Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Кошти на відновлення об’єктів культури на Сумщині збирають через Мінкульт

189

Садиба Кеніга та Охтирський краєзнавчий музей, які були зруйновані під час окупації Сумської області російськими військами, потрапили у благодійний проєкт “Збережіть українську культуру”

Проєкт для збору коштів на відновлення зруйнованої окупантами культурної спадщини України був запущений Міністерством культури напередодні Дня Незалежності. Взяти участь у ньому можуть усі охочі: від простого українця до уряду інших держав.

Як раніше повідомляв Мінкульт, у Сумській області російськими військами знищено 28 об’єктів культурної спадщини. Станом на 12 вересня до проєкту “Збережіть українську культуру” внесено Садибу Кеніга у м. Тростянець та Охтирський краєзнавчий музей.

Охтирський музей
Охтирський краєзнавчий музей на сайті проєкту значиться, як зруйнований повністю, а на його відновлення пропонують 124,8 млн грн.

Нагадаємо, росіяни здійснили бомбардування Охтирки вночі 8 березня, саме тоді і постраждала споруда, яка розташована у центрі міста.

За словами директорки музею Людмили МІЩЕНКО, будинок музею, який є пам’яткою культури місцевого значення, ремонту не підлягає, деякі експозиції також. Суттєво постраждали і музейні експонати. Наразі музей перемістився у колишню дитячу бібліотеку.

Доля 10 тисяч експонатів – це експозиція фауни, корисних копалин: нафти, конденсату, кернів, відбитки молюсків на вапняках, колекція кераміки, археології, картин, особистих речей Остапа Вишні, Багряного, Антоненка-Давидовича та інших діячів – зараз під великим питанням.

Садиба Кеніга
За інформацією Мінкульту, на повну реставрацію Садиби Кеніга необхідно 67,2 млн грн. 4,2 млн грн з них планують витратити на науково-проєктні роботи.

Садиба Кеніга – це комплексна пам’ятка історії та архітектури національного значення. Сюди входять три будівлі: головний будинок, будинок, в якому жив і працював Петро Чайковський та Круглий двір.
У грудні 2021 року музейне крило відремонтували. Це був цільовий грант Українського культурного фонду на майже 300 тис. грн. Але вже за кілька місяців музейно-виставковий центр зазнав перших руйнувань — у ніч з 23 на 24 лютого почався російський артобстріл, постраждало крило, в якому знаходилась краєзнавча експозиція.

Тростянець був окупованим близько місяця. Відступаючи, військові рф підпалили одну з будівель садиби: вщент вигорів двоповерховий будинок управителя лісовим господарством, де знаходилося відділення Інституту лісівництва і агромеліорації — Краснотростянецька лісова науково-дослідна станція, а літературний фонд лісництва, який налічував понад 15 тисяч книг, втрачено назавжди.

Зараз музейно-виставковий центр “Тростянецький” працює для відвідувачів.

Переказати кошти на відновлення пам’яток культури Сумщини можна на сайті проєкту