Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

На Сумщині – кадрові зміни

2,695

На минулому тижні в Україні відбулася ціла низка відставок високопосадовців – в офісі президента, уряді, генпрокуратурі та обласних адміністраціях. Почалося все 21 січня, коли співпали дві події – за підозрою у хабарництві на суму 400 тисяч доларів було затримано першого заступника міністра інфраструктури Василя ЛОЗИНСЬКОГО, а у газеті «Дзеркало тижня» вийшло розслідування відомого журналіста, засновника проєкту «Наші гроші» Юрія НІКОЛОВА з промовистою назвою «Тилові пацюки Міноборони під час війни «пиляють» на харчах для ЗСУ більше, ніж за мирного життя». У розслідування йдеться про те, що МО України підписало договір з фірмою на суму понад 13 мільярдів гривень і закуповує продукти для харчування армії за цінами, завищеними у 2-3 рази. До речі, свою журналістську кар’єру Юрій Ніколов розпочинав у Сумах. А кількома днями раніше, за словами дуже поінформованих осіб, відбулися два таємні візити до Києва і дві зустрічі президента Володимира ЗЕЛЕНСЬКОГО. Одним з гостей був директор ЦРУ, особа іншого гостя не розкривається.

Кого звільнили
У понеділок 23 січня заступник голови офісу президента України Кирило ТИМОШЕНКО написав заяву про звільнення за власним бажанням, а у вівторок Володимир Зеленський підписав указ про його звільнення. Вже 24 січня президент призначив замість Тимошенка екскерівника Київщини Олексія КУЛЕБУ. Також у вівторок у пресслужбі офісу генерального прокурора повідомили про звільнення заступника генпрокурора Олексія СИМОНЕНКА – це той, хто свого часу підписав підозру колишньому президенту Петру ПОРОШЕНКУ. Його відставка пов’язана із поїздкою в Іспанію на новорічний відпочинок, яка набула широкого розголосу. У зв’язку з цим скандалом Володимир Зеленський також підписав указ, яким заборонив чиновникам виїзд за кордон в особистих справах під час війни. Третя гучна відставка відбулася у міністерстві оборони і повязана саме із закупівлями харчів для військових. З посади заступника міністра оборони пішов В’ячеслав ШАПОВАЛОВ. Він написав заяву на звільнення, щоб, за його словами, “не створювати загрози для стабільного забезпечення ЗСУ”. До речі, спочатку у міністерстві оборони називали це розслідування маніпуляцією, перекручуванням фактів і навіть погрожували журналістам звернутися до СБУ, щоб дізнатися, звідки вони взяли цю інформацію. Зрештою, скандал зам’яти не вдалося, тож у МО заговорили про технічні помилки і тому подібне. А потім вже пішов у відставку заступник міністра, який і відповідав саме за тилове забезпечення. Якраз у день відставок антикорупційний суд обрав запобіжний захід Василю Лозинському, відправивши його під цілодобовий домашній арешт. Також з посад заступників міністрів розвитку громад і територій звільнили Івана ЛУКЕРЮ і В’ячеслава НЕГОДУ, а Віталія МУЗИЧЕНКА – з посади заступника міністра соціальної політики. Крім того, кабінет міністрів підтримав рішення президента про звільнення керівників п’яти обласних державних адміністрацій – Київської Олексія Кулеби, Дніпропетровської Валентина РЕЗНІЧЕНКА, Запорізької Олександра СТАРУХА, Сумської Дмитра ЖИВИЦЬКОГО і Херсонської Ярослава ЯНУШКЕВИЧА, який пропрацював на цій посаді лише кілька місяців. Експерти та політоги припускають, що відставка Кирила Тимошенка є наслідком жорсткої боротьби в офісі президента між ним і керівником ОП Андрієм ЄРМАКОМ. Після звільнення Кирила Тимошенка, з оточення президента, яке було біля нього на момент приходу до влади, залишається тільки Андрій Єрмак.
Кирило Тимошенко у ОП був куратором регіональної та інформаційної політики, а також, зокрема, такої вартісної програми як “Велике будівництво”. Усі звільнені очільники областей – люди, яких безпосередньо пов’язують з ним, а областям, які вони очолювали, виділялися значні кошти за програмою «Велике будівництво». Для деяких з них звільненням справа може не обмежитися, у НАБУ (Національне антикорупційне бюро України), цілком можливо, будуть запитання до них і по програмі «Велике будівництво», і по зловживаннях, пов’язаних з розподіленням гуманітарної допомоги та коштів, які виділялися на відбудову областей.

