Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

На Сумщині абітурієнти другий рік поспіль складатимуть НМТ: чим тест відрізнятиметься цього року

3,519

Наближається літо, канікули, відпустки та час вступних іспитів для тих, хто ще не має вищої освіти, але мріє про неї. Цьогорічні абітурієнти, як і їхні тогорічні попередники, аби стати студентами будь-якого вищого навчального закладу України, мають пройти Національний мультипредметний тест (НМТ). Це саме він прийшов на зміну традиційному вже ЗНО, але має декілька відмінностей, які полегшують життя випускникам.
Отже, НМТ є системою вступних іспитів до вищих навчальних закладів України. Ця система вступних іспитів обов’язкова для учасників вступної кампанії до вищих навчальних закладів в Україні.
Цього року, як і минулого, для вступу на бакалаврський (магістерський — для медицини) рівень вищої освіти абітурієнтам Сумської області потрібно буде пройти Національний мультипредметиий тест (НМТ). Даний вид екзамену “пройшов обкатку” минулого року, але тоді це скоріше був експромт, який, як пізніше виявилося, був досить вдалим. Співробітники УЦОЯК цілий рік працювали над вдосконаленням і виправленням помилок тогорічного тесту, і абітурієнти-2023 матимуть більш досконалу версію і шлях проведення НТМ.
Як зазначає директор Департаменту освіти і науки Сумської обласної адміністрації Вікторія ГРОБОВА, цього року у Сумській області налічується майже 5 тисяч випускників. Станом на 20 квітня для проходження НМТ-2023 вже зареєструвалися 4913 претендентів з-поміж випускників закладів загальної середньої освіти Сумської області. У порівнянні з минулим роком ця цифра дещо скоротилася, адже того року вступний тест у Сумській області проходили приблизно 5,5 тисяч осіб.

Новації НМТ-23
“НМТ-23, як ми вже зазначали, зазнав деяких змін і вдосконалень, відносно свого попередника, але його суть не змінилася. НМТ=ЗНО, але у дещо іншій формі: більш мобільній, компактній, сучасній, і такій, яка відповідає вимогам саме воєнного часу”, – повідомив директор Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти Олександр СИДОРЕНКО. Отже, повернімося до того нового, що стосується тесту.
ВІДМІННІСТЬ ПЕРША. Минулого року вступникам було запропоновано скласти лише обов’язкові предмети: українську мову, математику та історію України. Цьогоріч інструмент оцінювання доопрацьовано, і НМТ міститиме три блоки завдань, два з яких — обов’язкові, а третій — на вибір вступника. Обов’язкові навчальні предмети — українська мова й математика, а на вибір випускникам пропонують історію України, одну з іноземних мов (англійська, німецька, французька або іспанська), біологію, хімію та фізику. Поза увагою залишилася така навчальна дисципліна, як географія. Чому саме цей предмет випав зі списку, ніхто не пояснює, але ми припускаємо, що це пов’язане саме з повномасштабною війною. Обирати третій предмет НМТ учасники можуть самостійно, орієнтуючись на свій рівень знань з тієї чи іншої дисципліни. “Предмет на вибір є універсальним, тобто абітурієнт зможе вступити на будь-яку спеціальність із тим предметом, який він вибрав, — зазначив перший проректор СумДУ Сергій ЛЕОНОВ. – Майже усі ВНЗ України зробили саме так. Різниця лише у коефіцієнті, який при перерахунку балів НМТ у вступний бал окремо взятого закладу буде становити цей предмет”.
З міркувань безпеки ухвалено рішення про те, що НМТ для учасника проходитиме в один день. Тестування триватиме 180 хвилин, отже, на кожний блок відведено орієнтовно по 60 хвилин, але учасники зможуть самостійно розподіляти свій час, а значить, підійти до розв’язання тестів більш індивідуально.
ВІДМІННІСТЬ ДРУГА. Минулого року при проходженні НМТ абітурієнт не мав турбуватися про мінімальний пороговий бал для зарахування проходження тесту. Тоді це було виправданою мірою, адже багато територій України були нещодавно звільнені від ворога, діти ще не встигли оговтатись від стрілянини або тільки почали облаштовуватися з батьками на новому місці проживання. Тому у 2022 році вже сам факт того, що абітурієнт пройшов НМТ, вважався тотожним пороговому балу.
У 2023 р. для отримання результату за шкалою 100-200 балів з кожного блоку НМТ потрібно набрати не менше 10% від загальної кількості тестових балів. Таблиці переведення затверджено Міністерством освіти і науки. Після завершення виконання всіх завдань НМТ кожен учасник отримає інформацію про кількість тестових балів за кожний блок. Для конкурсного відбору будуть використовувати результати виконання кожного блоку, переведені в шкалу 100-200 балів.
Отже, одразу після тестування учасник знатиме не тільки кількість набраних ним тестових балів, а й зорієнтується в тому, якими є його результати для вступу. Для всіх спеціальностей встановлено коефіцієнти до результатів кожного блоку НМТ. Інформація про значення цих коефіцієнтів міститься в Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2023 році.
Зверніть увагу, що цього року, як і минулого, для вступу у ВНЗ України не будуть враховувати середній бал атестата про отримання повної загальної середньої освіти. Це великий мінус для дітей, які старанно вчилися у школі протягом усіх шкільних років, і плюс для тих, хто виконував свої шкільні обов’язки абияк.

 

НМТ-2023 буде відбуватися в спеціальних тестових центрах. Учасники повинні мати при собі документ, що засвідчує їх особу

 

Освітні ТЕЦ
Як і минулого року, НМТ-2023 матиме дві сесії – основну і додаткову. Основна – 5-23 червня 2023 року, додаткова – 11-24 липня 2023 року. Претендувати на участь у додатковій сесії матимуть змогу лише ті абітурієнти, які не склали основну сесію з поважних причин.
Для того, аби кожен зареєстрований абітурієнт мав змогу пройти НТМ-2023, у Сумській області за погодженням з Сумською обласною військовою адміністрацією та Департаментом освіти і науки СОВА, як і минулого року, визначені місця проведення НМТ – тимчасові екзаменаційні центри (ТЕЦ).
Вимоги до ТЕЦ досить жорсткі як від військових, так і від освітян. Центри мають бути оснащені якісною комп’ютерною технікою, мусять мати укриття, у яких за потреби будуть розмішені ті, хто проходитиме НМТ, а також у закладі, де буде розміщено ТЕЦ, має бути у наявності резервне джерело електроенергії. Зараз у Сумській області уже сформований перелік таких центрів, але їхні адреси абітурієнти отримають лише напередодні самого іспиту. Це обумовлене питаннями безпеки.
Реєстрація на НМТ-2023 вже завершилася, тепер вступникам залишається лише практикуватися у проходженні тестів, актуалізувати свої знання і підготувати себе психологічно до найголовнішого на даний час випробування у своєму житті.

Олена Миколаєнко, Панорама, №18-2023

“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб пітримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів”.