Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Як живуть сумчани, постраждалі від атак “Шахедів”

3,556

Троє загиблих і 22 поранених. Така страшна статистика атаки дронів типу “Шахед” на Суми, яка сталася 3 липня. Півтора року до цього дня наше місто знаходилося у відносній тиші: десь у віддалених його куточках можна було чути звуки вибухи з Білопільщини і Краснопільщини, але у самих Сумах, окрім повітряних тривог і надто гучних мото- та автогонщиків, тишу порушували хіба що грози.
У спекотний липневий понеділок 3 липня хтось поспішав у справах, хтось вивів дітей на прогулянку, хтось залишався працювати вдома. Одразу після дев’ятої ранку по Сумській області було оголошено повітряну тривогу, за 40 хвилин її зняли, повідомивши, що нічого не відбулося. А вже за 20 хвилин у ТГ-каналах та вайбер-чатах мешканці різних районів області почали писати про “Шахеди” на території області. Тривогу ніхто не оголошував. Десь о 10:45 звуки “Шахедів” і звуки, схожі на автоматні черги, почули і мешканці обласного центру. Чули їх на Роменській, на Хіммістечку, на проспекті Перемоги, у центрі міста, і, зрештою, вибух на вул. Петропавлівській, який стався о 10:50, чуло вже майже усе місто. За хвилину була оголошена повітряна тривога, але люди та будинки вже потрапили під удар.
Як наголосив на брифінгу голова Сумської обласної військової адміністрації Володимир АРТЮХ, винних у цій трагедії серед військових і влади Сумської області і Сум, немає. Усе, що було можливо, було зроблено, але система ППО поки недосконала, тому і сталася ця трагедія.
Попри те, що тривога ще тривала, а над територією Сумщини знову фіксували рух БПЛА, на місце трагедії негайно виїхали представники поліції, ДСНС, медики, місцева і обласна влада. Рух транспорту у центрі міста було перекрито, з різних куточків містяни могли бачити стовпи диму – це горіли будинки, у які влучили. Декілька годин сумчани, які не знаходилися в епіцентрі подій, не знали, що саме відбувається у місті, і наскільки ситуація критична для кожного з них. Через деякий час голова Сумської громади Олександр ЛИСЕНКО повідомив, де і що сталося, а також назвав попередні цифра щодо загиблих і поранених: 3 людей загинули, а 21 людина знаходилася у лікарні з травмами різного ступеню. 6 липня статистика травмованих зросла: ще один чоловік звернувся до лікарні з численними опіками, які отримав саме 3 липня, але намагався лікуватися сам. Станом на 10 липня у лікарнях міста залишилися лише 4 травмованих мешканці обласного центру, двох з них вже готують до виписки. Як запевнили лікарі, їхньому життю нічого не загрожує, пацієнти забезпечені усім необхідним, їм надається уся можлива медична допомога.

Приїхали на згарище
Сумчанка Юлія до війни разом з чоловіком, трьома дітьми та старенькою бабусею мешкала на 4 поверсі третього під’їзду будинку по вул. Петропавлівській майже 15 років. 24 лютого 2022 року вона разом з дітьми виїхала на західну Україну, чоловік же залишився доглядати дуже хвору літню родичку. “Ми їхали на пару місяців, – говорить Юлія, – сподівалися повернутися на початку літа. Потім друзі покликали у Чехію, я вирішила, що дітям там без постійних сирен буде краще, отже ми й поїхали. Там оформили усі необхідні документи, діти восени пішли до школи, тут, у Сумах, постійно вимикали світло, тому взимку питання повернення навіть не розглядалося. Коли навчальний рік у дітей підходив до завершення, а у чеських школах він триває до 30 червня, ми з чоловіком стали обговорювати наше повернення додому. Було у мене якесь недобре передчуття, але ж у Сумах було досить спокійно вже більш як рік. І от ми спакували речі і поїхали… Через великі черги на кордоні ми дуже затрималися, тому 3 липня, у день, коли усе сталося, ми були ще в дорозі. Саме там я дізналася, що їхати нам з дітьми вже немає куди. Наш будинок став епіцентром удару, а наша квартира знаходиться поряд з тією, куди влучив “шахед”. Тепер у нас з дітьми замість даху над головою – чисте небо”.
Під час розмови Юлія чи не вперше за ці дні дала волю емоціям і розплакалася. “Нарешті прорвало”, – зітхає її чоловік. Сьогодні їхня родина мешкає у друзів, які люб’язно зголосилися прийняти багатодітну родину, але, за словами пані Юлії, жодна з офіційних і громадських організацій навіть матрац не запропонувала, аби дітям було на чому спати.

Такою побачив свою квартиру на 4 поверсі з крана ДСНСників чоловік нашої героїні Юлії

“Я не нарікаю, – каже жінка, – ми усі живі й здорові. Навіть неходяча старенька наша бабуся не постраждала. Ми щасливі від того, що живі. Але я дивлюся на зруйнований дім, і немає ніяких відчуттів, ще не прийшло розуміння, що дому немає”.
Непроста ситуація у цієї родини і з документальним оформленням збитків: усі документи, включаючи документи на квартиру і паспорт літньої жінки, згоріли у пожежі, житла немає в архівах, бо остання угода по ній була укладена ще у 1998 році минулого століття. Зараз сім’я проходить усі юридичні сходинки на шляху до того, аби відновити документи і мати змогу податися на усі можливі виплати і відшкодування.

