Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Блекаут на Сумщині

907

Російські варвари 23 листопада у черговий раз масовано обстріляли Україну ракетами. Це відбулося саме в той день, коли Європарламент визнав росію державою – спонсором тероризму. Таким чином, росія довела беззаперечну правдивість цього визначення.

67 ракет та 10 безпілотників
“Пуски здійснені з 10 літаків-ракетоносців Ту-95МС з волгодонська ростовської області і Каспійського моря, а також з двох малих ракетних катерів з акваторії Чорного моря”, – йдеться у повідомленні Повітряних сил України. У Генштабі Збройних Сил України уточнили, що російські війська випустили 67 крилатих ракет та 10 ударних БПЛА “Ланцет”. 51 ракету та 5 безпілотників Силам оборони вдалося збити. Ракетного удару було завдано по жилих будівлях та енергетичній інфраструктурі у Києві, Київській, Вінницькій, Львівській, Кіровоградській, Запорізькій, Харківській та Донецькій областях.

Сумщина, на щастя, якщо звичайно можна так говорити у подібних випадках, у цей список не потрапила, але наслідки обстрілу відчула, як і вся країна, у повному обсязі. Адже внаслідок обстрілів деякий час майже вся країна залишалася без світла, почали вимикатися тепло та вода, з перебоями працював (а подекуди й зовсім не працював) мобільний зв’язок та інтернет. В “Укрзалізниці” повідомили, що через ворожі атаки на енергетичну інфраструктуру були знеструмлені ділянки в Києві, Дніпрі, Миколаєві, на Львівщині, Вінниччині, Сумщині та Харківщині.Тому відправлення та рух поїздів відбувалися з великою затримкою.

Через російські ракетні удари від української електромережі відключилися Рівненська, Південноукраїнська та Хмельницька атомні електростанції. Через зниження частоти в енергосистемі України на Рівненській, Південноукраїнській та Хмельницькій АЕС спрацював аварійний захист, внаслідок чого всі енергоблоки були автоматично відключені. Також через зниження частоти було зупинено живлення власних потреб Запорізької АЕС з енергосистеми України. Станція перейшла в режим повного блекауту (до речі, таке трапилося вперше з часу її введення в експлуатацію).

На Київщині ракета потрапила у житловий будинок у Вишгороді, 31 людина постраждала. У Києві, за словами мера столиці Віталія КЛИЧКА, троє людей загинули. “Серед них – 17-річна дівчина. Постраждали 11 мешканців столиці. 10 із них госпіталізували в медзаклади міста. Одному потерпілому медики надали допомогу на місці”, – розповів мер. А всього, за даними Нацполіції, від масованого ракетного обстрілу 23 листопада загинуло семеро людей, 36 отримали поранення.

Як це було на Сумщині
На Сумщині світло зникло десь приблизно о пів на третю. Слідом за світлом швидко відключилося опалення та вода. Почав з перебоями працювати зв’язок та мобільний інтернет, а вже буквально через годину мобільний інтернет зник у “Водафона” та “Київстару”. Найдовше тримався “Лайф” – особисто у мене цей оператор вимкнувся приблизно о дев’ятій вечора, коли відімкнувся і мобільний зв’язок і мобільний інтернет – вежам мобільного зв’язку теж потрібне живлення, а на генераторах вони можуть протриматися кілька годин. До речі, чи знаєте ви, що існує так званий національний роумінг, коли на деякий час можна переключитися на іншого українського оператора, при цьому ваш тариф зберігається. Трішки нижче ми розповімо про це та дамо ще кілька порад, які, сподіваємося, вам стануть у пригоді, у разі повторення подібних атак російських загарбників. А вони, на жаль, ще будуть – військові та розвідники про це попереджають, бо ракети у ворога ще є. І до цього потрібно бути готовими, наскільки це можливо.

На щастя, вже під ранок вся інфраструктура Сумщини почала оживати – світло з’явилося у багатьох населених пунктах, з’явився зв’язок та інтернет, почали роботу ТЕЦ та насосні станції, а відтак потеплішало у будинках,а з кранів почала бігти водичка. Звичайно, не скрізь це відбувалося одночасно, багато абонентів ще деякий час залишалися без світла – в основному це було пов’язано з обледенінням та поривами електромереж, але ситуація однозначно була під контролем відповідних служб, які вкотре довели свою професійність та відповідальність. Звичайно, ситуація з електроенергією на Сумщині, та й у всій країні залишається непростою, тож планові графіки відключення, а буває, що й аварійні, ще довго ніхто відміняти не буде.

