Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Итоги декларирования на Сумщине: из первых уст

256

Інтерв’ю начальника управління доходів і зборів фізичних осіб Головного управління ДФС у Сумській області Наталії Мірошнікової.

Закінчилася кампанія декларування доходів громадян. Які підсумки цієї кампанії? Чим вона відрізняється від попередньої?
Наталія Мірошнікова: 1 травня поточного року завершилася кампанія декларування доходів громадян, отриманих у 2014 році. Але хочу одразу наголосити, що кампанія декларування доходів фактично не завершилася, а буде тривати і далі до повного залучення потенційних декларантів до подачі декларацій або ж проведення контрольно-перевірочних заходів.
Так, наприклад в минулому році після 01 травня подали обов’язкові декларації 910 громадян і задекларували суму доходів 49,6 млн. грн. та сплатили податку на доходи фізичних осіб 1,3 млн. грн.
Цьогорічна деклараційна кампанія не несе принципових новацій. Оскільки громадяни декларують свої доходи, отримані з різних джерел у 2014 році, то й оподатковуються зазначені доходи за правилами, що діяли у 2014 році, тобто за нормами IV розділу Податкового кодексу України. Тож цьогорічна деклараційна кампанія не має значних відмінностей від минулорічної.
Нагадайте, хто саме зобов’язаний подавати податкову декларацію?
Наталія Мірошнікова: Обов’язково треба подати декларацію тим громадянам, які отримували протягом 2014 року доходи не від податкових агентів (тобто від фізичної особи, яка не має статусу суб’єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність), іноземні доходи, доходи від здійснення операцій з інвестиційними активами (продаж цінних паперів, корпоративних прав та інше), доходи у вигляді виграшів чи подарунків, а також інші доходи, які не були оподатковані протягом року за місцем виплати доходу, але не є звільненими від оподаткування.
З метою виявлення потенційних декларантів органи ДФС отримують дані від агентств нерухомості, сільських (селищних) рад, житлово-комунальних господарств та нотаріальних контор про громадян, які надають різного роду послуги, продають нерухоме майно або транспортні засоби, здають в оренду житло. Крім того, органи ДФС аналізують інформацію про засновників підприємств, відстежують оголошення в місцевих ЗМІ тощо.
Який кінцевий термін подання декларації?
Наталія Мірошнікова: Відзвітувати про свої доходи, отримані торік, громадяни повинні були до 1 травня 2015 року, а сплатити податок – до 1 серпня цього ж року. Якщо ж громадянин має бажання подати декларацію для отримання податкової знижки, то це можна зробити до 31 грудня 2015 року.
Якщо громадяни, наприклад, не встигли відзвітувати за минулий рік, чи можна це зробити зараз і де можна в Інтернеті знайти бланк декларації і як її краще подати?
Наталія Мірошнікова: Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51-136 грн.). Повторне (протягом року) порушення тягне за собою штраф у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Слід урахувати, що дані декларацій перевіряються. Якщо буде виявлено розбіжності між виплаченим і задекларованим доходом, на платника чекає документальна перевірка.
На веб-порталі ДФС у мережі Інтернет www.sumy.sfs.gov.ua постійно висвітлюються основні питання щодо порядку подання податкової декларації про майновий стан і доходи, яскраві приклади залучення відомих осіб у регіоні до декларування, там же можна знайти як банки, так і зразки заповнених заяв.
Паперові бланки декларацій у інспекціях видаються безкоштовно.
Скільки мільйонерів нарахували фахівці ДФС по нашій області?
Наталія Мірошнікова: До органів ДФС області подано 45 декларацій громадянами, доходи яких перевищували 1 млн. грн., з них 29 «мільйонерів» подали декларації до ДПІ у м. Сумах, 4 – до Роменської ОДПІ, 2 – до Глухівської ОДПІ, 3 – до Сумської ОДПІ, 5 – до Шосткинської ОДПІ, 2 – до Конотопської ОДПІ. Загалом «мільйонери» задекларували 136,9 млн. грн. доходів, отриманих у 2014 році.
У яких випадках податкова декларація про майновий стан і доходи не подається?
Наталія Мірошнікова: Відповідно до норм Податкового кодексу України платники податку – фізичні особи, які не є суб’єктами підприємництва і особами, що провадять незалежну професійну діяльність, подають до 1 травня року, що настає за звітним податкову декларацію про майновий стан і доходи.
Згідно із пунктом 179.2 статті 179 Податкового кодексу обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи:
– від податкових агентів, які згідно із розділом ІV «Податок на доходи фізичних осіб» Кодексу не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
– виключно від одного податкового агента незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених цим розділом;
– від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок на доходи фізосіб;
– у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок;
– від двох і більше податкових агентів, і при цьому загальна річна сума оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) такими податковими агентами не перевищує ста двадцяти розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (тобто 146160 гривень).
Якщо хтось отримав спадщину від матері, чи потрібно її декларувати?
Наталія Мірошнікова: Ні, не потрібно. Якщо у 2014 році платник податків отримав додаткові доходи лише у вигляді спадщини від членів сім’ї, які відносяться до першого ступеня споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені), декларація про майновий стан та доходи, отримані у минулому році, не подається.
Cпадкоємці, які отримали спадщину від членів сім’ї першого ступеня споріднення, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, не зазначають суму такого доходу в річній податковій декларації. Обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації в даному випадку вважається виконаним.
А якщо спадщину отримав житель Криму?
Наталія Мірошнікова: Відповідно до Закону України ”Про створення вільної економічної зони ”Крим” та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України” фізичні особи, які мають податкову адресу на території ВЕЗ ”Крим”, з метою оподаткування прирівнюються до нерезидентів.
Тому доходи у вигляді спадщини, отримані у 2014 році фізичною особою, яка має податкову адресу на території ВЕЗ ”Крим” незалежно від ступеня їх споріднення, оподатковується за ставкою 15 та/або 17 відсотків.
Чи потрібно подавати декларацію, якщо громадянин здає в оренду квартиру?
Наталія Мірошнікова: Якщо у 2014-му громадянин здавав свою квартиру в оренду, то податок на доходи фізосіб він мав сплачувати щоквартально, а декларацію слід подати до 1 травня 2015 року.
Такий дохід підлягає оподаткуванню за ставками 15% та/або 17%.
Ставку 15% застосовують, якщо загальна сума доходів, отриманих у звітному податковому місяці не перевищує десятикратний розмір мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (тобто в 2014 р. – 12180 грн); 17% – з суми, що перевищує зазначений десятикратний розмір.
Відповідальність за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету несе громадянин, який здає майно в оренду. Такий громадянин самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету протягом 40 календарних днів, наступних за останнім днем звітного кварталу. Сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом року податку та нарахованого податкового зобов’язання відображаються у річній податковій декларації, яка подається до 1 травня року, що настає за звітним. Декларацію слід подати до органу ДФС за податковою адресою платника податку.
Якщо людина продала будинок, який був у власності вже кілька років, чи треба подавати декларацію?
Наталія Мірошнікова: Враховуючи те, що дохід, отриманий фізичною особою у звітному календарному році від продажу (обміну) нерухомого майна не частіше одного разу протягом звітного податкового року, яке перебувало у власності понад три роки, не оподатковується, подавати декларацію про майновий стан і доходи не обов’язково.
В минулому році новим у деклараційній кампанії стало подання декларацій через Інтернет. Наскільки актуальний тренд минулого року в 2015 році?
Наталія Мірошнікова: Дійсно, у 2013 році в Україні вперше почали приймати в електронному вигляді через Інтернет податкові декларації про доходи і майновий стан від громадян.
На сайті працює сервіс «Декларування он-лайн», який дає можливість здати декларацію в офф-лайн режимі (попереднє заповнення), тобто спочатку формуємо декларацію, перевіряємо, а тільки потім подаємо. Цей сервіс буде надалі вдосконалюватися.
Ми активно працюємо над популяризацією наших електронних сервісів, в тому числі й подання декларацій через інтернет.

