Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Народився Сергій Тимошенко – архітектор, професор, уродженець с. Базилівка (Конотопський р-н)

101

Сергій Тимошенко народився 5 лютого 1881 р. в с. Базилівка (нині – Конотопський р-н Сумської обл.). Після закінчення реальної гімназії в місті Ромни Полтавської губернії Сергій Тимошенко навчався в Інституті цивільних інженерів у Петербурзі. Як студент Інституту цивільних інженерів у Петербурзі був діячем Української Студентської Громади і членом Північного комітету РУД (згодом УСДРП). Під час демонстрацій двічі (у 1902 і важче в 1905 році) отримав поранення й через погіршення стану здоров’я був звільнений із постійної військової служби.

По закінченні інституту працював за фахом у Ковелі, Києві (будинки Юркевича та Лаврентієва в українському стилі), Харкові (також будинки в українському стилі Попова, Бойка, проекти міст-садів), Лубни (каплиця-усипальниця Шеметів, Михайла Казиміровича його дружини і дочки).

З початком революції 1917 — губернський комісар Харківщини і член Центральної Ради. Уповноважений українського уряду на переговорах з урядом Війська Донського для координування спільних антибільшовицьких військових операцій.

У подальші роки:

1922 — 23 запроектував церкви у передмістях Львова Клепарові та Левандівці, монастир Студитів у селі Зарваниці та ін.);

1924 — 29 професор Української Господарчої Академії в Подєбрадах і Української студії пластичного мистецтва в Празі;

1927-28 обіймав посаду ректора Подебрадської академії, наступного року очолював кафедру водно-санітарної техніки.

Храм Успення Пресвятої Богородиці (Борислав). Розпочато будівництво у червні 1928 року, завершено у листопаді 1929 року, а решта робіт було закінчено в 1931 році. Будувався за і під керівництвом пароха (керівника церкви) Івана Ліщинського, на кошти місцевих жителів та власників копалень нафти у м. Бориславі. Архітектори: Сергій Тимошенко, Олександр Пежанський. Будував церкву інженер Лев Шелевич[2].

Церква святого Андрія (Львів, Клепарів). Будівництво за проектом Сергія Тимошенка[3] розпочато 1926 року і тривало до 1932.

1930 — 39 у Луцьку — головний архітектор для сільськогосподарського будівництва на Волині (серед іншого — проекти зразкових хуторів), автор близько двох десятків житлових будинків у стилі модернізму в Луцьку, діяч Волинського Українського об’єднання (з 1935 його голова і посол до польського сойму, 1938 — 39 — до Сенату) і Української Православної Церкви (між іншим — перший голова Товариства ім. Петра Могили).

6 липня 1950 р. Сергій Прокопович помер у Пало-Альто (США).

 

Джерело