Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Медсестра з Сумщини стала дизайнеркою одягу (Фото)

546

Колишня медсестра Наталія Галагуцька із Глухова стала дизайнеркою одягу і аксесуарів із валяної шерсті

Глухівчанка Наталія Галагуцька не ходить по магазинам у пошуках модного одягу та аксесуарів. Вона завжди може зробити шедевр своїми руками. Для цього використовує техніку валяння шерсті. Сьогодні в її колекції є палантини, валянки, черевики, шляпи, сумки, кардигани, іграшки. На одну з вечірок Наталія зваляла для себе ексклюзивну вечірню сукню.

У пошуку себе
Сьогодні Наталії – 42. Це молода, завжди усміхнена жінка, сповнена позитиву, нових ідей та задумів.

За професією вона медик. Відпрацювавши медсестрою у відділенні неврозів, жінка пішла на пенсію за вислугою років. Наташа ще з юності захоплювалась рукоділлям. В основному цікавилась плетінням, це в неї виходило на високому рівні. Багато знайомих та друзів замовляли їй речі, бо вони були бездоганні.

Та 10 років тому вона побачила, як з шерсті валяють шедеври і захопилась цим новим направленням.

– Я подивилась майстер-клас в інтернеті, як створювати вироби з шерсті технікою валяння. Мені це прийшлось до душі. Я вивчила ази, замовила першу партію шерсті та стала до справи, – розповідає героїня.

Перше, за що взялась Наталія – це був простенький шарф. Тоді вона була вагітна, залишався тиждень до пологів. Але майстриня так поспішала зваляти виріб, щоб, виписуючись з пологового, одягти того шарфика з валанами.

– Тоді мені він здавався просто шедевром. Вже пізніше я з посмішкою дивилась на нього, бо вже бачила що він аж ніяк не бездоганний, більше схожий на килимок. Але ж, як то кажуть, перший млинець – комом. Приблизно так було і в мене, – згадує вона.

Шлях до мети
Інтерес до валяння у Наташі не пропав. Згодом вона стала ще більш цікавитись цією справою. Записувалась на майстер-класи і впевнено йшла до своєї мети: стати професіоналом у виготовленні речей з шерсті. Навчання коштувало не дешево. Один урок обходився від 3 тис. грн. Але Наташа знала, що то їй просто необхідно, перш за все, для душі. Тому обирала те, що їй близьке і вивчала. Були очні майстер-класи, а були і онлайн через інтернет.

– Мене захоплювало те, що з купки волокна, волосинок на виході маємо такі чудові ексклюзивні вироби, – розповідає Наталія.

Мильна справа
У валянні виробів із шерсті є два методи – сухий (голкою) та мокрий ( з допомогою мильного розчину). Нашій героїні більше підійшов саме мокрий метод, тому його і почала вдосконалювати. Для цього береться шерсть з овець. Може бути природня – без фарб, а може вже одразу кольорова. Вона викладується шарами, яких може бути більше 10. А далі, крім рук, ідуть у хід рубель, катки, щоб розплескати збиту шерсть у відповідної товщини пласт. І так повторюється в декілька етапів. Зазвичай спершу площа виробу в два а то і три рази більша від кінцевого розміру, бо при валянні він зменшиться.

На словах, це, звичайно, розповідати просто. А коли дивишся на ділі, спостерігаєш, скільки сил та енергії віддає майстриня, то бачиш, який це трудоємкий процес. Матеріал після валяння виходить дуже міцним, бо при скатуванні між собою поєднуються лусочки шерсті, що і дає міць.

Як виявилось, шерсть має бути тільки з певних порід овець. Тільки вирощені в спеціальних кліматичних умовах тварини дають кудряві волокна, які і використовують дизайнери. Для виготовлення своєї колекції Наталія замовляє вовну з італійський, англійських, латвійських порід овець. Сто грам шерсті вартує 100-300 грн. Наприклад, для капців та валянок іде дешевша, для більш ексклюзивних речей – дорожча.

Перевага виробів з вовни – вони не втрачають форми, їх можна делікатно прати, вони антибактеріальні і здатні до самоочищення. Вироби з войлоку володіють терморегуляцією, тобто тримають температуру тіла: в них не жарко влітку і не холодно взимку.

