Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

На ремонт доріг у Хотінській ОТГ було виділено 34 мільйони гривень

208

Голова однієї з найкращих громад Сумського району Хотінської ОТГ Микола Торяник на місцевих виборах став володарем кількох досягнень у всеукраїнському масштабі, які навряд чи комусь вдасться перевершити. По-перше, Микола Іванович на виборах голови ОТГ не мав жодного конкуренту, по-друге, він набрав на виборах 99% голосів “за”, а по-третє, не отримав проти жодного голосу. Вражає, чи не так? Тож нашу розмову ми почали саме з запитання: як же таке вдалося?

R: Миколо Івановичу, як Ви досягли таких показників – ні одного конкурента, 99 відсотків за, жодного голосу проти. Чим це пояснюєте? Змусити так голосувати неможливо, якщо навіть такий варіант взяти до уваги.
М.Т.: Зараз такий час і такий народ, що змусити – це тільки шкодити собі. Я думаю, головне – це те, що люди побачили, що і як ми робимо. І мабуть, робимо правильно. Я вважаю, що ці вибори – це лакмусовий папірець, який показав – правильно ми йдемо чи ні. Ми розробили певну стратегію будівництва і розвитку наших територій, громад. Безперечно, не всі були згодні. Але я сказав: “Ви вибрали мене, тому вірте мені. Якщо не так, будуть вибори, оберете іншого”. І те, що отак люди проголосували, говорить про те, що ми робимо правильно – я і моя команда. Я не кажу, що це заслуга моя, але у цій всій ситуації є певна заслуга і моя особиста. Але, перш за все, це заслуга всієї команди, заслуга депутатського корпусу, бо депутатський корпус, як я вже говорив неодноразово, не ставив палиці в колеса, як у деяких інших громадах. Ми не ділили депутатів на своїх і не своїх, як це дехто вже робить. У нас депутати були всі наші, нашої громади. Мене навіть не цікавить, у якій партії депутат. Для мене головне лише одне – якщо ти любиш своє село, свою громаду, тоді нам з тобою по дорозі. Одне тільки зауваження – йти будемо дуже швидко. Якщо в тебе болять ноги, то краще не йди у депутати. Бо будемо йти дуже швидко, будемо приймати такі рішення, за які прийдеться відповідати. Я казав депутатам: “Ці рішення неординарні, можливо, в якійсь мірі ризиковані, але це для блага громади”. І ми йдемо і працюємо вже три роки. Чому не кажу чотири, бо перший рік практично пішов на створення громади. За три роки ми зробили найбільше, я думаю.

R: А Ви чекали, що може бути такий результат на виборах?
М.Т.: Безперечно, не чекав. Я навіть не думав, що не буде конкурентів. Я вам скажу чесно, я уже трохи і підзаморився. Якби сьогодні я побачив, що пішов хтось на голову громади такий, який буде робити все те, що ми намітили, і хто дійсно спроможний втілити в життя всі наші плани, то я б, може, і не пішов. Я й так реєструвався пізненько, вже в останній день. Я б попросився старостою у Кіндратівку, і мене б це задовольнило. Але такий характер у мене, що якщо вже взявся, то буду працювати – мокрий, загнаний,стомлений. І так само колектив увесь працює.

R: Ви задоволені роботою свої заступників, керівників підрозділів? Вони залишаються чи, може, будуть якісь кадрові зміни?
М.Т.: Трішки будуть, але не у “вищих ешелонах влади” у громаді. Задоволений чи незадоволений? Зважаючи на мій характер, радий за їх роботу і водночас всіма незадоволений. Але ж це люди, це не боги. І вони працюють на межі своїх можливостей — хтось, може, більше, хтось, може, менше. І я розумію, хто скільки може. Тому, в принципі, задоволений, можна сказати.

R.: Яка ситуація у громаді у зв’язку з цим коронавірусом, локдауном вихідного дня. Уже говорять знову й про повний локдаун. Громада до цього готується, хворі є?
М.Т.: На жаль, є хворі, але ситуація стабільна, контрольована, нема ніякої паніки. У нас в громаді Кіндратівка буквально місяць назад масово перехворіла, в тому числі і я, і вся моя сім’я. Важкий то був час, бо й лікарі хворіли. Велика вдячність головному лікарю Людмилі Степанівні Дорошкевич. Людина фактично на межі можливостей відпрацювала, все витягнула, все контролювала. Я телефоную їй, запитую: “Що у нас, уже локдаун чи ні?” Вона каже: “Микола Іванович, держимося”. Фінансово ми забезпечені, буквально недавно на 100 тисяч набрали для лікарні всього, що необхідно, на 65 тисяч для закладів освіти купили всього, що потрібно для профілактики, боротьби з цим коронавірусом. Все, що наші установи й заклади просили, ми їм дали, задовольнили стовідсотково. Потрібно буде ще – ще придбаємо. Якщо треба апарат ШВЛ, купимо й апарат ШВЛ, але ж інше питання, що ним треба вміти користуватися. Як каже Людмила Степанівна, нам потрібно тільки те, на чому можемо працювати і лікувати.

