Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Як захистити місто

456

Зеленський У Мюнхені / Що Робить Живицький / Що Робить Лисенко / Що Робити Людям

Буду поза трендом. Неважливо, що сказав і про що не сказав Зеленський у Мюнхені Путіну і російській армії начхати на його слова. Путіну і російській армії не начхати на зброю, що передають Україні союзники. А союзники передають Україні зброю незалежно від того, що говорив чи про що мовчав останні тижні Зеленський. Бо якщо б союзники прислухалися до Зеленського весь цей час, то зброю б передавати не поспішали.

Путіну і російській армії не начхати також на те, чи готова воювати українська армія. На якому етапі підготовки знаходиться тероборона прикордонних міст. Чи готові бомбосховища для цивільного населення. Чи мають місцеві влади плани оборони населених пунктів та евакуації населення, чи готові українські міста до облоги?
Ось це важливо для Путіна і російської армії.

А для нас – мешканців прикордонних міст – це ще важливіше.

Тому мені також начхати, що і як говорили у Мюнхені. Робити однак кожен буде своє так, як вважає за потрібне. Яскраві промови не зупинять ані Путіна, ані російську армію. Особливо промови тих, хто вчора говорив одне, сьогодні говорить інше, а завтра взагалі невідомо що скаже.
Єдине, що має значення, за гамбургським рахунком, наша готовність до будь-яких подій.
І до будь-яких дій.

Давайте подивимось, що роблять очільники області і міста в цей непростий час? Чи працюють структури влади над створенням ефективної системи цивільної оборони?
У суботу і голова Сумської ОДА Дмитро Живицький, і мер м. Суми Олександр Лисенко виступали на ході Єдності, організованому громадськими активістами. Також волонтери та небайдужі громадяни організовують і проводять курси першої медичної допомоги, власники зброї виїжджають на стрільби, мешканці біля своїх будинків намагаються знайти хоча б двері бомбосховища. Деякі навіть знаходять, але потрапити всередину ніхто не може. І навряд чи зможе, у разі чого.
А люди тим часом задають питання: що нам робити, якщо почнеться війна? Куди бігти? Як діяти? Чим допомогти? Чоловіки запитують: куди йти, як ми будемо боронити своє місто; чому нас не збирають, чому не тренують, не злагоджують наші дії?

Тут треба сказати кілька слів про батальйон тероборони. Згідно нового законодавства, потрапити до лав ТРО тепер не так і легко – перелік довідок, включаючи довідку про несудимість і стан родини, достатньо довгий. Щоб виконати формальні вимоги, людині потрібен вільний тиждень, а то і два. При тому, що та рота тероборони Сум, що кілька років проходила якісний вишкіл, фактично залишилася за бортом. Навіщо це робиться? З якою метою сама ідея ТРО – тобто захист міст і селищ силами людей, що там проживають – нівелюється? І люди, які реально підготовлені захищати місто, раптом стають непотрібними?

Люди це все бачать, все це знають, і тому люди дуже переймаються. Деякі родини виїхали з міста, хтось відправив на Західну Україну дітей. Ситуація у громаді напружена.

Чому немає прямої відвертої розмови влади з людьми? Чи, може, влада говорить, а ми її погано чуємо? Всі ці заклики і заяви чиновників – не панікуйте, зберігайте спокій, на кордоні не сформовано ударних груп – профанація і абсолютна безвідповідальність.
Потрібні дії. Потрібен діалог із громадою, а не просто заяви.

Давайте подивимося, що робить голова Сумської ОДА Дмитро Живицький. Дмитро Живицький розповсюджує зі своєї сторінки у соціальній мережі інструкцію, як правильно поводитися цивільному населенню у разі воєнних дій. Як вірно написали у коментарях, таку інструкцію варто надрукувати і роздати у кожне домогосподарство. Бо фанатів у сторінки Живицького не так уже і багато, принаймні, значно менше, ніж домогосподарств на Сумщині. Та й інтернетом і соціальними мережами користуються далеко не всі. І взагалі, що, в ОДА немає більше кому зайнятися структурним доведенням інформації до населення? Також на днях Живицький опублікував яскраву фотосесію свого перебування на військових навчаннях, що, очевидно, також мусить заспокоїти людей – оборона країни в надійних руках очільника ОДА.

Мер Сум Олександр Лисенко після майже тижневого мовчання нарешті у відеозверненні повідомив про те, що зробила міська влада, – забезпечила додатковими генераторами «Водоканал» та лікарні, тож без води місто у разі відключення не залишиться, і лікарні будуть мати живлення, що вже добре.

Відеозвернення мера триває близько 5 хвилин, і більшість часу мер присвятив демонстрації на власному смартфоні, як на сайті мерії знайти інструкцію і що з нею робити. Знаєте, це ще менш ефективно, ніж очільнику області розповсюджувати інструкцію з власної сторінки. Тобто більшість часу мер просто змарнував.
Владі треба визнати – її комунікації дуже погано працюють. Вони малоефективні, бюрократичні і непрофесійні.

Можна зробити набагато більше, ні, не так – потрібно зробити набагато більше.
Для цього потрібно розпочати відвертий діалог із людьми, створити штаби оборони міста та області, до яких, окрім військових і представників влади, залучити ветеранів, підприємців, волонтерів, небайдужих людей, які можуть неабияк допомогти. Досвід 2013-15 рр. – самоорганізації Майдану та волонтерського руху – наявно демонструє ефективність даного підходу.

Робити такий штаб потрібно прямо зараз. От прямо вже.

І годі вже озиратися на те, що скажуть у Києві. Ви ж, шановні очільники, тут живете і збираєтесь жити, а не в Києві, так же? От і дійте, виходячи з інтересів безпеки громади, а не з політичних інтересів своїх шефів.

Будьте пильними, шановні читачі. Читайте наш новий сайт за старою адресою www.rama.com.ua – він гарний та інформативний.
Вічна пам’ять Героям Небесної Сотні. Ви зробили можливою нашу свободу.