Очі боялись, руки – робили
Наталя розповідає, наскільки безграничні можливості войлоку. Вона вже навчилась поєднувати його з натуральними тканинами, використовуючи метод нунофелтингу. Наприклад, їй не проблемно зробити двухметровий палантин у поєднанні шерсті і шовку, вага якого всього лиш 90 грамів.

– Це такий вийшов виріб, на який дивишся і здається, що він полетить, як пушинка. Там поєднані різні види різнокольорового шовку разом з шерстю, викладені візерунки. Особливістю є те, що нічого не зшивається, все поєднується методом валяння, – ділиться майстриня.

Одягнути з голови до ніг
Загалом з-під рук глухівської дизайнерки вийшло більше 100 експонатів. Це войлочні сумочки, жакети, светри, палантини, шляпки з беретами, сукні, і різне взуття.

Перші черевики Наталія робила на пробу для свого чоловіка. Говорить, що носив їх 5 років і з ними нічого не сталось. Але жінці захотілось вже виготовити для коханого нові черевики, більш вдосконалені, з іншою підошвою. Валянки маминими руками – то звичне взуття і для її дітлахів. Говорить, що вони перевірені морозами. В них ноги не потіють, не мерзнуть. Щоб взуття не виглядало буденним, майстриня прикрашає його чимось ексклюзивним, чи то вишивкою, чи то камінчикам.

Не обійшлось у майстерні Наталії Галагуцької і без вечірнього вбрання. Одного разу, готуючись до корпоративу, вона вирішила не купувати ніякого вбрання, а створити щось з шерсті, щоб було не таке, як у всіх, а ексклюзивне. Та справ на ой час було багато і завтра вже корпоратив, а одягу – нема. Тому прийшлось за один день зваляти сукню з накидкою, якою Наташа, звичайно, вразила всіх присутніх.

Попит на ексклюзив
Хенд-мейд завжди був недешевою справою. Він обходиться дорого як самим майстриням при виробленні експонатів, відповідно – і під час продажу тримає ціну. Так, наприклад, тільки собівартість валяного плаття з шовку обійдеться близько 2 тис. грн, матеріалу на валянки піде десь на 1,5 тис. грн. Жакет в продажу буде вартувати в середньому 4 тис. грн.

– На такі делікатні речі завжди є покупці. Бо є люди, які хочуть мати у себе щось ексклюзивне, неординарне. Вони розуміють, що виріб, який потрапить до них, несе позитивну енергію та часточку душі майстра, а ще – він неповторний, – ділиться майстриня.

Що стосується часу, який витрачається, то все залежить від складності виробу. Так, валянки треба робити десь тиждень, валяти палатнин – днів зо три.

Свого інтернет-магазину Наталія не створює, говорить, що на це не вистачає, перш за все, часу. Бо крім захоплення одягом є ще і багато сімейних справ. Замовниками її продукції є знайомі, які в будь-який сезон хочуть отримати щось новеньке. Деякі речі, зроблені глухівською дизайнеркою, поїхали і за кордон. Але, в основному, говорить, їх носять модниці-українки.

Політ фантазії
Сьогодні Наталія працює над виготовленням цілого комплекту – шапка, рукавички, шарф, сумка та валянки, де будуть поєднані і валяння, і плетіння, і різні елементи декору.

Наша героїня не зупиняється на досягнутому. Вона вдосконалюється, вчиться новому. Вміє виготовляти чудернацькі поробки з натуральної шкіри, займається писанкарством, створює іграшки з фетру. До речі, саме по іграшкам Наталія проводить і майстер-класи у рідному місті для школярів.

Сьогодні під її ялинкою в її домі красуються величезні гноми, які вона нещодавно навчилась шити. А ще, побачивши на одному з сайтів ялинкові прикраси ручної роботи з велюру, взялась виготовляти і їх. Прикрасила шари камінчиками і вийшло просто бездоганно.

– Будь-яке заняття для душі – це здорова нервова система. Ми відволікаємось від проблем, захоплюємось новим і цікавим. Я бажаю всім, щоб змогли знайти себе в якійсь цікавій справі, – порадила героїня.

За матеріалами Sumy.today