R: Хоч і коронавірус, але громада працює і планів амбіціозних дуже багато було на цей рік.
М.Т.: Нормальненько все у нас. До Нового року всі роботи будуть закінчені, все, що ми планували, зробимо. Ми реконструювали у цьому році їдальню та харчоблок у Хотінській школі загалом майже на мільйон гривень, більш ніж на півмільйона закупили обладнання. Все старе викинули, поставили все нове, сучасне. Зробили ремонти, все поміняли. Зараз меблі закупили. І такий самий ремонт йде у Олексіівській школі, там ми харчоблок до Нового року закінчимо. Закупили матеріали для ремонту дитячого садочку у Олексіївці. Зараз почнемо роботи там. По дозвіллєвому центру, бібліотеці – роботи всі закінчені. Хочу подякувати компанії “Еліт Буд”. Перший раз зустрічаю таку компанію, яка так чітко, красиво і швидко працювала. До речі, скажу, й дешево. Сто тисяч зараз виділили, закуповуємо меблі у бібліотеку, і до Нового року ми повинні її запустити. Стадіон уже працює, дітки грають, бігають, займаються спортом. Залишилося встановити огородження. Виділили кошти – 57 тисяч, шукаємо сітку, хочемо таку, як на “Барсі”.
Що стосується доріг. Дорога від Писарівки до Хотіні, на яку було виділено 24 мільйони, вже на завершальному етапі, другий шар покриття уже кладуть, більше половини поклали. Ми її зробимо в строк. Дорога зроблена по вулиці Поштовій у Хотіні за 2 мільйони 300 тисяч, дорога зроблена в цьому році до Кіндратівки – мільйон вісімсот тисяч, ямковий ремонт. Також дорогу зробили у Олексіівці, асфальт повністю поклали по центральній вулиці – десь у межах трьох з половиною мільйонів. Ну і так ямкові ремонти робили до Новомиколаївки, до Водолагів, до Біловодів і зараз робимо на Журавку. А взагалі, на дороги по Хотінській ОТГ в цьому році ми витратили 34 мільйони гривень.

R: До Хотінської ОТГ приєднуються Біловоди.
М.Т.: Нормальненько все буде. На сесії все приймемо, безболісно все відбудеться. Ми й до цього добре контактували з Даниленко Миколою Володимировичем, сільським головою Біловодів, він зараз буде депутатом Хотінської ОТГ, тому ми це все попередньо обговорили. У мене на столі лежить штатний розпис, ми бачимо, хто скорочується, хто куди йде. Ми хочемо безболісно всіх працевлаштувати. Є порозуміння з Цупром, Сітаком – це “Технологія”, там базове сільгоспгосподарство, будемо співпрацювати. З нового року будемо дивитися кожен об’єкт, Біловоди будемо підтягувати до рівня нашої громади.

R: Як оцінюєте вибори по Сумському району – голів ОТГ, депутатів районної ради?
М.Т.: Що стосується виборів голів ОТГ, то фактично обрали тих, кого я й чекав. Люди дали оцінку діяльності тих голів, хто працював до цього, своїми голосами і своєю підтримкою. Єдине, я чогось думав, що по новоствореній Юнаківській громаді все-таки хтось буде з хлопців (маються на увазі голова Юнаківської сільради Григорій Скляров та голова Кияницької сільради Анатолій Рибальченко – А.П.) Оце неочікувано, всі інші були очікувані. Що стосується райради, то я спілкувався з депутатами, був на засіданні комісії – вони чекають, що буде якась конкретика, якісь зміни – фінансові, бюджетні. Сьогодні ми не можемо сказати, що таке буде районна рада і які будуть її основні функції.

