Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Як експлуатують сміттєвий полігон у Великому Бобрику

2,367

Полігон твердих побутових відходів, куди Сумська громада вивозить сміття для захоронення, знаходиться у с. Великий Бобрик Верхньосироватської сільської ради Сумського району. Відстань до нього з обласного центру – майже 30 кілометрів. І витрати на пальне для численного транспорту – також закладені у тарифі для мешканців. Полігон був відкритий у серпні 2007 р., перша його черга вже не експлуатується з 2012 р., другу чергу ввели в експлуатацію у жовтні 2011 р. Наразі друга черга полігону, за оцінками фахівців, ще зможе приймати сміття приблизно рік-півтора. Потім її теж буде законсервовано.
Наразі підходять до завершення роботи по закінченню будівництва та вводу в експлуатацію третьої черги полігону ТПВ. Вона повинна була запрацювати восени 2023 р., але всі плани зламала війна. Щодня на полігон доставляють приблизно 200 т сміття. До речі, коли навесні 2022 р. Суми та навколишні села були в оточенні російських військ, працівники, навіть з ризиком для життя, продовжували роботу.

Експлуатація полігону
З грудня 2021 р. експлуатацією полігонів (крім полігону ТПВ, це ще й так званий “Зелений полігон», який розташований на околиці Сум) займається комунальне підприємство «Чисте місто», яке було створене саме з такою метою. Очолює КП Олексій ЛЕГКИЙ. «Цей полігон, на якому ми зараз знаходимося,- розповідає він, – потрібно вже готувати до закриття. Але це так не робиться, образно, кажучи, закрили ворота, почепили замок – і все. Потрібно зробити повну пересипку, стабілізацію ґрунту, укрити його глиною і спостерігати ще 2-3 роки. Тільки після цього йде закриття полігону».
«По суті, полігон, це великі котловани глибиною кілька десятків метрів, стіни яких ущільнені глиною. Ось, наприклад, під нами глибина приблизно метрів двадцять, і на цій черзі вже зібрано приблизно мільйон тон сміття. Але, як бачите, це щільна маса, тобто ми все робимо правильно з точки зору технології захоронення відходів», – говорить головний інженер КП «Чисте місто» Ігор ВОДЗИНСЬКИЙ.
До полігону веде дорога, зроблена з бетонних плит. Машина зі сміттям заїздить через КПП і їде на ваги. Це обов’язкова умова. Адже саме від кількості сміття, що завезене на полігон, залежить сума податків, які платить підприємство, тож за цим тут слідкують особливо ретельно. Після зважування та фіксації ваги водій отримує супровідні документи. Потім у супроводі майстра автомобіль вирушає до місця вивантаження, так званого розвантажувального майданчика, яких на полігоні кілька. Після вивантаження автомобіль виїздить за межі полігону, а спеціальна техніка починає розрівнювати сміття та ущільнювати ґрунт. Так виглядає процес прийому сміття та відходів для кожного автомобіля.

Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю редакції “Всі Суми Панорама — Медіа” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.