Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

На Сумщині активно створюються «Класи безпеки»

2,886

В умовах війни створення умов для безпеки мирних жителів є одним з найголовніших пріоритетів для влади. Особливо це стосується безпеки юних українців – адже це наше майбутнє і водночас одна з найвразливіших категорій населення, зважаючи на їх юний вік та відсутність життєвого досвіду. Одним з основних завдань безпеки під час війни є запобігання таким ситуаціям, коли дитина може опинитися у небезпеці. Це стосується не лише фізичної безпеки, а й психологічної, кібербезпеки тощо. Коли ти попереджений та навчений хоча б основам того, як не опинитися у складній ситуації – це дуже добре і значно знижує ризик потрапляння у складні обставини. Тож саме з такою метою створена і розвивається програма «Класи безпеки», яка повинна навчити дітей заходів безпеки, обережності, обачливості й тому, як поводити себе в небезпечних ситуаціях.
Ця програма активно розвивається у Сумській області. Це й не дивно, адже саме Сумщина має найбільший спільний кордон з росією – більше 560 кілометрів, і кожного дня зазнає обстрілів з боку російських загарбників. Тому влада відчуває особливу відповідальність за життя і здоров’я юних жителів області. Впроваджують цю програму спільними зусиллями освітяни, фахівці ДСНС України у Сумській області, а також представники обласної поліції. І тут є, як то кажуть, свої непогані результати.
Так, станом на кінець квітня 2023 р. у області функціонує вже 89 “Класів безпеки”. Тут, у безпечному просторі фахівці ДСНС роз’яснюють дітям порядок дій при виявленні вибухонебезпечних предметів, що потрібно, а що не потрібно робити, коли вони їх виявили. Заняття проходять в ігровій формі з залученням матеріалів наочної агітації з питань пожежної, протимінної, техногенної безпеки та цивільного захисту. «Класи безпеки» обладнані інтерактивними засобами та містять тематичну поліграфічну продукцію, розроблену ДСНС України спільно з Дитячим фондом ООН UNICEF Ukraine, які допомагатимуть школярам краще засвоювати важливі знання.
Протягом найближчих пів року голови територіальних громад області спільно з освітянами мають доопрацювати тему впровадження фахівців з безпеки у навчальних закладах; фахівців з психологічної підтримки педагогів, для підвищення рівня їх обізнаності щодо надання психологічної допомоги здобувачам освіти; посприяти розвитку пілотного проєкту «СпівДія заради дітей» зі створення просторів неформальної освіти та психоемоційної підтримки для дітей. Також до наступного навчального року школи у тих громадах, які знаходяться у безпосередній близькості до кордону, мають обладнати тривожними кнопками, адже у таких громадах безпекова ситуація може змінитися буквально за лічені хвилини.
Обласна влада, очільники громад області і освітяни планують зробити усе від них залежне, аби у новому навчальному році діти Сумщини мали змогу здобувати освіту у очній формі у відносно безпечних освітніх закладах. Влада запевняє, що до початку нового навчального року «Класи безпеки» повинні з’явитися у кожній школі області.
Безперечно, це завдання буде виконано, адже вже зараз відкриття повністю обладнаних “Класів безпеки” йде активними темпами. Так, лише за минулий тиждень, за повідомленнями головного управління ДСНС України у Сумській області, відкрито понад десять таких класів.
Вони запрацювали на базі загальноосвітньої школи с. Некрасове Шосткинського району, Верхньосироватського ліцею Сумського району, Андріяшівського ліцею, Гудимівської гімназії, Саївського ліцею, що на Роменщині, Путивльського ліцею ім. Радика Руднєва в м. Путивль, Хоружівського навчально-виховного комплексу, що на Недригайлівщині, Низівського ліцею у Сумському районі, у Сумській спеціалізованій школі № 1 ім. В. Стрельченка, Кролевецькому ліцеї № 2 ім. М. Лукаша тощо.
На відкритті «Класів безпеки» завжди присутні педагоги, працівники ДСНС та поліції. Фахівці ДСНС розповідають школярам про вибухонебезпечні предмети – на які види вони поділяються, де більше ймовірності на них натрапити та що у таких випадках робити. Нагадують також про необхідність дотримуватись правил пожежної безпеки в побуті, пояснюють, як можна приборкати пожежу за допомогою первинних засобів пожежогасіння, як діяти у випадку оголошення повітряної тривоги.
Але цим справа не обмежується – майже завжди після закінчення заходів школярів ще чекає захоплива зустріч з рятувальною технікою та спілкування з вогнеборцями. Тож кожен учень має можливість побачити пожежно-технічне озброєння, приміряти одяг та обладнання та навіть спробувати приборкати умовну пожежу. І такі практичні навчання діти завжди зустрічають із захопленням, у ігровій та розважальній формі набуваючи дуже потрібних навичок та основ безпеки. Безперечно, такі проєкти, як «Клас безпеки» відіграють важливе значення у навчальному процесі, стаючи базою для проведення спеціальних занять, під час яких діти можуть детально ознайомитися з тим, як уникати ризиків та правильно поводитися у небезпечних ситуаціях. А в наш час, особливо у прикордонних областях, до яких належить і Сумщина, такі навички та вміння можуть у небезпечних ситуаціях зберегти не лише здоров’я, а й врятувати життя.

Анатолій Поляченко, Панорама, №21-2023

“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб пітримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів”.