ та організацій, на яких покладено обов’язки контролю за збереженням природних ресурсів, пересування та перебування яких узгоджено з військовим командуванням та командуванням підрозділу охорони державного кордону не пізніше, ніж за 12 години до початку робіт та негайного інформування останніх після їх закінчення.
У 5-кілометровій зоні забороняється пересування транспортних засобів, окрім автомобілів екстреної медичної допомоги, аварійних бригад комунальних служб для локалізації аварійних ситуацій, патрулів Національної поліції, ДСНС за попереднім погодженням із комендантами населених пунктів, районів та області.
Пересування цивільних осіб у межах території контрольованого прикордонного району вздовж державного кордону України завширшки 2 км, забороняється.

Ярослава Максимова, Панорама, №29-2023