Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Міни, шахраї та пожежі: які небезпеки чатують на жителів Сумщини під час війни

3,872

Війна, яка триває в Україні вже 14 місяців, здавалося б, мала навчити українців відповідально ставитися до всього, що пов’язане з безпекою. На жаль, це не так — часто люди нехтують елементарними правилами, дотримання яких могло б запобігти багатьом нещасним випадкам, врятувати життя та зберегти здоров’я.

Обережно – міни
Весна вже у розпалі, активно ростуть та зеленіють трави, дерева, кущі. Звичайно, в таких умовах зростає загроза не побачити у високій траві або у кущах вибухонебезпечні предмети – снаряди, що не розірвалися та міни. Тому працівники ДСНС та рятувальники вкотре нагадують громадянам про правила поведінки та категоричну заборону відвідування лісів, особливо на тих територіях, які були окуповані або перебувають під обстрілами. Ворог хитрий та підступний – росіяни, яких вигнали з території області рік назад, залишили по собі чимало мін і продовжують скидати з безпілотників вибухонебезпечні предмети. Так що потрібно бути надзвичайно обережними в тих місцях, де є висока трава або густа рослинність. У випадку виявлення небезпечних знахідок, слід негайно повідомити представників влади, працівників ДСНС або поліцейських чи військових. Слід також твердо запам’ятати ще одну річ – користуватися мобільним телефоном можна лише, відійшовши на відстань не менш, ніж 100 метрів від таких предметів. Особливу увагу слід приділити безпеці дітей – незабаром почнуться канікули, тож у дітвори з’явиться більше вільного часу для ігор на свіжому повітрі. Хоча працівники ДСНС постійно проводять із школярами уроки на цю тему, однак батьківське слово ніколи не завадить. Попередьте дітей, що ні в якому разі не слід підіймати предмети, які можуть лежати на дорозі або в траві – навіть, якщо вони мають форму, наприклад, кулькової ручки, іграшки чи якогось іншого знайомого предмета – це може бути замаскована вибухівка. І звичайно, якщо діти знайдуть якісь вибухонебезпечні предмети, вони повинні негайно залишити це місце і попередити будь-кого з дорослих. Дотримання цих простих правила рятували і ще врятують здоров’я та життя дорослих і дітей.

Спалювати траву заборонено
Ще однією проблемою з настанням весни стало спалювання сухої трави, яке несе велику небезпеку і для життя людей і для оточуючого середовища. Спалювати траву заборонено вже давно, за це існує доволі суворе покарання, аж до кримінальної відповідальності, однак кожного дня відповідні служби повідомляють про такі випадки на Сумщині. Причому це відбувається не тільки у селах, а й у містах, зокрема, у обласному центрі. Кілька днів тому рятувальники виїздили на виклик, бо хтось підпалив суху рослинність у районі озера Чеха. А нещодавно у Сумському районі житель одного з сіл у стані алкогольного сп’яніння підпалив траву у лузі. Як наслідок – вигорів весь луг, а на додачу повністю згоріла двоповерхова дерев’яна дача у сусіда палія, який нічого не пам’ятає з того, що натворив. Таке недотримання законів та нехтування правилами пожежної безпеки часто приводить до сумних наслідків, яких можна було б уникнути, якби громадяни поводилися сумлінно та відповідально.

