Ендометріоз під час клімаксу: причини виникнення та методи лікування
Жінок, ці прекрасні створіння, без яких життя чоловіків втрачає будь-який сенс, підстерігають на їхньому життєвому шляху різні хвороби, серед яких варто відзначити ендометріоз – паталогічне захворювання жіночих репродуктивних органів. Найчастіше ця патологія виникає у жінок 25-40 років. Вона спричиняє біль під час місячних і статевого акту, порушує менструальний цикл, а головне, ускладнює зачаття і може призвести до викидня. Також буває ендометріоз при клімаксі у жінок старшого віку. Симптоми ендометріозу у хворих цієї вікової категорії:
- біль і спазми внизу живота
- маткові кровотечі
- нудота
- погане самопочуття і втома
Ендометріоз: що це за хвороба та її причини?
Нагадаємо, що ендометріоз походить від слова «ендометрій», який своєю чергою є слизовою тканиною, що покриває зсередини порожнину матки. Цей матковий шар регулярно оновлюється. Саме в ендометрії відбувається дозрівання і розвиток заплідненої яйцеклітини. Тобто, ми бачимо, що ця тканина вкрай важлива для виношування жінкою дитини. Однак за певних умов ендометрій починає розростатися, виходить за межі матки, вкриваючи її м’язи, яєчники, маткові труби, сечовий міхур, пряму кишку, очеревину, та призводить до паталогічних наслідків, які ми згадали вище. Вогнища ендометріозу відрізняються між собою формою (круглі, безформні) і можуть бути в діаметрі від кількох міліметрів до кількох сантиметрів. Великі утворення часто мають вишневий колір і обрамлені по периметру білястими рубцями.
Найпоширеніші форми ендометріозу
- Аденоміоз – коли клітини ендометрія проникають у тіло матки та вражають її складові;
- Ендометріоз яєчника;
- Екстрагенітальний ендометріоз – коли ендометріоїдна тканина поширюється на черевну порожнину, кишечник і сечовий міхур.
Залежно від кількості, розмірів кіст, що утворюються, а також від кількості уражених тканин і органів ендометріоз буває різного ступеня тяжкості.
Причини виникнення ендометріозу в жінок репродуктивного віку
- Генетична схильність. Жінки із сімейною історією ендометріозу нерідко бувають схильні до його розвитку;
- Гормональні порушення;
- Запальні та інфекційні захворювання сечостатевої системи;
- Збій в імунній системі;
- Необережні дії з маткою, що пошкодили її слизову оболонку: вишкрібання, тривале користування внутрішньоматковою спіраллю, припікання ерозії;
- Неправильно підібрані контрацептиви;
- Ранній початок менструації
Причини виникнення ендометріозу під час клімаксу
- Гормональні зміни. У деяких жінок, навіть після настання клімаксу, можуть залишатися невеликі вогнища ендометріоїдної тканини, які продовжують реагувати на естроген (стероїдні жіночі статеві гормони), рівень якого з віком знижується, але не зникає повністю. Низький, але стабільний рівень естрогену може призвести до розвитку ендометріозу;
- Гормонозамісна терапія. ГЗТ нерідко використовується для зменшення симптомів клімаксу. Однак препарати, що містять естроген, можуть стимулювати ендометріоїдні вогнища, що залишилися;
- Ожиріння. Жирова тканина здатна продукувати естроген, який, як було зазначено вище, сприяє підтримці вогнищ ендометріозу;
- Хірургічне втручання. Іноді ендометріоз може бути викликаний або активований хірургічними процедурами, такими як гістеректомія та інші операції на органах малого таза.
Методи лікування ендометріозу під час клімаксу
Медикаментозне лікування
Медикаментозне лікування ефективне тільки в тих випадках, коли у пацієнтки виявлено невеликі вогнища ендометріозу на ранніх стадіях захворювання. Нерідко лікарі призначають хворим Клімадинон – негормональний рослинний препарат з екстрактом кореневища циміцифуги, який сприяє пом’якшенню симптомів клімаксу в жінок завдяки зниженню психоемоційних порушень, що виникають у цей період.
Хірургічне лікування
Лапароскопія
Мінімально інвазивна процедура, під час якої через невеликі розрізи вводять лапароскоп (тонку трубку з камерою) для огляду і видалення ендометріоїдних вогнищ.
Лапаротомія
Більш інвазивна операція, під час якої роблять більший розріз на черевній порожнині для видалення великих або важко доступних вогнищ ендометріозу.
Гістеректомія
Видалення матки. У деяких випадках може бути рекомендовано видалення яєчників (оофоректомія) для зниження рівня гормонів, що сприяють зростанню ендометріоїдних вогнищ. Це радикальний захід і зазвичай використовується, якщо інші методи неефективні і жінка не планує мати дітей у майбутньому.
Кожен метод лікування ендометріозу має свої переваги і недоліки, і вибір підходу має бути індивідуальним, виходячи з конкретної ситуації пацієнтки. Консультація з лікарем-гінекологом або фахівцем з репродуктивної медицини допоможе визначити найбільш підходящий план лікування.
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я
Реклама