Держава не тільки збирає податки, але й повертає. Хто має право на податкову знижку?
Наталія Мірошнікова: Метою декларування доходів фізичних осіб є не тільки сплата податку, а й повернення сум податку на доходи фізичних осіб, надмірно сплаченого з їх заробітної плати в минулому році. Подання декларації про доходи для багатьох жителів області стало реальним шансом повернути зайво сплачені суми податку. Громадяни можуть подати декларацію за власним бажанням, скориставшись правом на податкову знижку.
Податкова знижка – документально підтверджена сума витрат платника податку у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом.
До податкової знижки включаються фактичні витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця.
У складі податкової знижки враховуються витрати на навчання платника податку і членів його сім’ї першого ступеня споріднення, витрати на довгострокове страхування життя, витрати на усиновлення дитини, відсотки по іпотечному кредитуванню, витрати на штучне запліднення, а також благодійні внески неприбутковим організаціям.
Сума знижки обмежена розміром заробітної плати, одержаної протягом звітного 2014 року. Крім того, податкова знижка може бути нарахована виключно резидентом України, що має реєстраційний номер облікової картки платника податку.
По кожній отриманій декларації на податкову знижку буде зроблений перерахунок сплаченого податку. Зайво сплачені суми у 60-денний термін перераховуються платнику через відділення Державного казначейства.
Подати декларацію для отримання податкової знижки можна до 31 грудня 2015 року.

Прес-служба ГУ ДФС у Сумській області