Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Мер ще не вмер

2,169

У слаборозвинутих суспільствах роль судді часто виконували шаман, чаклун або жрець. Хтось, наприклад, крав у людей коня, і ті приходили до чаклуна і запитували, хто крадій. Чаклун, відомо, ретельно перед тим почаклувавши, оголошував ім’я злодія, якого натовп тут же розривав на шматки. Сумнівів у тому, що чаклун може помилитись, не виникало, тим більше, всі бачили, як той крадій минулого тижня двічі проходив повз конюшню. Інших доказів люди не потребували, чаклун умів переконувати. Зрештою, чи варто заперечити і привертати до себе зайву увагу, якщо наступного разу чаклун може вказати на тебе?
В історії із затриманням мера Сум Олександра Лисенка у ролі чаклуна виступили пресслужби силових структур. Бо факт полягає в тому, що Олександра Лисенка не затримували на хабарі. На хабарі, що слідує з опублікованого відео, затримали начальника департаменту інфраструктури Олександра Журбу. Саме він лежав обличчям у асфальт, саме на ньому сидів чоловік у формі, і саме йому рекомендували полежати трохи як людині, що «втомилась на державній службі» (насправді ні, не на державній, це помилка). А мер Сум у цей час в районі вул. Псільської зустрічався з військовими. Напевне, випивали, щось обговорювали. Десь там його і затримали. Не на хабарі, не з грошима. Так, принаймні, слідує з матеріалів суду і заяв адвоката мера і прокурора. А ті фотографії, що ми всі бачили – майстерний колаж, що мусив створити повну ілюзію того, що саме Олександра Лисенка злапали на хабарі.
Ми зараз не говоримо про те, винуватий мер Лисенко чи ні, гарний він мер чи поганий. Ми говоримо про факти. Очевидно, що метою фейкового колажу про хабар було нанести репутаційну шкоду, щоб, використовуючи момент, позбавити його влади. На тлі розповсюдження фейкової новини по українських медіа і соціальних мережах зазвучали голоси про негайну позачергову сесію міськради, розпочався пошук секретаря міськради (партія «Слуга народу», звісно), який служить у ЗСУ. Звісно, тепер уся країна знає, що мера Сум Лисенка затримали на хабарі (дивіться світлини в новинах). Проте, коли дим розсіявся, і відбулося засідання суду, з’ясувалось, що нічого подібного не відбувалось. Тим не менш, меру оголосили підозру у вимаганні хабаря (начебто є відповідні записи таємного спостереження) і заставу у 3 млн. Сума, треба сказати, велика, судді зазвичай призначають залог приблизно рівний сумі хабаря. Начальнику департаменту інфраструктури рівно такий і призначили, до речі. – 1 млн. 400 тис. грн. Мер залог вніс і вийшов на свободу. Тепер на нього очікують допити і сесія міської ради, де двома третинами голосів депутатів його можуть позбавити повноважень. Чи є для цього законні підстави, враховуючи крихкі непрямі (принаймні, ті що відомі публічно) докази?
Доля Олександра Лисенка тепер напряму залежить від Олександра Журби. Якщо той піде на змову зі слідством і засвідчить, що діяв спільно з мером за попередньої згоди, то сидіти меру, напевне, у в’язниці. Якщо не скаже, то шанси залишитися на волі у Лисенка досить великі. Але це вже мої особисті домисли, ніяк не факти.
Проте, факт полягає в тому, що проти Лисенка (в незалежності від його причетності чи непричетності до злочину) застосували огидний брудний прийом. Ми можемо як завгодно ставитися до людини, до мера, але те, що сталося, неприйнятно. І наявно демонструє, як недалеко наше суспільство відійшло від епохи чаклунів.
За майже тридцять років роботи в медіа особисто я прийшов до одного висновку: правоохоронці діють або у власних інтересах, або у інтересах третіх осіб, або у інтересах закону. У власних вони діють, коли намагаються вичавити з підозрюваного якомога більше грошей («обілетити») і потім відпустити (як колись відпускали Клюєва, Чмиря та інших відомих). В інтересах третіх осіб правоохоронці діють тоді, коли треті особи за це їм платять або обіцяють подальші вигоди. Правоохоронців, які діють виключно в інтересах закону, я зустрічав вкрай мало. Але вони є. Та зазвичай правоохоронці використовують всі три методи. Тому ми не мусимо дивуватись їхнім дорогим машинам, будинкам і, в цілому, безбідному життю.
Не знаю, що там насправді, які докази, і в чиїх – власних, третіх осіб чи закону – діють правоохоронці, але справа, що починається з такої огидної брехні – дуже погана справа. І дуже багато говорить про українську систему правоохоронних органів.
Можете сваритися на мене, кричати, що я захищаю хабарника (не доведено ще), щось інше, але ви згадаєте про цей допис, коли з вами, вашими знайомими або родичами зроблять щось подібне. Не бажаю цього нікому, окрім тих, хто робить злочини. Та й проти них докази потрібно збирати законним шляхом.
І ще одна річ, узагальнююча, про яку багато писали. Факт полягає в тому, що Офіс президента веде досить активну і результативну боротьбу з мерами міст, які не контролює. В цілому, говорять про активний наступ на місцеве самоврядування. Знято з посад під різними приводами мерів Чернігова (там взагалі історія на голову не налазить), Полтави (а за ним і змінений непідконтрольний секретар міськради), мер Рівного, три роки триває боротьба ОП з мером Києва Віталієм Кличком. Чи вписується у цей ряд мер Сум? З одного боку, Лисенко має досить рівні стосунки з багатьма представниками партії «Слуга народу», з іншого – далеко не з усіма. І звісно, той ресурс міста, який є у Лисенка, аж ніяк не дістається в повній мірі, як би міг і як би того хотіли, «слугам». Неформальна більшість, судячи з голосувань по принципових питаннях, у Сумській міській раді у них, разом із ОПЗЖ (ну так, а що ви хотіли? Це ж місцева політика, де про бізнес-інтереси, а не про ідейні переконання) та «Європейською солідарністю», є. Тобто те, що у Верховній Раді «Європейська солідарність» – опозиція «СН», у Сумах не грає. Ну, і правильно, інтереси міста – вище партійних розбіжностей. Це такий жарт, у разі чого.
Будьте пильними. Четвертий рейх мусить бути зруйнованим. Допомагаємо ЗСУ, чим можемо і навіть більше.
І ще один невтішний висновок: якщо під час війни можливі такі речі, то надії на зміни у державі зовсім маленькі. Не хочу писати «після перемоги». Перемогу ще потрібно здобути.

“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів”.