Пункти незламності
На Сумщині, як і по всій Україні, стартував проєкт “Пункти незламності”. Багато хто з користувачів соцмереж вважає, що у цій назві багато зайвого пафосу. Якщо коротко і без пафосу, то це пункти допомоги, де повинні бути тепло, вода, освітлення, а подекуди – і інтернет. Тобто тут можна зігрітися, випити гарячого чаю, підзарядити гаджети, зателефонувати рідним. Пункти, в ідеалі, повинні працювати цілодобово, всі послуги – безкоштовні. Вже працює сайт, на якому кожен може знайти найближчий для себе “Пункт незламності”: nezlamnist.gov.ua. За цим же посиланням підприємці можуть подати заявку для облаштування свого “Пункту незламності”. Адреси таких пунктів у Сумах ви зможете прочитати на сторінці 5.
За словами голови обласної військової адміністрації Дмитра ЖИВИЦЬКОГО, станом на 27 листопада наразі їх в області вже 175. Зокрема, у Конотопському районі – 16, Охтирському районі – 18, Роменському районі – 12, Сумському районі – 27, Шосткинському районі – 31. В управліннях та відділах Національної поліції України області діє 20 ПН, у підрозділах ДСНС – 42. Також встановлено 9 пересувних наметів: у Конотопському районі – 2, Охтирському – 2, Роменському – 1, Сумському – 3, Шосткинському – 1.

Потрібно бути готовими
Заздалегідь передбачити дату нового ракетного удару російської армії по Україні неможливо, але завжди потрібно бути до нього готовими. Про це сказав речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій ІГНАТ. “Наступний тиждень вже завтра. Готуємось завжди. Можна очікувати будь-коли цих ударів, тому розслаблятися не потрібно, а навпаки готуватися. Ніхто нічого не приховує, але говорити заздалегідь про дату удару неможливо”, – сказав він в ефірі телемарафону 27 листопада. За його словами, невідомо, коли будуть обстріли. Але противник їх завдає з певною періодичністю, її можна простежити за статистикою. “Коли буде удар, у мене поки інформації немає. Готуватися треба завжди”, – додав Ігнат.

Як можна приготувати їжу без гарячої води та струму.

Гречана каша
Коричнева гречка продається в магазинах уже готовою. На пакуванні зазначено, що вона обсмажена й висушена. Якщо немає газу та електрики, крупу можна заздалегідь замочити водою кімнатної температури, молоком або кефіром. Вона має настоюватись від 5 до 10 годин. Тому краще замочувати її на ніч.

Перлова каша
Цю крупу можна заливати як окропом, так і звичайною водою. Але настоюватися в холодній воді вона має від 10 до 24 годин. Тому краще залити її звечора.

Кускус
Крупу, залиту холодною водою, достатньо залишити на 20-30 хвилин для приготування. За наявності гарячої води вистачить 5-10 хвилин.

Вівсянка (або вівсянка в пластівцях)
Для приготування в холодній воді залишити настоюватися на 30 хвилин або годину. В окропі – достатньо 20 хвилин.

Манна каша
Залийте манну кашу холодною водою або молоком, накрийте та дайте настоятися 15-20 хвилин.

Як переключитися на іншого оператора
Українські оператори ще в березні запустили національний роумінг. Принцип його роботи простий – він дозволяє переключитися на мережу іншого оператора у випадку, якщо основна мережа недоступна.
Щоб скористатися функцією, необхідно відключити автовибір мережі і вибрати відповідну вручну – Vodafone UA, UA Kyivstar, lifecell, 3Mob.
* на Android: Налаштування > Мобільна мережа (або Підключення) > Оператор;
* на iOS: Параметри > Стільникові дані > Вибір мережі.
Якщо підключитися до мережі не вийшло, спробуйте ще раз, і по можливості виберіть іншого оператора. Також перевірте, чи випадково не ввімкнено “Режим польоту”. Ще як варіант – перезавантажте свій смартфон.
Якщо ж додзвонитися все одно не виходить – краще відправити смс. При цьому, за будь-якої можливості варто відключати мобільний Інтернет, використовуючи для зв’язку стаціонарний або Wi-Fi. Тарифікація через національний роумінг зберігається відповідно до тарифного плану вашого оператора. Також оператори мобільного зв’язку рекомендують, у випадку такого роумінгу, принаймні раз на добу, повертатися на деякий час до свого основного оператора.

Анатолій Поляченко
Панорама №39-2022