Шахраї активізувалися
Працівники правоохоронних органів відзначають, що останніми тижнями на Сумщині значно активізувалися телефонні та інтернет шахраї, які виманюють у людей величезні суми коштів – кожного тижня рахунок йде на сотні тисяч гривень. Чомусь люди, як їх не попереджають не вірити шахраям, перевіряти інформацію, не перераховувати кошти наперед за придбання товарів в інтернеті тощо, все рівно продовжують це робити і віддають шахраям та аферистам кошти. Причому на гачок шахраїв потрапляють як люди похилого віку (це ще якось можна пояснити), так і набагато молодші, які б повинні набагато краще розбиратися у цих «схемах», за допомогою яких з них виманюють кошти. Найрозповсюдженіший спосіб – це дзвінок начебто з банку і розповідь про те, що з картки намагаються зняти кошти (як варіант – хочуть взяти кредит чи строк дії картки закінчився). Тоді шахраї «виманюють» у людини всю необхідну їм конфіденційну банківську інформацію і знімають кошти з карток потерпілих. Тут правило безпеки просте – слід назавжди запам’ятати, що жоден банк ніяких операцій по заміні карток, перерахуванні грошей з вашого на якийсь інший рахунок, перевірки вашого пароля та подібне ніколи онлайн не проводить. Запамятайте це і ви ніколи не потрапите в тенета шахраїв й збережете свої кошти. Ще одне елементарне правило – ніколи не сплачуйте наперед за придбання товарів незнайомим людям в інтернеті – у 99 зі 100 випадків це шахраї, і після оплати ви не побачити ні своїх грошей, ні товару, якого, власне, й не було у так званих «продавців». Якщо хтось з ваших знайомих в одній із соцмереж просить позичити йому на кілька годин гроші, перекинувши на картку – значить, скоріше всього, сторінку вашого знайомого зламали. Зв’яжіться з ним телефоном або напишіть в будь-яку іншу соціальну мережу про цю ситуацію – він вам буде дуже вдячний.

Будьте пильними та уважними
Будьте уважними у соціальних мережах та у населеному пункті, де ви проживаєте. Особливо це стосується районів прикордоння, сіл та селищ. Якщо ви помітили незнайому машину або якихось підозрілих людей, чиї дії вам не подобаються – повідомте негайно керівництво громади, поліцію або військових. Запам’тайте номер машини та прикмети цих людей. Якщо вони ні в чому не винні – їх перевірять та відпустять. Гірше буде, коли ви не попередили про таких людей, а вони виявилися шпигунами чи зрадниками і дізналися у вашому населеному пункті багато інформації про військових чи розташування техніки та озброєння. Тож будьте пильними і тримайте рот «на замку» в таких випадках, особливо, коли ви щось знаєте чи бачили – і в реальному житті, і в інтернеті. Будь-які подібні запитання повинні вас відразу насторожити. Звичайно, в інтернеті ви не вирахуєте ворожого агента, тому спілкування з підозрілими людьми відразу закінчуйте, а от у реальному житті таких людей можна виявити та знешкодити, якщо бути пильними та уважними.

Польові роботи — лише з дозволу військових
На Сумщині розпочалися весняні польові роботи і вже зафіксовані випадки травмування людей та пошкодження техніки внаслідок підриву на вибухонебезпечних предметах. Тож прийнято рішення починати такі роботи лише з дозволу військових, які дислокуються на цій території. Механізм надання такого дозволу повідомив департмент агропромислового розвитку ОВА. Спочатку необхідно за дві доби до початку робіт у письмовій формі звернутися до відповідної ради (сільської, селищної, міської) і зазначити дату, час, місце проведення робіт, розташування земельної ділянки. Рада, у свою чергу, надсилає військовій частині це звернення з метою узгодження рекомендованого маршруту руху технічних засобів. Військова частина інформує суб’єкта господарської діяльності про безпечний маршрут руху технічних засобів (заїзд/ виїзд), а уповноважена особа суб’єкта господарської діяльності інформує безпосереднього виконавця робіт про безпечний маршрут руху технічних засобів. Звичайно, у ході польових робіт можна виявити й таку небезпечну знахідку, яка пролежала у землі не один десяток років.Так, у неділю 23 квітня у Конотопському районі місцевий аграрій знайшов саме такий предмет — радянську авіабомбу невеликого калібру часів другої світової війни. На щастя, аграрій все зробив правильно — негайно повідомив про цю знахідку рятувальників, які й знешкодили бомбу. За їх словами, корпус з детонатором зберігся і становив серйозну небезпеку. Якби на авіабомбу наїхали — вона б вибухнула. Отак пильність, уважність та правильні дії аграрія врятували від нещасного випадку.

Анатолій Поляченко, Панорама, №17-2023

“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб пітримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів”.