Невинуватим у держзраді визнано голову Середино-Будської громади
18 лютого обвинуваченого у держзраді голову Середино-Будської громади Олександра Гена суд визнав невинуватим. За статтями, що йому інкримінувалися, максимальне покарання – довічне позбавлення волі.
Голову Середино-Будської громади Олександра Гена затримали наприкінці квітня 2022 року за підозрою у незаконному переправленні людей за кордон, на сторону Російської Федерації.
Вчора 17 лютого 2025 р. у Зарічному районному суді Сум відбулись судові дебати у справі голови Середино-Будської громади Олександра Гена. Також слухали останнє слово обвинуваченого перед винесенням вироку, повідомляє Суспільне.Суми. Чоловіку інкримінують державну зраду й незаконне переправлення людей за кордон, на сторону Російської Федерації.
На засіданні 17 лютого сторони обвинувачення й захисту виступили з промовами, в яких підбили підсумки розгляду справи. Прокурор Володимир Передерій сказав, що доказами й допитом свідків у суді було доведено провину обвинуваченого: “Після введенні в Україні воєнного стану Ген, використовуючи своє службове становище та авторитет серед місцевого населення, почав проводити агітацію, направлену на розповсюдження серед мешканців Середино-Будської територіальної громади проросійських настроїв, як особистої, так і через своїх підлеглих працівників міської ради. Закликав місцевих жителів не чинити спротив російським окупаційним військам, здати зареєстровану мисливську та іншу вогнепальну зброю і жодним чином не перешкоджати окупаційним військам РФ”.
Окрім цього, сказав Володимир Передерій, під час розгляду справи було доведено, що Олександр Ген допомагав незаконно переправляти людей через кордон на сторону Російської Федерації.
“На підставі викладеного прошу суд Гена Олександра Григоровича визнати винним у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст.111, ч.2 ст.322 ККУ та призначити покарання у виді позбавлення волі на строк 15 років з конфіскацією майна та позбавленням права обіймати посади в органах державної влади на строк три роки”, — зазначив прокурор.
Обвинувачений Олександр Ген понад два з половиною роки перебуває в слідчому ізоляторі. Його затримали наприкінці квітня 2022 року. У своїй репліці прокурору чоловік заявив, що його обвинувачення є безпідставними: “Всі ці звинувачення надумані, а деякі сфальсифіковані. Є такі, які були вибиті зі свідків шляхом погроз, тому звинувачувальний акт щодо мене я вважаю інтелектуальним шедевром фантазії сторони звинувачення”.
Захисник обвинуваченого Максим Кондратенко у своїй фінальній промові просив суддів виправдати Олександра Гена: “Належні докази стороною обвинувачення не надані, враховуючи висунуте Гену обвинувачення. Воно не підтверджується в суді ані наданими доказами, обставинами його вчинення. Дії обвинуваченого не містять ознак злочину і обвинуваченого слід виправдати на підставі відсутності в його діях складу кримінальних правопорушень”.
Після цього судді надали обвинуваченому останнє слово.
“Я не вважав, не вважаю і ніколи не буду вважати себе винним за тими звинуваченнями, які мені інкримінують. Тому що я не вчиняв тих дій, які прокурор хоче довести, що я їх вчиняв. Всі мої дії були направлені на збереження територіальної цілісності, на збереження миру на підлеглій території”, — сказав Олександр Ген.
Сьогодні 18 лютого 2025 р. суд визнав Олександра Гена невинуватим і звільнив з-під варти.
Що відомо про справу Олександра Гена
1 травня суд взяв його під варту до 27 червня з визначенням розміру застави в сумі 1 млн 488 тис. 600 грн. Рішення ухвалив суддя Зарічного суду Сум Олексій Сибільов.
23 червня Олександру Гену суд збільшив строк тримання під вартою.
6 вересня 2022 року Зарічний районний суд залишив Олександра Гена під вартою ще на два місяці.
1 листопада того ж року термін тримання під вартою продовжили ще на два місяці.
24 травня 2023 року суд залишив Гена під вартою без можливості застави.
16 квітня 2024 року його вчергове залишили під вартою.
5 листопада 2024 року у залі суду допитували одного зі свідків. За інформацією захисника обвинуваченого Максима Кондратенка, усього по справі Олександра Гена близько 50 свідків. На той момент допитати залишалось трьох. За словами прокурора Володимира Передерія, правоохоронці не могли забезпечити явку цих свідків, оскільки вони знаходилися за межами України.
19 листопада з-за кордону в режимі відеоконференції покази давав колишній начальник Сумської ОВА Дмитро Живицький.
22 січня 2025 року Олександра Гена теж допитували у суді.
17 лютого відбулись судові дебати у справі голови Середино-Будської громади Олександра Гена. Також слухали останнє слово обвинуваченого перед винесенням вироку.