R: Кілька днів тому відбулася зустріч голови Сумської райадміністрації Віталія Бурбики з головами ОТГ. Про що говорили, про що домовились?
М.Т.: Я там не був, від нашої громади була Тетяна Вікторівна Орлова. Якраз у цей день у нас у громаді був субботник. У нас є село невеличке, Андріівка, там живе лише 12 чоловік. Тож керівник агропідприємства “Гарант” Василь Вікторович Єльніков, величезна йому подяка, який там завжди (і не лише там) чистить дорогу від снігу, попрохав привести в порядок дорогу – чагарники, дерева прибрати, щоб техніка його могла проїхати. Він своїх людей дав, я поїхав на суботник, своїх людей зібрав, соціальну сферу. І ми там розчистили, нормальненко зробили. Ви ж знаєте, якщо ти вже вишикував полки у бій, то треба, щоб і командир там був. Тому Тетяна Вікторівна поїхала, ми знали, що там буде обговорюватися. Головне було – яка буде ситуація з комунальними підприємствами районними, з комунальним майном районним. Ми озвучили свої пропозиції голові райадміністрації, я думаю, це питання ще буде не раз розглядатися і обговорюватися. Зараз нам віддають бібліотеку районну, ну вона у нас і знаходиться, а далі будемо дивитися по інших закладах районних – що і як.

R: Які зараз нагальні проблеми чи питання у Хотінській громаді?
М.Т.: Наш український народ такий, і я, зокрема, зі своїм характером, що, якщо у нас немає проблем, то ми повинні їх створити. Є звичайно, маленькі проблеми, зокрема з бюджетом, у зв’язку з тим, що не заплатили нам аграрії, яких держава звільнила від сплати, і невиконання маємо десь мільйон з копійками. Але у нас у запасі завжди є кошти, тому ми зараз хочемо перейти безболісно на наступний рік, щоб у вільному залишку були певні кошти. Тому що ми не знаємо, який буде січень наступного року по податках. Зараз, в принципі, займаємося в основному бюджетом, хочемо закрити бюджетний рік вдало, позакінчувати всі роботи, об’єкти. До речі, ще ми будуємо дендропарк у Хотіньській школі. В принципі, це буде такий великий туристичний об’єкт у нас. Навіть замахнулися на зоопарк свій. Не буду розкривати усіх таємниць, бо люди, як дізнаються, будуть весь час питати, коли вже зробимо. Отакі от плани, тепер уже дійшла черга у нас і до туризму. Ще люди з Хотіні звернулися, щоб зробити пляж. Я кажу, що ми допоможемо, але треба самоорганізуватися. Добре, відповідають, зробимо все, що в наших силах. Отакі молодці.

R: Якраз хотів запитати Вас про плани на наступний рік.
М.Т.: На наступний рік плануємо, скоріше всього, переїзд з Хотіні у Писарівку адміністрації. Так буде зручніше для довколишніх сіл. Ну й ситуація у Писарівській школі проблемна. Закінчимо навчальний рік, а там уже будемо приймати рішення разом з депутатським корпусом. Звичайно, будемо займатися дорогами. Є ще певні проєкти по дитячому садочку у Хотіні. Якщо ми робили у Олексіівці ремонт садочка, так би мовити, точково, то у Хотіні треба робити капітально – перекривати дах, утеплювати. Планів багато. До речі, ми не в наступному, а ще в цьому році хочемо зробити очисні споруди у Хотіні. Я кілька днів тому був в обласній адміністрації, мільйон двісті тисяч нам повинно зайти, ми триста тисяч співфінансуємо своїх коштів і до Нового року повинні львівське обладнання завезти, поставити. Єдине, що мене запитав заступник голови ОДА: “Ви впевнені, що до Нового року освоїте ці кошти?” Кажу: “За 10 днів зробимо”. А на наступний рік ми плануємо в Хотіні міняти всю каналізацію, замінити старі труби на сучасні пластикові. Плани хороші, амбітні, але будемо дивитися, який буде наступний рік. Знаєте, як говорять: “Добре розробляти плани тільки тоді, коли бачимо бюджет”. Ну й хокейний майданчик, може, нарешті відкриємо у Писарівці. Там і Новий рік можна зустрічати, інші заходи проводити та змагання. Був би лише мороз.

Анатолій Поляченко
Панорама №48-2020

Довідка
Хотінська ОТГ створена 18 грудня 2016 року і є однією з найпотужніших у Сумському районі. До неї входять 10 населених пункти – селише Хотінь, села Кіндратівка, Олексіївка, Писарівка, Костянтинівка, Степне, Андріївка, Володимирівка, Перше травня, Новомиколаївка. Населення – 5,5 тисяч чоловік, площа – 176,5 кв.км. З 2021 року до Хотінської ОТГ приєднаються села Біловоди, Журавка, Водолаги, Веселівка.
Незмінний керівник Хотінської ОТГ – Микола Іванович Торяник. До обрання головою Хотінської ОТГ з 2003 року очолював Кіндратівську сільську раду. А до цього – працював на різних посадах у правоохоронних органах