Відставки та скандали на Сумщині
Скандали та відставки не обійшли й Сумщину. Як ми вже писали вище, президент підписав указ про звільнення Дмитра Живицького з посади голови Сумської ОВА. Дмитро Живицький очолював Сумщину з червня 2021 року. Можливо, якось «посприяв» цьому й нещодавній скандал з радником голови ОВА Олександром БЕЗНІСОМ, який на аудіозапису, що його оприлюднила сумська журналістка Олена АДАМЕНКО, погрожував працівникам підприємства «Дороги Сумщини». Ціна питання – більше 10 мільярдів гривень. Спочатку в ОВА назвали це нісенітницею, але трохи згодом Безніс виїхав за кордон згідно розпорядження голови ОВА, а потім написав заяву про звільнення за згодою сторін. Отже, тепер Сумщина чекає на нового очільника області. Хочеться, щоб ним стала досвідчена, чесна, компетентна, смілива людина, адже наша область кожного дня зазнає ворожих обстрілів, а також, хочеться нагадати, має найбільшу протяжність спільних кордонів з росією. Тож потрібно бути напоготові щохвилини. І від особи керівника області залежить дуже багато.
Чекає Сумщина й нового прокурора, адже того ж 24 січня вже колишній прокурор області Олексій ТУБЕЛЕЦЬ написав заяву, і наказом Генерального прокурора його звільнено з посади керівника Сумської обласної прокуратури. Тубелець очолював прокуратуру Сумської області з вересня 2020 року.
У п’ятницю 27 січня з’явилася інформація про те що, що СБУ проводить обшук у кабінеті Олега КЛИМЕНЧУКОВА, заступника колишнього голови Сумського ОВА та про те, що співробітники СБУ очікували на приїзд слідчого за адресою місця проживання голови Сумської облради Віктора ФЕДОРЧЕНКА теж для проведення обшуку в рамках кримінального провадження. Пресслужби СБУ та обласної прокуратури коментувати цю інформацію відмовилися.

Олександр Нестеренко залишив посаду командувача ОТУ «Суми»
26 січня відбулася ще одна кадрова перестановка на Сумщині – як на мене, дуже несподівана і, я б сказав, болюча для жителів Сумщини – командувач ОТУ «Суми» Олександр НЕСТЕРЕНКО повідомив, що він за рішенням керівництва залишає посаду командувача ОТУ «Суми».
«Наразі за рішенням вищого військового керівництва відбуваються заплановані ротаційні зміни, зміна командувача та особового складу ОТУ «Суми». Запевняю, що зона відповідальності ОТУ «Суми» контрольована, тому немає приводу для хвилювань», – написав він на своїй сторінці у ФБ.
Олександр Нестеренко – бойовий генерал, який з перших днів війни захищав столицю, потім брав участь в обороні та звільненні Сумщини та Харківщини. Призначений командувачем ОТУ «Суми» у квітні 2022 року. Він зробив дуже багато для укріплення обороноздатності Сумщини, чим заслужив пошану та повагу від жителів області та військових.
«За 9 місяців командування оперативно-тактичним угрупованням «Суми» було багато викликів, навчання, бойового злагодження, заміна батальйонів та вирішення питання їхнього забезпечення, лікування військовослужбовців та, на жаль, прощання з загиблими, і все ж таки утримання стабільної та контрольованої ситуації на прикордонні з ворогом. Спільно з військовою адміністрацією, керівництвом міст та громад реалізовано комплекс заходів, побудовано лінію оборони області, яка нарощюється й укріплюється щодня для стійкості оборони та комфорту наших військових. Відпрацьовано різні елементи стабілізаційної та оборонної операцій, завдяки яким військові на Сумщині готові до будь-якого розвитку подій. Запевняю, наші бійці демонструють високий рівень готовності для виконання завдань за призначенням. Бойовий дух на високому рівні, особовий склад готовий, командири навчені, штаби підготовлені. Ситуація на Сумщині стабільна та контрольована! Підрозділи ОТУ «Суми» готові реагувати на будь-які зміни безпекової ситуації на Сумщині та у визначеній смузі відповідальності. Завжди залишаюсь на зв’язку, якщо необхідно моє втручання, порада та допомога. Сумщина – мій дім, моя маленька Батьківщина, тому навіть на відстані буду робити все залежне від мене для захисту прикордоння. Віримо в ЗСУ! Разом до Перемоги! Слава Україні!» – так прокоментував цю ситуацію генерал Олександр Нестеренко. Дякуємо за службу та захист нашої Сумщини, пане генерале!

Анатолій Поляченко, Панорама, №5-2023