Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Добробати бережуть спокій сумчан: з історії добровольчого формування № 5

202

Справа захисту міста над Пслом від російського окупанта – це, передовсім, справа активних мешканців міста. Вони об’єдналися у добровольчі формування громади, які разом із Збройними силами України захищали і захищатимуть рідні Суми. У цьому циклі публікацій ми познайомимо вас із ними. У рамках реалізації проєкту «Суми – вільні, сумчани – нескорені!» розповідатимемо вам про діяльність добровольчих формувань згідно із Законом України «Про основи національного спротиву» та за сприяння Сумського міського голови Олександра ЛИСЕНКА.

Історія формування добровольчого формування громади № 5 схожа на історії формування інших сумських добробатів.

«Все починалося 24 чи 25 лютого, коли по Сумах вже проїхала російська колона. Відверто кажучи, не очікував, що росія, яка постійно називала нас «братами», розпочне цю страшну криваву війну. І у перші години вторгнення не знали, що треба робити. Мені зателефонував мій товариш із Косівщини, який сповістив, що там вже їздять танки і треба діяти», – розповідає один із засновників ДФТГ № 5 із позивним «Трубач».

Свій позивний він отримав завдяки колишній професії – мав музичну освіту та працював у філармонії. Далі створення невеличкого загону опору рашистам розгорталося через особисті контакти. «Трубач» зателефонував директору одного із деревообробних підприємств, на якому до того тривалий час пропрацював теслею. З’ясувалося, що керівник підприємства згуртував невеличкий загін у 20 чоловіків. «Трубач» із своїми товаришами приєднався до них. «Зрозуміло, що у нас не було нічого – ані бронежилетів, ані іншого спорядження. Зброї було небагато – у кого мисливська, хтось встиг отримати автомати у військкоматі. На вул. Білопільське шосе нам дали трохи патронів», – пригадує боєць.

Перед цією групою було поставлено завдання – ліквідувати російський блокпост, який охороняли три танки і БТР. Здавалося б, сили надто нерівні, однак… «Завдання ми виконали, блокпост розбили, під ранок росіяни повантажили трупи своїх солдатів на БТР і втекли, покинувши танки. Найбільше запам’ятався перший бій», – говорить «Трубач».

Він також пригадує ще декілька бойових епізодів, зокрема, операції в районі м. Путивль. Там сумчани захопили російський автомобіль «Тайфун», бронетранспортер МТ-ЛБ із гарматним озброєнням та вантажівку «Урал». Трофейну техніку доставили у Суми, відремонтували та передали Збройним Силами України.

Після того була ще була розвідка, багато боїв, охорона блокпостів на в’їзді до Сум. У всіх був бойовий досвід чи досвід служби в радянській чи український армії. Вже пізніше ця бойова група оформилася у ДФТГ №5.

Зараз це добровольче формування безпосередньо прикриває Суми від можливого повторного наступу російських військ у певному районі. Добробатівці облаштовують вогневі позиції, бліндажі, підвищують свої військові навички. «Пройшли вогневу, тактичну підготовку, опанували медичні навички. Була навіть обкатка танком, так що готовність добровольців до опору зростає кожного дня»,  – говорить «Трубач».

Також бійці тепер мають армійське озброєння, бронежилети та протитанкову зброю і готові зустрічати ворога, якщо він знову спробує атакувати місто.

«Спочатку нам допомагали всі сумчани, волонтери, на ентузіазмі. Багато подарунків привезли із Львова. Із березня вже розпочалася допомога влади громади. Добре, що керівництво громади знаходить фінансові можливості підтримувати добровольців щомісячно – ми отримуємо 6,5 тис. гривень. Також забезпечено облаштування позицій, нам надавали відповідні матеріали та техніку. Зараз придбали зимову форму, допомогли заготовити дрова», – розповідає «Трубач».

Дійсно, із бюджету громади за останні півроку на забезпечення діяльності добровольчих формувань виділено понад 100 мільйонів гривень.

Керівництво усіх ДФТГ постійно підтримує контакт із очільником громади Олександром Лисенком. Він вирішує всі проблеми, які виникають у бійців добровольчих формувань. Додамо, що Олександр Лисенко ще влітку придбав за власні кошти позашляховик і передав його ДФТГ № 5.

«Суми – козацьке місто, у нас люди козацького роду, дружні, позитивні. Бажаю сумчанам наснаги та позитивних думок. Вірте в Збройні Сили, в добробатівців. Ми неодмінно переможемо!» – підсумував «Трубач».

 

ІД