Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Чи очікує на сумчан у липні зростання цін

106

У липні на українців знову чекають зміни — повернеться податок 20% на всі види палива, очікується підвищення цін на деякі послуги та продукти, «Доступні ліки» відпускатимуть тільки за електронними рецептами. На бізнес очікує підвищення ціни на електроенергію, а ось повернення 5% податку для підприємців перенесли на серпень. В останній день червня НКРЕКП підняла тарифи на холодну воду у всіх областях, крім Миколаївської, Херсонської та Харківської, а вже в понеділок це підвищення скасували

Підвищили, але скасували
У червні вже підвищили тарифи на електроенергію для українців. На той момент ще не затвердили здорожчання тарифів на холодну воду та водовідведення. Але 29 червня Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) затвердила підвищення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення. За словами президента “Укрводоканалекології” Дмитра Новицького, збитки водопровідної галузі у 2022 році становили 4,4 мільярда гривень. З початку цього року – вже 3,4 мільярда гривень.
У Сумах з 1 липня вартість послуг КП “Міськводоканал” повинна була становити:
на централізоване водопостачання – 16,32 грн. за 1м3 без ПДВ (19,584 грн. з ПДВ за 1 м3), зростання – на 22,5%; на централізоване водовідведення – 15,92 грн. за 1м3 без ПДВ (19,104 грн. за 1м3 з ПДВ), зростання – на 14,6%.
Але Володимир Зеленський назвав таке рішення регулятора ганебним та непрофесійним, а також пообіцяв «рішення у відповідь». Денис Шмигаль повідомив, що дав доручення міністрові енергетики і Міністерству інфраструктури провести додаткові консультації з НКРЕКП щодо можливості перегляду таких рішень. І вже у понеділок 3 липня з’явилася інформація, що підвищення скасували. «НКРЕКП під час свого позачергового засідання скасувала рішення від 29. 06.2023 щодо коригування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення. Згідно з цим рішенням тарифи на послуги 34 водоканалів з 1 липня 2023 року мали зрости в середньому на 32%. Регулятор розпочинає консультації з КМУ та всіма зацікавленими сторонами задля напрацювання справедливого соціального рішення, яке зможе забезпечити додаткові фінансові ресурси з Держбюджету або інші компенсаторні механізми для покриття витрат водоканалів”, – говориться у заяві регулятора.

«Доступні ліки» – лише за електронним рецептом
З 1 липня норма, згідно з якою «Доступні ліки» відпускатимуться лише за електронним рецептом, повертається. Паперовими рецептами можна скористатись лише на окупованих, прифронтових і територіях, де ведуться активні бойові дії. Норма щодо відпуску препаратів за програмою «Доступні ліки» виключно за електронним рецептом, діє в Україні з 2019 року, відколи програма перейшла під адміністрування Національної служби здоров’я. На початку повномасштабної війни, для безперешкодного доступу до життєво необхідних ліків, Уряд дозволив виписувати та відпускати «Доступні ліки» також за паперовим рецептом. Державна програма відшкодування коштів розповсюджується на понад 400 лікарських засобів.

Карантин офіційно завершився
Ще з 2020 року в Україні тривав карантин у зв’язку з пандемією Covid-19. Він діяв з 11 березня 2020 року, а режим надзвичайної ситуації по всій території України був запроваджений 25 березня того ж року. З 1 липня 2023 року в Україні офіційно завершується дія карантину.

Світло для бізнесу
Після зростання цін для побутових споживачів, подорожчання торкнеться і бізнесу. Окрім ринкової ціни, яка визначається щодобово, до структури тарифу для бізнесу також входять тарифи оператора системи передачі та операторів системи розподілу, а також вартість послуг постачальника. Тому кінцевий тариф буде вищим і може відрізнятися залежно від регіону.

Здорожчання палива
З 1 липня в Україні повернули повний розмір податку на додану вартість (ПДВ) на автомобільне пальне, який було зменшено з 20% до 7% після повномасштабного вторгнення рф. Також відновлено скасований акциз на пальне. За підрахунками, які оприлюднила Спілка українських підприємців (СУП), у результаті повернення повного розміру податків на автомобільне пальне, літр бензину на українських АЗС може поступово здорожчати на 12 грн, дизеля – на 8 грн, а автогазу – на 3 грн. За словами експерта ринку нафтопродуктів Леоніда Косянчука, бензин після 1 липня коштуватиме 56-57 грн за літр, дизпаливо подорожчає до 50-52 грн. Станом на початок червня середня ціна літра А-95 в Україні складає 46 грн.

Ціни на продукти харчування
За підрахунками Мінаргополітики, підрив Каховської ГЕС залишив без води 94% зрошувальних систем у Херсонській, 74% – у Дніпропетровській та 30% – у Запорізькій областях. Це може призвести до зростання цін на овочі та фрукти на кілька відсотків. Підтоплення території Херсонщини, спричинене підривом дамби Каховської ГЕС, не призведе до відчутного подорожчання овочів в Україні. Такий прогноз дав перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.

Єдиний реєстр зброї
В Україні з кінця червня повноцінно запрацював Єдиний реєстр зброї. За словами міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка, основними перевагами впровадження ЄРЗ є те, що громадяни зможуть легко отримувати інформацію про свою зареєстровану зброю. Окрім того, завдяки діджиталізації послуг у сфері обігу зброї, процедура отримання дозволів буде спрощена. “Єдиний реєстр зброї передбачає також створення електронних кабінетів. Тож українці зможуть отримати послугу, не виходячи з дому, без відвідування органу Нацполіції, шляхом подачі документів через “Єдине вікно громадянина».

Два проценти скасують у серпні
Верховна Рада 30 червня, ухвалила закон про повернення довоєнної системи сплати єдиного податку для ФОПів. Передбачено скасування 2% та повернення 5% єдиного податку вже з 1 серпня. Цим же законом передбачено продовження мораторію на податкові перевірки до кінця війни. Водночас з 1 серпня дозволяються перевірки для підакцизних товарів (алкоголь, тютюн, паливо), грального бізнесу та фінансових послуг. З 1 жовтня повертається відповідальність за порушення у сфері застосування РРО (касових апаратів). Але є звільнення від фінансової відповідальності за порушення з РРО на прифронтових територіях (окрім торгівлі підакцизними товарами).

Анатолій Поляченко, Панорама, №27-2023