Як ВПО отримати субсидію в Сумах
Для оформлення житлової субсидії в Сумах можна подати відповідну заявку онлайн (скористатися сервісом Дія, сайтом ПФУ чи його мобільним додатком) або офлайн (звернутися до Сумського ЦНАПу чи сервісного центру ПФУ).
З 2014 року Україна стикнулася з агресією росії й в країні вперше з’явилися ВПО або вимушено переміщені особи, які потребували допомоги та підтримки від держави. З початком війни у 2022 році кількість ВПО зросла в десятки разів й держава була вимушена розробляти нові програми підтримки, в тому числі й субсидії. У 2024 році уряд прийняв рішення, що ВПО можуть отримувати житлову субсидію, навіть якщо вони не зареєстровані у тому приміщені, яке орендують. Також зараз розробляють програму виплати субсидії на оренду житла, але пілотний проєкт на стадії розробки.. Про те, як отримати цю субсидію і що для цього потрібно, розповідаємо далі.
Хто з-поміж ВПО може отримати субсидію на оплату комунальних послуг в Сумах
Головною умовою отримання субсидії ВПО є сума, яку родина сплачує за комунальні послуги. Якщо ця сума становить понад 15% від сукупного доходу родини, ВПО мають право отримувати субсидію від держави. Також є ряд випадків, коли навіть за умови низького доходу родини, у нарахуванні субсидії відмовляють.
Частіше за все переселенців турбує питання, які саме виплати для ВПО треба зараховувати до сукупного доходу родини, щоб отримати субсидію.
До сукупного доходу родини входить:
- зарплата;
- пенсія;
- винагорода за контрактом чи цивільноправовим договором;
- стипендія;
- дивіденди та відсотки з інвестицій;
- будь-які виграші та призи;
- авторські виплати;
- прибуток від надання в оренду майна чи землі;
- прибуток від продажу чи обміну нерухомості;
- прибуток від операцій з цінними паперами;
- прибуток від діяльності ФОП чи самозайнятості;
- виплати по безробіттю;
- гроші, які надійшли на рахунок з-за кордону.
Важливо! В суму доходу не включають фінансову допомогу від міжнародних організацій, БФ та держави. Тобто допомога на проживання для ВПО, виплати від ПРООН, Червоного хреста, БФ “Карітас” під час розрахунку сукупного доходу родини не враховуються.
До сукупного доходу родини не входить:
- одноразові виплати від держави (наприклад, при всиновленні дитини чи при отриманні звання Мати-Героїня);
- пенсії, стипендії та інші державні виплати, які призначено сиротам;
- виплата від держави дітям, чиї батьки не платять аліменти;
- виплати від БФ та міжнародних організацій ВПО;
- допомога проживання ВПО;
- житлова субсидія;
- “пакунок малюка” та “соціальна няня”.
Важливо! У призначенні субсидії можуть відмовити, якщо хтось в родині має депозити на суму від 100 тисяч гривень, автівку не старшу за 5 років, купував чи продавав квартиру, а також через заборгованість по сплаті комунальних послуг чи аліментів за 3 і більше місяців.
Покроковий алгоритм оформлення субсидії для ВПО в Сумах
Для оформлення житлової субсидії в Сумах можна подати відповідну заявку наступним чином:
- онлайн (скористатися сервісом Дія, сайтом ПФУ чи його мобільним додатком);
- офлайн (звернутися до Сумського ЦНАПу чи сервісного центру ПФУ).
Для цього потрібно зібрати необхідні документи:
- заява на отримання субсидії в Сумах (встановлений зразок можна звантажити тут);
- декларація про доходи визначеного зразка для отримання субсидії (можна завантажити тут);
- довідку про склад родини видає департамент соціального захисту в Сумах;
- довідка ВПО (видає департамент соцзахисту в Сумах чи оформлюється онлайн в Дії).
Важливо! Довідка про склад родини діє до моменту зміни місця реєстрації. Тобто не можна отримати її в Сумах, а надавати її для отримання субсидії в Полтаві чи навпаки.
Коли всі документи є, їх можна завантажити в Дії при поданні заяви на субсидію чи надати особисто, під час відвідування Сумського ЦНАПу чи ПФУ.
Дізнатися про те, чи нараховано вам субсидію та її розмір можна на сайті Мінсоцполітики, де потрібно ввести свою адресу і якщо субсидія є, інформація по це з’явиться у відповідній таблиці.
Не слід розраховувати, що держава платитиме цю субсидію роками, бо навантаження на бюджет країни величезне й навіть попри допомогу інших держав з кожним роком складніше виділяти гроші на соціалку. Тому ВПО повинні намагатися як мого скоріше інтегруватися в нові громади, знайти роботу та відмовитися від держвиплат для підтримки економіки країни, наголошує Український центр соціологічних досліджень та соціальних ініціатив