Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Кому та за скільки варто пройти комп’ютерну томографію? Думка лікаря

145

Не є таємницею, що результатів ПЛР-тестів іноді доводиться чекати навіть протягом тижня. А дізнатися, що відбувається в організмі, треба негайно. Допомогти у такому випадку може комп’ютерна томографія. Про те, кому необхідно пройти таке обстеження та в яку суму це вийде, ми спитали у Артема Скульбєди – лікаря-радіолога вищої категорії, старшого лікаря-радіолога кабінету МРТ МЦ «Медея», члена Європейського товариства радіологів та Асоціації радіологів України.

– На даний час я безпосередньо не займаюся організацією роботи комп’ютерної томографії в Сумах, але слідкую за ситуацією, консультую пацієнтів та віддалено беру участь в роботі референс-центру з аналізу КТ досліджень в компанії Ай ХЕЛС (м. Київ), описуючи дослідження КТ пацієнтів з інших областей України.

У серпні почалося зростання захворюваності на коронавірус. В даний час медичні центри і кабінети комп’ютерної томографії працюють зі значним перенавантаженням, перевищуючи звичайні показники на 300-400%. І так по всій країні. Є центри, які працюють цілодобово 24/7. Великий попит на дослідження в комерційних центрах породжує і підвищення ціни. Середня ціна по місту – 1 тис. грн. за дослідження. Крім того, в ціноутворення закладена і праця співробітників, які проводять дезінфекцію інвентарю та приміщення.

Незважаючи на високу пропускну здатність (в середньому 10 осіб на годину), через ажіотаж у всіх центрах утворилися черги в середньому на 7-10 днів. Останні два тижні – найбільш напружені, бо кількість хворих зростає не в лінійній, а в геометричній прогресії. Телефони адміністраторів не замовкають! Пацієнти та їхні родичі шукають будь-які лазівки, щоб записатися раніше, і через це часто відбуваються конфлікти, не кажучи про те, що починаються дзвінки не тільки в кол-центр, адміністратору, але і всім співробітникам центру, навіть тим, хто безпосередньо не займається КТ. Так, мені за останні 10 днів зателефонували люди, яких я не чув і не бачив 5-10 років. На незнайомі номери я вже не відповідаю.

Ажіотаж створюється насамперед сімейними лікарями, які після першого звернення пацієнта з підозрою на COVID-19 направляють пацієнтів на КТ ОГК. Частково вони мають рацію, тому що спіральна ВРКТ легень є високочутливим методом, що дозволяє виявити типові ознаки COVID-пневмонії, але ці семіотичні ознаки («матове скло», ділянки консолідації, «бруківка», з-м «гало») зазвичай з’являються не раніше 3-5 дня хвороби, а частіше на 6-7 день. Тому важливо знати, кому з пацієнтів з підозрою на COVID-19 безпосередньо показана комп’ютерна томографія органів грудної клітки. Насамперед тим, у кого температура вище 38 гр. протягом не менше 7 днів; задишка у стані спокою, падіння сатурації менше 92-88 (з перших днів важливо контролювати рівень оксигенації пульсоксиметром); біль у грудній клітці, кровохаркання. А також у випадку, коли необхідно перевірити стан легень у ПЛР+ пацієнта з метою визначити необхідність госпіталізації в стаціонар (госпіталізують пацієнтів з ураженням більше 50% обсягу легких і ступенем тяжкості КТ 3-4).

Тому порада – з перших днів хвороби ви можете записатися на КТ ОГК з таким розрахунком, що день дослідження від моменту запису доведеться на 6-й чи 7-й. Якщо ви будете задовільно почувати себе на той час, то дослідження бажано скасувати, щоб не перевантажувати систему.

Проблема ще й у тому, що через великий потік COVID-пацієнтів не можна повноцінно надати допомогу іншим групам хворих – перш за все, онкологічним хворим і пацієнтам з черепно-мозковими травмами, інсультами та ін. Не у всіх центрах дотримуються принципу поділу потоків і в загальній черзі можуть зустрітися пацієнти з COVID-19 і з лейкозом… Тому центри, в яких не дотримуються поділу потоків, не виділяється окремий час для кожного пацієнта, є одними з джерел поширення інфекції.

Слід зазначити, що приблизно у третини пацієнтів з клінічними проявами хвороби на КТ ОГК зміни відсутні – зазвичай це ті, хто рано прийшов, на 3-5 день, або ті, яким пощастило. Але є і такі, хто при задовільному самопочутті має до 60% ураження легень! І у них ситуація може змінитися до критичної протягом декількох годин. Таким пацієнтам необхідно лікування під наглядом фахівця в стаціонарі. Звичайно, ще існують і атипові ознаки прояву COVID-пневмонії, і вони ставлять у скрутне становище лікаря-радіолога – тут на допомогу приходять дані лабораторних аналізів і КТ контроль у динаміці – останній потрібно робити через 7-10 днів, у важких пацієнтів – кожні 3-4 дні.

Ксенія Соболєва
Панорама №42-2020