Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Краєзнавчий музей на Сумщині втратив 84 експонати

106

Охтирський краєзнавчий музей на Сумщині потрапив під російське авіабомбардування ніч проти 8 березня 2022р. Сьогодні його директорка каже, що після підрахування збитків знають про втрату 84 експонатів з фондів музею

Забиті дошками вікна, потріскані стіни та порожні приміщення — понад два роки такий вигляд має будівля Охтирського краєзнавчого музею. Музею у 2021 році виповнилося 100 років. Його у 1921 заснував Борис Дмитрович Антоненко-Давидович, розповіла директорка музею Суспільному.Суми.

“У 1921 році колекція склала 350 одиниць. Наразі у музеї близько 15 тисяч одиниць фонду зберігання. Основу нашої колекції, складає історія Охтирки, у свідченнях, документах, в особистостях”, — розповіла директорка музею Людмила Міщенко.

“Коли ми були у підвалі, це були нічні вибухи, десь 1:30 ночі, ми почули дуже потужні вибухи. О 6:30 телефонує моя знайома і каже: “Не знаю, як тобі сказати, твого музею немає”. Мені здається, що я не дихала. Я навпростець побігла до музею і побачила, що музей стоїть без вікон, погнуті двері, все впало, все розбите, це просто був якийсь жах. Будинок музею старий, стіни обвалилися, стеля обвалилася і всі наші заховані експонати були привалені шпарунами, крейдою, цеглою. На сьогодні ми маємо втрату 84 предметів музейних”, — розповіла Людмила Міщенко.

“Ми вивезли із приміщення музею 36 машин, 3-тонних вантажівок, експонатів. Почали ми роботи 9 березня, а закінчили 26 квітня”, — додала Людмила Міщенко.

За грантові кошти вдалося законсервувати пошкоджену будівлю музею, експонати перемістили у тимчасове приміщення — його розташування не розголошують з міркувань безпеки.

Від фонду пам’яток порятунку світової спадщини, міністерства закордонних справ, говорить пані Людмила, подалися на грант з обладнання укриттів. Таким чином у підвальному приміщенні з’явився мистецький простір.

“Ми об’єдналися колективом. Виходили розбирали підвал, прийшли помічники, мої однокласники зі своїми синами, машини у нас були і ми вивезли оце все розчистили. Коли ми працювали в одному із залів підвального приміщення, будівельники провалилися, а на їх лопаті з’явилися уламки керамічних кахлів. Виявляється, ми натрапили на черінь козацької печі. Наша будівля знаходиться в історичній забудові… це фортеця була”, — поділилася жінка.

Пані Людмила говорить, націлена на повне відновлення музею, але поки конкретних оцінок чи проєктів немає.

“Росія від початку повномасштабного вторгнення намагається усіма силами знищити наші культурні пам’ятки. Охтирський музей — це перший музей, який було зруйновано. Тоді думали, що можливо випадково, але потім, коли вже зрозуміли, що музей Сковороди зруйнований, музей Марії Приймаченко. Їх чіпляє те, що українці — це народ, це нація, що українці господарі, талановиті архітектори, художники і звичайно, їм треба стерти це з історії”, — поділилася пані Людмила.

“Зараз серед моїх колег-музейників ведеться потужна боротьба за збереження культурної спадщини. треба убезпечити, треба зберегти, треба дати лад цьому всьому. Ми це зробимо”, — запевняє Людмила Міщенко.