Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Юні сумчани взяли участь у арт-проєкті “Творчість проти тривожності”

325

12 сумських дітлахів у рамках благодійного аматорського проєкту “Творчість проти тривожності” намалювали 12 картин, які покажуть на виставці у міській галереї Сум

Все почалося з телефонного дзвінка. Це була розмова класного керівника та батьків п’ятикласників. А саме творчої і непосидючої мами Наталії ГОНЧАРУК.

“Маю до вас пропозицію. Можливо вона вас зацікавить”, – саме з цих слів розпочався арт-проєкт “Творчість проти тривожності”. Це 12 пейзажів, що виконані дітьми, які не вчилися малювати, не планували стати художниками і сумнівалися, що у них щось вийде.

Пензлі, фарби, два полотна
Головною ідеєю всього цього дійства було те, що діти мали малювати на великих полотнах, широкими пензлями і яскравими акриловими фарбами.

“Важливим був сам процес. Щоб діти могли сміливо орудувати пензлями. Щоб у них був простір для творчості. А результат був другорядним. На мою думку, терапевтичний вплив творчості у нашому тривожному сьогоденні дещо недооцінений, – розповідає ініціаторка арт-проєкту Наталія. – І саме результат нашої роботи перевершив всі мої сподівання, сподівання дітей, а головне сподівання батьків. Бо коли у спільному чаті з’явилися перші світлини робіт дітей, полетіли повідомлення: “Невже це діти самі малювали?” і т.п. Так, це діти самі малювали”.

Всі роботи діти створювали у парах. Адже саме стільки мольбертів було в наявності. Всі роботи малювали діти в один день, змінюючи один одного. Адже місцем творчості стала невеличка квартира, а не простора студія чи клас.

Фінансове питання
Арт-проєкт “Творчість проти тривожності” став можливий тільки завдяки підтримці батьків.

“Мою пропозицію класний керівник підтримала моментально. А от з батьками було домовитися складніше, – розповідає Наталія. – Питання коштів загальмувало проєкт дуже сильно. Адже тільки вартість полотна 50 на 60 см відлякувала. Не можна було економити на фарбі, а пензлі то взагалі – справжня розкіш”.
Тож, щоб зібрати заплановану дюжину маленьких художників довелося об’єднати дітей двох класів сумської школи. Це школа №19. Участь у проєкті взяли сім учнів п’ятого класу та п’ятеро учнів шостого класу. Вік учасників 10-12 років.
“Дитина була дуже задоволена, йому сподобалося. Але на початку, більше хотіла я, щоб він спробував щось нове для себе, – розповідає мама одного із учасників Яна Фролова. – Несподіваним став результат для нас усіх”.

12 місяців
Кількість дітей, яких було заплановано долучити до роботи – не випадкова. Дванадцять робіт стали ілюстраціями для тематичного календаря на 2025 рік.
“Це можливість дати дітям визнання. Спочатку вони були захоплені результатом, з такою гордістю несли картини додому. Тепер вони знають, що їх картина прикрашає один із місяців календаря – це прекрасно”, – говорить Наталія.
А поки календарі друкуються, діти вже готуються до першої у їхньому житті масштабної виставки.

Визнання, гастролі і мрії
“Правда, мою роботу будуть виставляти у галереї? Там де дорослі художники?”, – допитується одна із учасниць проєкту Марія Борисенко. Так, і не тільки в Сумах, а і в самому центрі Києва. Сумська муніципальна галерея підтримала юних художників-аматорів і готує виставку їхніх робіт. Експозиція запланована на 14-25 січня.

“Ми не ставили на меті підготуватися до виставки. Але отриманий результат приємно здивував, тоді я вирішила принаймні спитати чи можливо організувати виставку? – розповідає пані Наталія. – Тож тепер ми активно готуємося до виставки. Тепер стільки організаційних питань з’явилося. Безмежно вдячні нашій галереї за підтримку. Адже це щось неймовірне. Уявіть, урочисте відкриття виставки, стільки уваги – діти навіть не очікували такого”.

З 14 до 25 січня роботи юних містян можна буде побачити у Сумській міській галереї

Окрім оффлайн виставки, яку організують у Сумах, роботи сумських школярів стануть частиною вуличної експозиції в Києві. Вони пройшли онлайн-кастинг до XII Міжнародного художнього фестивалю “Малюй.ЮА”. Частина робіт (їх репродукції) візьме участь у виставці “Покоління війни. Третій рік” до Новорічних свят в Центральному парку культури і відпочинку м. Києва з 25 грудня по 25 січня.

“Важливо, що ініціатива таких заходів походить від батьків, діти отримали неймовірний досвід. В умовах, в яких ми сьогодні живемо, навчаємося, дуже не вистачає спілкування, обміну емоціями та думками. Я пишаюся своїми дітьми, які не побоялися і спробували щось нове для себе. Вдячна батькам, що мають сили і можливості придумувати, підтримувати та реалізовувати таки класні штуки”, – говорить класний керівник п’ятикласників Світлана Рябінка.

Ось так маленьке бажання подарувати дітям трішки релаксу, живого спілкування та творчості виросло у насичений проєкт “Творчість проти тривожності”.

Фото Н. Гончарук