Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Медреформа: які медичні послуги будуть безкоштовними і за що доведеться платити сумчанам

325

З 1 квітня 2020 року в Україні має розпочатися другий етап медичної реформи, який передбачає, що Програма медичних гарантій запрацює в повному обсязі. Йдеться про медичні послуги, які держава гарантує пацієнту безоплатно. Які ж медпослуги будуть безплатними для українців та скільки на це планується виділити грошей із державного й місцевих бюджетів.

З 1 квітня 2020 року держава буде оплачувати лікарням та поліклінікам медпослуги. «Слово і Діло» розібрались, чи залишиться безкоштовною швидка допомога, які консультації лікарів, аналізи та операції будуть доступними, а за що доведеться доплачувати.

Хто заплатить за безкоштовні медпослуги
Передбачається, що безкоштовно надаватимуться певні медичні послуги первинної, амбулаторно-поліклінічної, стаціонарної медичної допомоги, а також екстреної, паліативної допомоги та медичної реабілітації.

Спеціалізовані медичні заклади мають підписати контракт із НСЗУ, щоб отримувати кошти з національного бюджету за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Фінансування «ліжко-місць» припиняється з 2-го кварталу 2020 року.

Зараз українці безкоштовно звертаються до свого сімейного лікаря або педіатра чи терапевта. Їхні медичні послуги оплачує Національна служба здоров’я (НСЗУ).

Другий етап медичної реформи передбачає, що безкоштовною буде швидка та екстрена медична допомога.


Зображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

Також з 1 квітня 2020 року безкоштовно можна отримати певний перелік медичних послуг. Але за умови, що спочатку пацієнт звернеться до сімейного лікаря, терапевта, педіатра і отримає направлення до вузького спеціаліста.

Безкоштовні послуги
Маючи на руках направлення, пацієнт зможе отримати консультацію в спеціалістів (від алерголога до ортопеда) для дітей і дорослих, невідкладну стоматологічну допомогу та медреабілітацію.

Безкоштовним (а точніше за рахунок держави) мають стати обстеження дорослих для раннього виявлення онкозахворювань (мамографія, бронхоскопія тощо); діагностика та хіміотерапія для дітей і дорослих; діагностика та радіотерапія для дітей і дорослих; екстракорпоральний гемодіаліз (метод очищення крові).

Що стосується лікування в лікарнях, то безоплатними будуть хірургія в стаціонарі для дітей і дорослих; стаціонарна допомога дорослим і дітям з нехірургічними захворюваннями; допомога при гострому мозковому інсульті та інфаркті.

Безкоштовними мають бути пологи та медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках. Також на безоплатній основі має проводитись з 1 квітня медична реабілітація для передчасно народжених або народжених хворими немовлят.

За рахунок держави, а для пацієнта безкоштовною, має бути психіатрична та наркологічна допомога для дітей і дорослих у стаціонарі. Також безоплатним буде лікування з використанням замісної підтримувальної терапії для людей із психічними та поведінковими розладами, отриманими внаслідок вживання опіоїдів.

До переліку безкоштовних медичних послуг входить лікування туберкульозу, діагностика, лікування та супровід людей, які живуть із ВІЛ.

У перелік безкоштовних медпослуг також включена медреабілітація для дітей і дорослих з ураженням рухового апарату/нервової системи.

Безоплатно має проводитись реімбурсація лікарських засобів.

Передбачається, що паліативна та мобільна паліативна допомога для дітей і дорослих також буде проводитись за рахунок держави.

Тарифи на медпослуги, що оплачує держава
Незважаючи на те, що для пацієнтів згадані медпослуги будуть безкоштовними, оплачувати їхню вартість лікарням та поліклінікам буде держава. НСЗУ опублікувало попередній кошторис на пакети медпослуг.

З 1 квітня 2020 року держава буде оплачувати лікарням та поліклінікам медпослуги. Ми розібрались, чи залишиться безкоштовною швидка допомога, які консультації лікарів, аналізи та операції будуть доступними, а за що доведеться доплачувати.


Зображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

У проєкті постанови Кабміну, яка має бути підписана до 1 квітня 2020 року, тариф із надання медичної допомоги при гострому мозковому інсульті в стаціонарних умовах (ставка на пролікований випадок) запланований у сумі 19 тис. 332 грн, при гострому інфаркті міокарда (в стаціонарі) – 16 тис. грн.

На пологи держава виділятиме від 8 тис. 136 грн. Якщо новонародженому знадобиться меддопомога в складних неонатальних випадках, у бюджеті закладається від 26 тис. 87 грн до 98 тис. 533 грн на кожен випадок (залежно від складності наданої медичної послуги).

Діагностика та хіміотерапія онкологічних захворювань у дорослих та дітей (встановлюється як глобальна ставка на 9 місяців) становить 17 тис. 843 грн.

НСЗУ зазначає, що до тарифів за медичні послуги, які передбачені проєктом постанови, не включено вартість лікарських засобів, медичних виробів та витратних матеріалів, які забезпечуються в централізованому порядку за рахунок інших програм державного бюджету.

Платні послуги
Платити доведеться за всі медичні послуги, якщо людина не підписала декларацію з сімейним лікарем. Тоді в будь-якому медичному закладі треба буде оплатити консультацію у вузького спеціаліста (без направлення лікуючого/сімейного лікаря, педіатра або терапевта), обстеження та аналізи, які не входять до призначених лікарем, стоматологію, крім дитячої чи екстреної.

Також із власної кишені доведеться оплатити всі «забаганки» – покращені умови лікування, наприклад, окрему палату чи особливе харчування. За свій рахунок доведеться робити щеплення, які не входять до національного календаря, наприклад, від вітряної віспи чи менінгококових інфекцій.

Платними будуть оздоровчий масаж, отримання медичних довідок (для водійських прав, закордонних віз, профілактичних оглядів), бальнеологія (лікування мінеральними водами та грязями) та інші немедичні послуги.

Без направлення від лікаря безкоштовно по екстрену медичну допомогу можна буде звернутися лише до акушера-гінеколога, стоматолога, педіатра, психіатра та нарколога.

Медреформа передбачає, що пацієнт сам обиратиме лікарню і спеціаліста, де хоче проконсультуватися чи прооперуватися. Також планується запровадити електронні медичні книжки для пацієнтів та електронні лікарняні.

На фінансування Програми медичних гарантій у 2020 році заклали 72,9 млрд грн. Це 64% від усіх коштів, що передбачені на охорону здоров’я цього року (113 млрд грн).

Найбільше коштів планують спрямувати на спеціалізовану амбулаторну та госпітальну допомогу за новою моделлю фінансування (44,4 млрд грн)

Ще 19,1 млрд грн піде на первинну медичну допомогу (сімейні лікарі).

На екстрену медичну допомогу, що надаватиметься в рамках ПМГ, передбачено 4,6 млрд грн. Окремо закладені 1,9 млрд грн на розвиток «екстренки».

Ще 2,1 млрд гривень закладені на реалізацію програми «Доступні ліки». На медичну реабілітацію – 0,5 млрд грн, паліативну медичну допомогу – 0,3 млрд грн.

Незважаючи на те, що з держбюджету виділяються великі кошти, багато питань доведеться вирішувати владі на місцях. На плечі регіонів лягає ремонт медзакладів, допомога в закупівлі обладнання, оплата комунальних послуг та ремонт доріг до лікарень, оплата палива та ремонт «швидких».

Місцева влада має перетворити всі медзаклади з комунальних установ у комунальні некомерційні підприємства. Також треба комп’ютеризувати та підключити усі заклади до системи eHealth. Передбачається, що лікарні, які не реорганізуються і не укладуть договір із НСЗУ, не зможуть отримувати фінансування із держбюджету.