Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

На Сумщині переселенцям допомагають із працевлаштуванням

1,999

Серед майже 89 тисяч переміщених осіб, які обліковуються у Сумській області, трішки більше ніж 40 тисяч працездатних. А це означає, що люди мають потребу у робочих місцях, з якими у нашій області і до повномасштабного вторгнення було не густо, а після лютого 2022 р. ситуація на ринку праці ще більше погіршилася.
Серед основних проблем працевлаштування ВПО на Сумщині можна виділити такі:
– невідповідність кваліфікації ВПО вакансіям на ринку праці. Більшість ВПО, які переїхали на Сумщину, мають досвід роботи у галузях, підприємства яких були пошкоджені або зруйновані внаслідок війни. Наприклад, багато ВПО працювали на промислових підприємствах, які були зруйновані під час бойових дій;
– незнання місцевого ринку праці. ВПО, які приїхали на Сумщину, часто не знають про можливості працевлаштування в регіоні. Це ускладнює їм пошук роботи;
– мовний бар’єр. Багато ВПО не володіють українською мовою, що ускладнює їх адаптацію на ринку праці.
Для забезпечення працевлаштування та соціальної підтримки ВПО, на Сумщині діє низка програм та заходів. Зокрема, активно працює в цьому напрямку Сумський обласний центр зайнятості, фахівці якого не лише становлять на облік безробітних із числа ВПО, а й активно допомагають таким людям брати участь у програмах з мікрогрантування власного бізнесу або перекваліфікації за рахунок освітніх ваучерів.
“Станом на кінець вересня 2023 р. на обліку у обласному ЦЗ перебувають 1013 безробітних з числа ВПО, допомогу по безробіттю отримували 695 осіб, працевлаштовано 188 осіб”, – повідомила начальниця управління реалізації політики зайнятості Сумського обласного центру зайнятості Оксана СИДОРОВА.
На жаль, поки далеко не всі переселенці знають і про ваучери на навчання, і про програму єРобота, яка, до речі, є урядовим загальноукраїнським проєктом і дозволяє громадянам України отримати мікрогрант на власну справу терміном на 36 місяців.
Отже, якщо ви або ваші знайомі належите до числа переміщених осіб і мрієте продовжити свій бізнес, який втратили через переїзд, то саме за цією програмою ви матимете змогу отримати від 50 до 250 тис. грн для відродження своєї справи, але за умови створення 1-2 робочих місць і повернення вкладених “у вас” державних коштів шляхом виплати податків на відповідну гранту суму.
У Сумській області програму єРобота втілюють протягом трішки більше року, і за цей час 7 людей зі статусом ВПО отримали мікрогранти у таких видах діяльності як надання медичних послуг, бджолярство, виробництво в’язаного одягу, діяльність у сфері харчування, швейна справа тощо.
Інша програма, за якою спеціалісти ЦЗ співпрацюють з ВПО – це програма «Ваучер на навчання». Вона направлена на те, аби безробітні переселенці могли адаптувати свою професійну підготовку до реалій сьогодення і потреб працедавців Сумської області шляхом або підвищення власної кваліфікації, або й повної професійної переорієнтації. Для цього держава оплатить вам 26 840 грн. Поки що такою нагодою у Сумській області скористалися лише 50 ВПО.
За усіма подробицями цих програм для ВПО усім зацікавленим слід звертатися до місцевих філій Сумського обласного центру зайнятості.

Ця програма/цей проєкт реалізується за підтримки програми “Український фонд швидкого реагування”, яку втілює IREX