Люди зі сталі
Чотири доби майже цілодобово спеціальні групи ГУ ДСНС України у Сумській області працювали на місці трагедії. Рятувальники гасили пожежу, яка через те, що у будинку дерев’яні перекриття, займалася декілька разів, розбирали завали, демонтували найбільш небезпечні частини домової конструкції, аби уникнути ще більших руйнувань і жертв.
“Відразу після отримання нами повідомлення про трагедію, наші рятувальники виїхали на місце, – коментує роботу своїх колег речник управління ДСНС України у Сумській області Олег СТРІЛКА. – Ми негайно почали евакуацію і пошук людей, саме тоді з-під завалів вдалося врятувати 4 людини. Наступного дня знову сталося загоряння і довелося знову гасити пожежу, далі було прийнято рішення про контрольований демонтаж зруйнованої стіни, адже вона могла впасти у будь-який час, а ми мали допустити людей всередину будинку, аби забрати речі. Супроводжували наші співробітники до осель і постраждалих разом з членами комісії, яка оцінювала збитки”.
І хоча це їхня робота, мешканці будинку зазначають, що рятувальники – “залізні люди”: вони майже не відпочивали, працювали на межі своїх сил, та ще й знаходили у себе сили підтримувати тих, хто залишився без нічого “завдяки” російським виродкам.

З-під завалів у Сумах на третій день був врятований 15-річний кіт, а наступного дня у повністю зруйнованій квартирі знайшли ще одного кота. Обидві тваринки вже зі своїми господарями, які кілька днів сподівалися на їхній порятунок на місці трагедії.

 

Від слів до справи
Одразу після прильоту 3 липня, у Сумській громаді був створений штаб з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, спричиненої атакою ворожих безпілотників, місцем дислокації якого була призначена одна зі шкіл міста. За словами керівника штабу Станіслава ПОЛЯКОВА, перші два дні штаб працював у посиленому, майже цілодобовому режимі, зараз вже працює у штатному режимі – у будні з 8:00 до 18:00, у вихідні – з 9:00 до 13:00.
У п’ятницю, 7 липня на місці подій працювала комісія, яка разом з мешканцями будинку фіксувала пошкодження і руйнування, складала відповідні акти по кожній квартирі окремо, аби пізніше люди мали змогу претендувати на відповідні компенсації.
“Усім, хто залишився без житла, ми пропонували варіант розміщення у гуртожитку. Більшість людей відмовилася, поїхали жити до родичів і знайомих, – каже голова Сумської МТГ Олександр Лисенко. – У гуртожитку зараз проживають 5 людей, вони забезпечені усім необхідним, починаючи від засобів гігієни до триразового харчування. Буде обов’язково фіксована сума допомоги сім’ям, де загинули люди, це орієнтовно 500 тисяч гривень, соцзахист зараз ще опрацьовує суму. А на відновлення будинку, у тій частині, де це можна буде зробити, ми також виділимо певну суму з бюджету громади. На жаль, фахівці схиляються до того, що третій під’їзд доведеться повністю демонтувати. Але це рішення ще не прийняте, ми замовимо державну експертизу в інституті імені Бокаріуса, і лише після цього будемо приймати остаточне рішення”.
Директор департаменту інфраструктури СМР Олександр ЖУРБА відзначив оперативну, злагоджену і чітку роботу комунальних служб: “1 і 2 під’їзди не так постраждали, на сьогодні – 7 липня, у них вже є електропостачання, водопостачання відключається по під’їздах, воно наявне і можна його увімкнути у будь-який час, представники “Сумигазу” вже зробили відповідні роботи і мають також запустити газ до осель. Тобто мешканці, які бажають повернутися додому, можуть це зробити вже сьогодні”.
Представники департаменту інфраструктури звернулися до усіх обслуговуючих організацій, аби вони не нараховували мешканцям постраждалих багатоповерхівок плату, доки комунальні послуги не відновлять.
Департамент соціального захисту населення розраховує суму допомоги на проживання постраждалим. “Її будуть виплачувати до моменту, поки людина не повернеться жити у свою квартиру, – повідомила керівник міського соцзахисту Тетяна МАСІК.
Зможуть сумчани, які постраждали 3 липня, отримати і виплати й через сервіс ЄВідновлення. “Ті, чиї квартири були пошкоджені, можуть через портал Дія робити це вже зараз. Наша задача спершу зробити акти обстеження, щоб якомога точніше визначити пошкодження і руйнування, щоб люди якнайшвидше мали змогу отримати компенсацію, – констатує Анатолій ЗАНЧЕНКО, голова комісії з єВідновлення. – Кожен з постраждалих поінформований про цю програму і її можливості, але реєстр знищеного майна запуститься в дію лише з 15 липня. Тож доведеться трохи почекати”.
Експертизи по будинку тривають, лише після остаточних висновків буде вирішуватися питання про суму виплат кожному постраждалому. Поки ж люди намагаються оговтатися від трагедії і починають вирішувати соціальні і юридичні питання. Місцева влада запевняє, що допоможе їм у цьому.

P.S.

10 липня в СМР повідомили про виділення допомоги постраждалим — таке рішення ухвалили на позачерговій сесії. Кошти будуть надаватись у вигляді одноразової грошової виплати. В залежності від ступеню руйнувань постраждалі мають отримати одну з наступних сум:

🔘 100 тис. грн отримають мешканці постраждалих домогосподарств, житло яких повністю зруйноване та непридатне для проживання;

🔘 75 тис. грн отримають мешканці, житло яких частково зруйноване і непридатне для проживання;

🔘 50 тис. грн отримають мешканці, житло яких зазнало значних пошкоджень;

🔘 25 тис. грн отримають мешканці, житло яких зазнало незначних пошкоджень.

Альона Касаткіна, Панорама, №28-2023

“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів”.